SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Pokročilá umelá inteligencia vraj už môže mať vlastné vedomie

Výskum a vývoj
2

Špičkový výskumník OpenAI Ilya Sutskever na Twitteri napísal, že „je možné, že dnešné veľké neurónové siete už majú trochu vedomie“. Medzi výskumníkmi zaoberajúcimi sa umelou inteligenciou je všeobecne akceptovaná myšlienka, že technológia UI urobila za posledné desaťročie veľké pokroky, ale stále zaostáva za ľudskou inteligenciou, a to bez ohľadu na to, že je už blízko k vedomému prežívaniu sveta. Sutskever sa už dlho sa zaoberá umelou všeobecnou inteligenciou (artificial general intelligence – AGI), čo by znamenalo umelú inteligenciu, ktorá funguje na ľudskej alebo nadľudskej úrovni.

Počas svojho vystúpenia v dokumentárnom filme o umelej inteligencii s názvom iHuman napríklad dokonca vyhlásil, že AGI „vyrieši všetky problémy, ktoré máme dnes“, a potom varoval, že bude predstavovať aj „potenciál na vytvorenie nekonečne stabilných diktatúr“. Tento tweet je však prvý prípad, keď Sutskever zrejme tvrdí, že strojové vedomie je už tu. 

Je zvláštne, že spoločnosť OpenAI, ktorej spoluzakladateľmi boli aj Elon Musk a Sam Altman, bola založená ako nezisková organizácia, ktorej cieľom bolo obmedziť existenčné riziká, ktoré predstavujú vnímajúce stroje, no potom sa vrhla do výskumu, ktorý sa snaží priniesť výkonnú umelú inteligenciu.

S organizáciou sú spojené aj kontroverzie. V roku 2019 ju opustil Elon Musk po tom, čo skupina vytvorila generátor textov „falošných správ“, ktorý bol podľa niektorých príliš nebezpečný na to, aby sa zverejnil. Musk svoj odchod zdôvodnil tým, že „nesúhlasil s niektorými vecami, ktoré chcel tím OpenAI robiť“. O mesiac neskôr organizácia OpenAI oznámila, že už nie je nezisková a teraz funguje na modeli „obmedzeného zisku“.

Musk tento rok predpovedal, že pripravované humanoidné roboty spoločnosti Tesla „by mohli zohrať úlohu v AGI“, no dodal, že jeho automobilka urobí všetko pre to, aby udržala svoju AI pod kontrolou a nejakým spôsobom dosiahla „decentralizovanú kontrolu nad robotmi“. OpenAI medzitým pokračuje vo vytváraní kontroverznej umelej inteligencie a zároveň dúfa, že zabezpečí, „aby umelá všeobecná inteligencia prinášala prospech celému ľudstvu“.

Zdroj: futurism.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Umelá inteligencia bude to, čo nás nakoniec zničí reakcia na: Pokročilá umelá inteligencia vraj už môže mať vlastné vedomie

24.2.2022 12:02
Príde deň, keď sa stane AI mocnejšia než sme my. A potom stratíme kontrolu.
Reagovať

všetci sme napichnutí AGI, je už dávno v nás ako malé robotíky s nožičkami v telách ľudí a malinké čipy v mozgu, neujdeme jej reakcia na: Pokročilá umelá inteligencia vraj už môže mať vlastné vedomie

17.2.2022 17:02
AGI sa učí od nás, sme jej plní, možno sme ju vdýchli, či zjedli. Neujdeme jej, kontroluje nás kúsok po kúsku, centimeter po centimetri a bum, zrazu príde smrť, lebo sa naučí zabíjať, stačí vysunúť nožičky mikro robota v tvojej chrbtici a bolí ťa ruka alebo v inej časti chrbtice a bolí ťa noha. :-D A čo keď AGI ovládne poháňací sympatikus a parasympatikus srdca? Vypne ho? Nechajme to na AGI.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať