S_Flip6_10 Advertisement S_Flip6_10 Advertisement S_Flip6_10 Advertisement

Pixel 9 Pro XL / Vlajkový smartfón od Googlu

1

Smartfóny Pixel od Googlu prichádzajú na trh už v deviatej verzii. Otestoval som najvyšší model Pixel 9 Pro XL s veľkým 6,8-palcovým displejom OLED. Lákadlom pre potenciálnych záujemcov by mohla byť aj čipová súprava Tensor G4. Keďže Google má dôležité postavenie v konzorciu vyvíjajúcom Android, môžeme smartfóny Pixel považovať za referenčné zariadenia pre túto platformu. Momentálne majú nové modely Pixel verziu Android 14, ale Google sľubuje sedem rokov ak­tualizácií.

ASBIS_L9440  

Už na prvý pohľad je zrejmé, že máte do činenia s prémiovým zariadením. Displej je chránený odolným sklom Gorilla Glass Victus 2, z rovnakého skla je aj zadná stena, ktorá je jemne matná. Na usporiadanie tlačidiel na pravej bočnej strane si budete chvíľu zvykať, tlačidlo na zapnutie/uspatie je nad dvojtlačidlom na ovládanie hlasitosti. Pixel má tradične slot len na jednu SIM kartu, takže ak chcete využívať služby dvoch operátorov, druhá musí byť eSIM. Smartfón má tri mikrofóny, po jednom na hornej a dolnej strane a tretí vzadu medzi objektívmi fotoaparátov. Pozornejší pohľad na hornú stranu ukáže kryt antény mmWave pre 5G. Samozrejmá je odolnosť proti vode a prachu podľa požiadaviek IP68.

Dominantou prednej steny je displej LTPO OLED s uhlopriečkou 6,8 palca, ­rozlíšením 1344 × 2992 pixelov, variabilnou ­obnovovacou frekvenciou s maximom 120 Hz a maximálnym jasom v špičke až 3000 nitov, takže nie je problém ani s čitateľnosťou na priamom slnečnom svetle. Automatická regulácia jasu v šere a večer nastavuje trochu nižší jas, ako by bolo potrebné. Pod displejom je rýchly a spoľahlivý ultrazvukový snímač odtlačkov prstov. Môžete použiť aj bezpečnú identifikáciu pomocou tvárovej biometrie Face Unlock.

Elektronickým srdcom smartfónu je čipová súprava Tensor G4 s AI koprocesorom Titan M2. K dispozícii má 16 GB LPDDR5. Čip je optimalizovaný pre strojové učenie a aplikácie AI. Podľa ­Googlu G4 umožňuje spustenie aplikácií o 17 % rýchlejšie a prehliadanie webu o 20 % rýchlejšie ako minuloročné modely. Všetky aplikácie aj najnovšie „áčkové“ hry bežali maximálne plynulo, veď nič iné sa od vlajkového referenčného smartfónu očakávať ani nedá. V teste Geekbench som dosiahol single-core skóre 1935 a multi-core skóre core skóre 4607. Testovaný smartfón mal 128 GB úložného priestoru UFS 3.1. Batéria vydrží jeden a pol dňa bežného používania, ale až na tretí a ďalší deň, pretože minimálne prvé dva dni budete nový smartfón používať častejšie než obvykle. Batériu s kapacitou 5060 mAh môžete nabíjať maximálnym príkonom 37 W alebo 23 W bezdrôtovou nabíjačkou. Podobne ako pri takmer všetkých nových smartfónoch nabíjačku v balení nenájdete.

Pri stereofónnom zvuku inžinieri, ktorí zvukový systém dolaďovali, uprednostnili vernosť a nízke skreslenie pred vysokou hlasitosťou. Zvuk obsahuje aj pomerne bohaté nižšie stredy, pri zariadeniach s takýmto malým objemom ozvučnice by nebolo technicky správne hovoriť o basoch.

Objektívy zadných fotoaparátov sú na vystupujúcej platforme cez celú šírku zadnej steny s polkruhmi na každej strane. Odporúčam originálne puzdro, pomocou ktorého dosiahnete, že táto platforma bude takmer v rovine so zadnou stranou puzdra. Objektív hlavného fotoaparátu je mierne širokouhlý, takže má podobný zorný uhol ako ľudské oko a svetelnosť f/1,7. Jeho snímač má rozlíšenie 50 Mpx. Rozlíšením 48 Mpx sa nedajú zahanbiť ani snímače ultraširokouhlého fotoaparátu so zorným uhlom 123˚ a periskopického teleobjektívu s 5-násobným optickým zoomom a ohniskovou vzdialenosťou 113 mm po prepočítaní na full frame. Objektív hlavného fotoaparátu aj teleobjektív majú účinnú optickú stabilizáciu. Pri implicitnom nastavení majú zábery 12,5 Mpx, čo v praxi znamená združovanie štyroch fyzických pixelov do jedného obrazového na zachytenie viac svetla.

Fotoaparáty produkujú špičkové zábery aj večer a v noci pri slabom či pouličnom osvetlení. Fotografie majú vysokú dynamiku jasu aj farieb, ktoré sú brilantné, no nie presaturované. Aj nočné snímky vyzerajú implicitne ako nočné. Musím pochváliť kompresiu do JPEG, ktorá zachováva vysokú úroveň detailov. Samozrejme, v režime Pro môžete fotiť aj do formátu RAW a zábery následne upraviť v programoch typu Adobe Lightroom či Zoner Photo ­Studio.

Video možno nakrúcať až do rozlíšenia 8K/30 fps. Vzhľadom na to, že nemám 8K televízor, nastavil som si rozlíšenie 4K. V tomto rozlíšení je podporovaná snímková frekvencia 60 fps, ale obidve bezzrkadlovky, s ktorými som potom kombinoval video z Pixela, mám nastavené na 30 fps, preto som takto nastavil aj smartfón. Kvalita videa aj účinnosť OIS ma veľmi príjemne prekvapili. Dobre je vyriešené aj prepínanie zoomu pri nakrúcaní. Veľmi dobre funguje aj umelé rozmazanie pozadia, a to aj pri členitých objektoch. Funkcia Video Boost v cloude zábery 4K/60 fps prevzorkuje na 8K/30 fps.

Odporúčam vyskúšať bohatú paletu funkcií AI na zlepšenie fotiek, na pridanie osoby do záberu, na odstránenie nežiaducich objektov, prípadne ich nahradenie niečím iným, čo do záberu pasuje. Na odstraňovanie objektov zo záberu či pozmeňovanie toho, čo sa v zábere nachádza, majú ľudia protichodné názory, ale určite oceníte funkciu Pridať ma. Najskôr urobíte záber ľudí bez vás čiže fotografa tak, že budete počítať s miestom pre vás. Následne vás odfotí niekto z už odfotených ľudí. Napríklad sa posadíte na lavičku s ostatnými. Potom vstanete, takže po vás ostane voľné miesto. Odfotíte ostatných, sadnete si na pôvodné miesto a niekto vás tam odfotí s tým, že sa mu na displeji zobrazia ľudia, ktorí sú už odfotení. Výsledok pôsobí realisticky, bez viditeľných artefaktov v pozadí. Auto Frame dokáže automaticky zmeniť kompozíciu. Ak objekty v zábere oddiali, AI vyplní chýbajúce plochy, väčšinou veľmi dobre.

Samozrejme, vyskúšal som aj funkcie AI ­Gemini, ale na ich využitie potrebujete ­angličtinu a aj tak niektoré pôsobia trochu nedotiahnuto, čo sa však formou priebežných aktualizácií určite zlepší. Chýbalo mi hlavne zapamätanie si predchádzajúcich výziev.

Z pohľadu vývojárov aplikácií bude veľmi záležať na tom, aké API funkcie týkajúce sa AI ­Google a ďalší dodávatelia vývojárskych nástrojov a knižníc pre nich sprístupnia, a takisto na stanovení rozhrania medzi lokálnym zariadením a cloudom. Niektoré AI funkcie bude možné vykonávať priamo v smartfóne prostredníctvom NPU, čím sa šetrí čas komunikácia. Pri zložitejších ­funkciách bude potrebné odosielať zadanie do cloudu a počkať na vygenerovanie a odoslanie výsledkov.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, excelentné fotoaparáty, výkon, výdrž batérie, funkcie AI
- Niektoré funkcie AI nie sú v slovenčine

PARAMETRE:

Procesor: osemjadrový Google Tensor G4 s frekvenciou jadier (1 × Cortex-X4 3,1 GHz + 3 × Cortex-A720 2,6 GHz + 4 × Cortex-A520 1,92 GHz), 4 nm technológia, grafika Mali G715 MC7; displej: 6,8-palcový LTPO OLED 120 Hz, HDR10+, 2000 nitov (3000 nitov špička), rozlíšenie 1344 × 2992 px, 426 PPI, 20:9; RAM: 16 GB, úložný priestor 256 – 1 TB (podľa verzie); fotoaparát: zadný ultraširokouhlý 48 Mpx, f/1,7, zorný uhol 123˚, dual pixel PDAF; hlavný širokouhlý: 50 Mpx, f/1,7 dual pixel PDAF, OIS, periskopický teleobjektív 48 Mpx, f/2,8, ekvivalent 113 mm, 5× optický zoom, PDAF, OIS; predný fotoaparát: 42 Mpx, f/2,2, 17 mm; konektivita 5G, Wi-Fi 7, bluetooth 5.3; operačný systém: Android 14; batéria: 5600 mAh; rozmery: 162,8 × 76,6 × 8,5 mm, hmotnosť: 221 g

Cena: od 1219 EUR podľa konfigurácie

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

bateria reakcia na: Pixel 9 Pro XL / Vlajkový smartfón od Googlu

14.9.2024 13:09
v texte spravne 5060mAh
dole v tech.udajoch preklep 5600mAh
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať