SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement SAMSUNG 072024 Advertisement

Prečo potrebujeme štvrté svetlo na semaforoch?

Bezpečnosť
3

Výskumníci zo Štátnej univerzity v Severnej Karolíne navrhli pridanie bieleho svetla do štandardného systému semaforov, špeciálne na použitie pre autonómne vozidlá. Cieľom tohto konceptu je riešiť obavy týkajúce sa vozidiel bez vodičov. Až 66 % vodičov totiž uvádza, že má strach z autonómnych vozidiel. Biele svetlo by fungovalo v spojení s pripojenými autonómnymi vozidlami, čo by im umožnilo komunikovať s dopravnými signálmi a medzi sebou navzájom.

Využiť by ho však mohli aj vozidlá s ľudskými vodičmi, ktoré sú vybavené podobnými komunikačnými schopnosťami. Zavedenie „bielej fázy“ by mohlo optimalizovať dopravný tok a skrátiť zdržania na križovatkách. Štúdia naznačuje, že prepojené automatizované vozidlá by mohli počas bielej fázy pôsobiť ako mobilné dopravné riadiace jednotky a viesť skupinu pripojených vozidiel s vodičmi.

Biele svetlo by značilo, že pripojené vozidlá riadia dopravné toky a ľudskí vodiči by ich mali nasledovať. Výskum naznačuje výrazné zníženie celkového oneskorenia, skrátenie času jazdy a zníženie spotreby paliva pre všetky vozidlá na ceste. Aby sa však tento koncept stal realitou, musí existovať určité kritické množstvo autonómnych vozidiel a široko akceptovaný štandard komunikácie medzi autami.

Aj keď k pridaniu bieleho svetla nemusí dôjsť v blízkej budúcnosti, predstavuje nákladovo efektívny spôsob na začlenenie áut riadených ľuďmi do optimalizácie toku premávky autonómnych vozidiel. Samotná farba bieleho svetla nie je podstatná; dôraz sa kladie na to, aby to bol pre vodičov jasne identifikovateľný signál. Koncept bieleho svetla je vnímaný ako inteligentný plán na efektívnejšiu a bezpečnejšiu integráciu autonómnych a ľuďmi riadených vozidiel do toku premávky.

Zdroj: theautopian.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

kLackova a kHubinskeho sprostost reakcia na: Prečo potrebujeme štvrté svetlo na semaforoch?

17.6.2024 18:06
kLackova a kHubinskeho sprostost
Reagovať

Perfiš reakcia na: Prečo potrebujeme štvrté svetlo na semaforoch?

13.6.2024 08:06
Teším sa na dobu, kedy autonómne vozidlá vytlačia vodičov motorových vozidiel z cestnej premávky. Medzi tým vytlačia cyklistov, kolobežkárov a aj peších. A to nielen z ciest, ale aj z chodníkov.

A dopravná polícia bude pokutovať aj a to, že človek vyjde z baráku aby vyniesol smeti do kontyša.

Americké vynálezy ma vždy dojímali. Len sa obávam že farba toho svetla nie je podľa inkluzívnych štandardov.
Reagovať

RE: Perfiš reakcia na: Perfiš

12.7.2024 08:07
Myslím ze o 50 rokov ľudia nebudú chápať prečo sa vlastne museli auta šoferovat
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať