ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Photokina 2016: Nová bezzrkadlovka Canon EOS M5 a Canon 5D mark IV

1

V utorok 20. 9. 2016 otvorila svoje brány v Kolíne nad Rýnom jedna z najväčších výstav na svete, venovaná fotoaparátom a všetkému, čo sa fotenia týka, Photokina 2016. My sme na mieste a pripravujeme pre vás prehľad zaujímavostí a noviniek.

Canon, jeden z lídrov v oblasti fototechniky, pripravil obrovský stánok, v ktorom sme mohli vidieť aj si vyskúšať všetky tohoročné novinky. Vzhľadom na to, že v tomto roku jeho produkcia objektívov v radoch EF presiahla 120 miliónov, bol vstup do expozície lemovaný objektívmi. Aj keď väčšina noviniek mala premiéru niekoľko dní pred výstavou, rozhodne bolo na čo pozerať.

Z fotoaparátov asi najväčšiu pozornosť pútala úplne nová bezzrkadlovka Canon EOS M5. Tá prichádza so snímačom APS-C s rozlíšením 24,2 Mpx a ako prvá v rade EOS je vybavená najnovšou generáciou procesora Digic 7. Prístroj využíva zaostrovanie Dual Pixel CMOS so zdvojenými pixelmi na snímači, a tak umožňuje rýchle a presné zaostrovanie. Snímač má zvýšenú citlivosť a novú matricu šošoviek bez medzier. Vďaka formátu APS C sa EOS M5 výborne uplatní v situáciách, ktoré vyžadujú malú hĺbku ostrosti. Citlivosť ISO sa dá nastaviť na maximálnu hodnotu 25 600, Canon EOS M5 je teda ideálny nástroj na vytváranie perfektných záberov v zlých svetelných podmienkach i pri hraní sa so svetelnými efektmi. Vyskúšať sme si mohli aj najnovší prírastok v rade objektívov EOS M – EF-M 18-150mm f/3,5-6,3 IS STM. Vďaka univerzálnemu 8,3-násobnému optickému zoomu a stabilizátoru obrazu v rozsahu 4 EV ponúka špičkový výkon v malom tele s hmotnosťou iba 300 g. Vďaka tichému pohonu motora STM je vhodný aj na natáčanie videa.

V stánku Canon sme však mohli vidieť aj viacero ďalších zaujímavostí. Nový teleobjektív EF 70-300mm F/4-5,6 IS II USM ocenia fotografi a pokročilí používatelia rovnako ako priaznivci nakrúcania videí. Samozrejme, mohli sme si vyskúšať aj najnovší prírastok medzi full frame zrkadlovkami Canon 5D mark IV. Prístroj využíva nový 30,4 Mpx full frame snímač so systémom Dual Pixel AF, 61-bodovým systémom AF so 41 krížovými snímačmi. Zvláda sériové snímanie rýchlosťou 7 sn./s, citlivosť v rozsahu 100 – 32 000  ISO je rozšíriteľná až na 102 400 ISO. Na meranie sa využíva 150 000 px RGB+IR senzor. Vo výbave nájdete aj 3,2-palcový 1,62 Mpx dotykový displej, Wi-Fi s NFC aj prijímač GPS. Zaujímavosť je zabudovaný časovač v režime otvorenej uzávierky (BULB).

Okrem fotoaparátov Canon predvádzal aj nedávno predstavené novinky z radu Cinema, entry level model EOS XC15 a špecializovanú filmársku kameru EOS C700. Obe sú určené ako produkčné kamery. Predchodcu nižšieho modelu XC 10 sme mali možnosť otestovať aj v našej redakcii (PC REVUE č. 3/2016). Zaujímavé bolo aj nahliadnutie do technológií budúcnosti. Canon tu predvádzal svoje riešenie štúdiovej a produkčnej kamery na záznam 8K videa. Až pri pohľade na tieto zariadenia je jasné, akým výzvam musia výrobcovia čeliť pri zavádzaní nových technológií.

Viac fotografií nájdete v galérií.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Canon Photokina bezzrkadlovka

1 komentár

Kamery Canon reakcia na: Photokina 2016: Nová bezzrkadlovka Canon EOS M5 a Canon 5D mark IV

22.9.2016 05:09
Škoda len že nepredstavili žiadnu novinku v rade XF, resp. nejaké rozumné riešenie EOS100C + objektív s kolískovým ovládačom zoomu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať