SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Sopečný popol je najlepšia batéria na skladovanie solárnej energie

0

Výskumníci z Barcelonskej univerzity zistili, že sopečný popol má jedinečnú kombináciu vlastností, ktoré z neho robia vynikajúce médium na uskladnenie energie. Toto zistenie je dôležité pre koncentrovanú solárnu energiu, pri ktorej vzniká obrovské množstvo tepla, často presahujúce 1000 °C. Na uskladnenie energie sa v týchto aplikáciách zvyčajne používajú roztavené soli, ktoré však majú niekoľko nevýhod, napríklad sú korozívne a drahé.

Naopak, sopečný popol ponúka nákladovo efektívnu a udržateľnú alternatívu. Keď výskumníci testovali sopečný popol z erupcie na ostrove La Palma, zistili, že vykazuje vynikajúcu tepelnú vodivosť a tepelnú kapacitu. Zostal fyzikálne a chemicky stabilný počas opakovaných cyklov zahrievania a chladenia. Okrem toho popol v kombinácii s roztavenými soľami zmierňoval korozívne účinky a zabraňoval tuhnutiu solí.

Túto druhú úlohu môže vykonávať takmer rovnako dobre aj popol udržiavaný oddelene v nádržiach, ktoré používajú na prenos tepla roztavené soli. Výskumníci tiež poznamenali, že sopečný popol by sa mohol použiť priamo v systémoch koncentrovanej solárnej energie, čo by umožnilo vysokoúčinnú premenu tepla na elektrinu.

Podľa tímu má sopečný popol veľký potenciál ako materiál na skladovanie tepelnej energie, ktorý ponúka nákladovo efektívne riešenia a potenciálne úspory pri skladovaní energie. Toto zistenie by mohlo spôsobiť revolúciu v oblasti skladovania energie a zvýšiť účinnosť a udržateľnosť koncentrovanej solárnej energie. Štúdia bola uverejnená v časopise Journal of Energy Storage.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať