SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Plávajúce turbíny by mohli priniesť revolúciu vo využívaní veternej energie

0

Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku hrá veterná energia dôležitú úlohu na ceste k riešeniam zelenej energie, pričom kapacita sa v roku 2022 dramaticky zvýšila vďaka investíciám a politickej podpore inovatívnych spoločností, ako je SeaTwirl. SeaTwirl prichádza s inovatívnou plávajúcou turbínou, ktorá sa ľahšie stavia a jej údržba je menej nákladná ako v prípade tradičných pobrežných veterných turbín. Jedinečná konštrukcia s vertikálnou osou a efektívny dizajn ponúkajú sľubné riešenie na využitie energie na mori, kde je vietor často silnejší. 

Charakteristický dizajn SeaTwirl ponúka všetky výhody veternej elektrárne a zároveň rieši niektoré z jej hlavných problémov, ako sú vysoké náklady, rušenie voľne žijúcich živočíchov a prístup k ideálnym veterným lokalitám, ktoré sú často na odľahlých miestach. SeaTwirl využíva vztlakovú silu vody na podporu hmotnosti turbíny, zatiaľ čo konštrukcia s vertikálnou osou môže zbierať energiu bez ohľadu na smer vetra.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Tradičné príbrežné veterné turbíny sú zvyčajne inštalované iba v hĺbkach asi 50-60 metrov, ale SeaTwirl môže byť ukotvený oveľa hlbšie, čo umožňuje prístup na miesta so silnejším a častejším vetrom. Umiestnenie skrine generátora priamo nad hladinou vody a pod turbínou umožňuje bezpečný a jednoduchý prístup k častiam, ktoré si najčastejšie vyžadujú údržbu.

Prototyp S1, 30 kW plávajúca turbína nainštalovaná v roku 2015, dokázal odolávať silným búrkam a hurikánom s minimálnou údržbou. Model S2x, ktorý je teraz vo výrobe, ďalej zlepšuje dizajn vertikálnej osi s optimálnou prevádzkovou hĺbkou 100 a viac metrov. Odhaduje sa, že pilotné testovacie obdobie pre S2x sa začne v roku 2023 a potrvá približne päť rokov. Predpokladaná životnosť komerčnej turbíny je 25-30 rokov. V polovici roku 2023 dostala švédska spoločnosť svoju prvú komerčnú objednávku na inštaláciu modelu S1 v Severnom mori.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať