PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Prečo majú LP platne stále svoje čaro?

Technológie
0

LP_301.jpg Blu-ray, DVD-Audio, SACD aj LP platne dokážu poskytnúť zvuk s výbornou kvalitou. Zvuk v danom formáte však ešte neznamená kvalitu - dosť záleží aj na nahrávaní, spracovaní a kompresii.

Najmä v prípade digitálnej hudby sú okrem formátu MP3 populárne aj rôzne bezstratové formáty, napríklad FLAC. Problémom modernej populárnej hudby je jej spôsob spracovania, ktorý je na takej úrovni, že je prakticky jedno, či danú hudbu počúvate v MP3 alebo FLAC - ani bezstratový formát vám nevytvorí to, čo tam nie je. Výnimkou v tomto smere je klasická hudba a opera, v týchto žánroch dokáže vyniknúť plná dynamiku zvuku.

Určitou analógiou je prirovnanie hudby k fotografii a maľovanému obrazu. Digitálna hudba je presná kópia, analógová hudba však túto kópiu mierne skreslí a obohatí o špecifické zafarbenie. Aj z toho dôvodu množstvo náročnejších používateľov stále preferuje LP platne - svojím spôsobom poskytnú emotívnejšiu reprodukciu hudby než CD alebo FLAC. Samozrejme, toto tvrdenie sa neobmedzuje iba na klasickú hudbu, ale aj v prípade niektorých popových interpretov dokáže LP platňa ponúknuť v určitom zmysle slova lepší hudobný zážitok. Záleží však aj na nahrávaní.

Zdroj: news.cnet.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať