
Potvrdené. Mozog nemá rád prezentácie v štýle PowerPointu
Takmer pri všetkých prezentáciách (v PowerPointe aj v iných programoch) prezentujúci rozpráva a zároveň zobrazuje snímky s textom. Slová na obrazovke majú podporovať hovorené slová, čo zvyšuje porozumenie aj zapamätanie. Je tu však problém: Prezentácie v skutočnosti znižujú porozumenie a zapamätanie, pretože ľudský mozog nie je dobrý v akomkoľvek multitaskingu, ktorý zahŕňa používanie rovnakej časti mozgu.
Jazykové oblasti mozgu spracovávajú zvuky, slová, význam viet. Ak má jedna oblasť viacero vstupov, teda keď mozog počuje slová a vidí iné slová, buď jednoducho stopne vnímanie, alebo sa prepína medzi dvoma súbormi slov a obidva skresľuje. To je dôvod, prečo sú prakticky všetky takéto prezentácie vnímané ako nudné a nezapamätateľné. Váš mozog však môže vykonávať viac vecí naraz, keď multitasking kladie požiadavky na rôzne jeho časti. Našťastie existujú efektívne alternatívy k prezentáciám. Tu je ich krátky súhrn.
-
Ak potrebujete diskutovať a rozhodovať, použite informačný dokument (maximálne trojstranový), ktorý si na začiatku porady prečítajú všetci prítomní. Nezadávajte to však ako domácu úlohu pred stretnutím, pretože ho takmer nikto neprečíta.
-
Pri vyučovaní a školení vytvorte interaktívne zážitky. To znamená pracovné zošity, skupinové cvičenia a najmä zapisovanie poznámok (vždy ceruzkou alebo perom, nikdy nie pomocou počítača). Zapisovanie poznámok na papier výrazne zlepšuje zapamätanie, pretože zapája viacero častí mozgu.
-
Ak chcete pobaviť alebo inšpirovať, prednášajte. Pri príliš veľkej skupine, ktorá sa nemôže zúčastniť na interaktívnych cvičeniach, myslite skôr na prednášky typu TED Talks, na ktoré sú pozývaní zaujímaví ľudia z rôznorodých oblastí. Ak existuje obrázok, ktorý je kľúčový pre pochopenie vášho prejavu, zobrazte ho, ale nikdy nezobrazuje siahodlhé zoznamy s odrážkami.
Zdroj: inc.com.
Zobrazit Galériu