SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Podľa „krstného otca“ umelej inteligencie AI čoskoro prekoná tú ľudskú

Spoločenské dopady
0

Geoffrey Hinton, jeden z „krstných otcov“ AI, je presvedčený, že AI prekoná ľudskú inteligenciu. O tejto myšlienke vraj vládne konsenzus medzi lídrami v tejto oblasti a len veľmi málo odborníkov o tom pochybuje. V roku 2023 Hinton opustil svoju pozíciu v spoločnosti Google, pričom uviedol, že ľutuje svoju celoživotnú prácu, a zároveň varoval pred existenčnými rizikami, ktoré táto technológia predstavuje.

„Vzhľadom na toto široké spektrum názorov si myslím, že je rozumné byť opatrný pri vývoji a regulácii AI,“ povedal Hinton. „Myslím si, že existuje šanca, že prevezme kontrolu. A je to významná šanca – nie jedno percento, je to oveľa viac,“ dodal.

Vojenské využitie AI znepokojujú Hintona najviac. Obáva sa, že AI môže autonómne rozhodovať o zabíjaní ľudí. Hinton, ktorý verí vo všeobecný základný príjem, takisto povedal, že sa „obáva, že umelá inteligencia prevezme bežné pracovné miesta“. To by síce zvýšilo produktivitu, ale prírastok bohatstva by neprimerane pripadol bohatým, a nie tým, ktorých pracovné miesta by boli zrušené.

Hinton si však nemyslí, že nečestné ovládnutie ľudstva umelou inteligenciou je úplne samozrejmé, nevyhnutné je podľa neho iba to, že AI bude nakoniec inteligentnejšia ako my. No spoločnosti, ktoré vyvíjajú modely AI s cieľom dosiahnuť zisk, nie sú najdôveryhodnejšími správcami bezpečného vývoja tejto technológie.

Zdroj: futurism.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať