SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Philips 498P9 Brilliance / Superširoký sen pre hráčov

0

Ako ultraširokouhlé monitory sú zväčša označované modely s pomerom strán 21:9. Tie sú pomerne obľúbené medzi hráčmi. Philips však vo svojej novinke ide ešte ďalej a ponúka pomer strán až 32:9. Napriek tomu, že tento typ monitorov už dnes nie je až taká exotika a nájdeme ho v ponuke takmer všetkých významných výrobcov, určite má čo ponúknuť.

Pomer strán však nie je jediné, čo je na monitore zaujímavé. Rozmery displeja sú pri uhlopriečke 49" impozantné a zobrazovacia plocha má rozmery 1200 × 337 mm. To sa rovná dvojici 27" monitorov vedľa seba. Nie je to však náhoda. Presne dvojicu 27" monitorov s rozlíšením 2560 × 1440 bodov tento model nahradzuje, čomu zodpovedá aj výsledné rozlíšenie 5120 × 1440 bodov. Hoci toto riešenie vychádza mierne drahšie ako spomínaná dvojica monitorov, je rozhodne elegantnejšie a na stole v konečnom dôsledku zaberie menej miesta, nehovoriac o množstve kabeláže. Panel typu VA disponuje podsvietením technológiou WLED, vďaka ktorej dokáže zobraziť kvalitné farby.

Panel má zakrivenie s polomerom 1800 R a má antireflexnú úpravu, ktorá je práve pri zakrivených displejoch veľmi dôležitá. Hráčov určite zaujme podpora technológie Adaptive Sync, maximálna frekvencia je 70 Hz. Monitor podporuje aj obraz s vysokým dynamickým rozsahom HDR. Podsvietenie obsahuje technológiu flicker free, teda je bez blikania, k dispozícii je aj nočný režim s potlačením modrých tónov. Telo monitora je celoplastové s masívnym kovovým stojanom. Namiesto podstavca možno namontovať nadstavec s uchytením VESA. Podstavec tvorí dvojica širokých kovových pásovín, ktoré v spodnej časti prechádzajú do takmer štvorcovej základne.

Umožňuje nastavenie výšky a sklonu monitora. Do polohy pivot ho, samozrejme, nenatočíte. Ovládanie je riešené radom tlačidiel na pravej spodnej hrane. Ovládacie menu má jednoduchú grafiku. Je prehľadné, ale umiestnenie ovládačov nie je veľmi praktické. Osadenie vstupov je pomerne bohaté. Nájdete tu DisplayPort, 2× HDMI, 2× vstup USB aj USB hub 1×4. Monitor obsahuje vstavaný prepínač KVM, takže k nemu možno mať pripojenú dvojicu PC, pričom každý využíva polovicu displeja. Vstavané reproduktory majú 2× 5 W a hrajú nadpriemerne dobre.

Monitor je cielený na hráčov, ale aj na všetkých, ktorí potrebujú širšiu pracovnú plochu. Použitý panel zabezpečuje vcelku dobrú reprodukciu farieb aj vysoký jas. Podľa merania monitor dosahuje 121 % pokrytia farebného priestoru sRGB a 91 % pokrytia Adobe RGB. Priemerná farebná odchýlka je δE = 2, čo je na danú kategóriu dobrá hodnota, maximálny jas dosahuje 435 cd/m2 a statický kontrast 1500:1. Monitor je z výroby dobre skalibrovaný, takže žiadne veľké nastavenia netreba robiť. Zahnutie displeja je pri týchto rozmeroch panela viac ako žiaduce. Obraz vás doslova obklopí a pri hraní hier dokonale vtiahne do deja.

Najväčšie využitie bude mať monitor pri akčných adventúrach, kde poskytuje široké zorné pole a navyše sa môžete kochať grafikou hry. Výbornou voľbou môže byť aj pre streamerov, ktorým umožní rozdelenie obrazovky na časť s hrou a časť s pomocnými programami. Vyzerá to podstatne elegantnejšie. Využitie môže nájsť pri práci s textovými dokumentmi, kde na ploche zobrazíte až 6 stránok textu, okrem toho uľahčí aj prácu s dlhými tabuľkami. Veľmi dobre je použiteľný aj pri spracovaní videa. Pri sledovaní videa vždy budete mať okolo čierne pásy. No ak chcete nahradiť dvojicu 2K monitorov na stole, ide o veľmi elegantné riešenie.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz, výbava, možnosti nastavenia, vysoký jas, HDR
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Veľkosť obrazovky: 49 palcov, natívne rozlíšenie: 5120 × 1440, pomer strán 32:9, obnovovacia frekvencia: 70 Hz, Adaptive Sync, typ panela: VA s podsvietením WLED, zakrivenie 1800R, 8-bit. panel, vstupy: 2× HDMI 2.0b, DP 1.4, USB hub: 2 + 4 USB 3.0, KVM switch, výstup slúchadlá 3,5 mm jack, podpora HDR, flicker free, reproduktory 2× 5 W, možnosti nastavenia: otočenie +20°/-20°, sklon -5/+15°, výška 130 mm, príkon typický/stand-by: 43,9 W/0,3 W, rozmery so stojanom 1194 × 568 × 303 mm, hmotnosť s podstavcom 15,2 kg

Cena: 949 EUR

Hodnotenie: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať