SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Prekvapivá pravda ako to je v skutočnosti so životnosťou batérií elektromobilov

Technológie
4

Vybitie nevymeniteľnej batérie často znamená, že inak dokonale dobré zariadenie doslúži, čo môže byť veľmi frustrujúce. Nový výskum však ukazuje, že v prípade batérií poháňajúcich elektromobily je realita trochu iná ako sme si doteraz mysleli. Štúdia, ktorú v marci uskutočnila spoločnosť Recurrent Motors Inc. so sídlom v Seattli, ukázala, že batérie elektrických vozidiel sú spoľahlivé a majú veľmi dlhú životnosť. V skutočnosti môžu vydržať dlhšie ako samotné vozidlá. V štúdii sa použili reálne údaje z 15 000 elektrických vozidiel rôznych značiek a modelov v USA.

Vďaka pripojeniu na systém spoločnosť denne zisťovala niekoľko údajov o batérii vrátane činnosti nabíjania, úrovne nabitia batérie elektrického vozidla a odhadovaného dojazdu. Z údajov vyplynulo, že väčšine elektrických vozidiel po najazdení takmer 160 000 km stále zostáva najmenej 90 % pôvodného dojazdu. Liz Najmanová, výskumná a marketingová manažérka spoločnosti Recurrent a autorka štúdie, však nezabudla zdôrazniť, že jednotlivé vozidlá sa líšia a že údaje spoločnosti Recurrent sa neustále vyvíjajú.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Je to najmä preto, že väčšina elektrických vozidiel nie je až taká stará, pričom takmer 30 % vozidiel, ktoré sú v súčasnosti na cestách v USA, bolo predaných len minulý rok. Väčšina ostatných má menej ako šesť rokov. Náklady na výmenu batérie EV sa môžu pohybovať od 5000 do 22 000 USD, čo by bol málokto ochotný zaplatiť, najmä za ojazdené vozidlo, ktorému sa končí záruka. Údaje zo štúdie ukázali, že sa batérie vymenili len v 1,5 % vozidiel (mimo oficiálnych akcií na stiahnutie batérií pre zistenú chybu). Spoločnosť dúfa, že tieto sľubné údaje zmiernia obavy ľudí a povzbudia ich k prechodu na elektromobil.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

:D reakcia na: Prekvapivá pravda ako to je v skutočnosti so životnosťou batérií elektromobilov

26.9.2023 14:09
Moja otazka. Ako odchadza nabijacia bateria? Nieje to takto, ze najprv odchadza malo a potom to nieje linearne ale exponencialne? Tym som chcel povedat ze zacne odchadzat rychlejsie....
Prakticky mi ten clanok nedal ziadne info. To ze maju auta 160 000 km je super ale za kolko boli najazdene? Bolo na rychlonabijackach alebo pri domoch pomalo?
Raz za 10 rokov by som dal opravit bateriu za 5000 eur... to by este slo... ale ak zato budu chiet 22000 alebo 35000, tak to je uplne zle.
Reagovať

RE: :D reakcia na: :D

28.9.2023 12:09
Za desat rokov nebudes uvazovat o novej baterii do stareho auta.
Bateria strati mozno 10-15% kapacity za tych 10 rokov... a ak malo nove auto dojazd na nabitie 300km tak bude mat 260-270km. Nic co by vyzadovalo novu bateriu.
Za desat rokov, alebo uz skor budes uvazovat o kupe noveho auta.
Reagovať

Prekvapivá úravda... reakcia na: Prekvapivá pravda ako to je v skutočnosti so životnosťou batérií elektromobilov

26.9.2023 10:09
... vždy výde najavo prekvapivo, ako napríklad podvody s emisiami u VoiksWagenu a podobne.. kedy sa asi dozvieme, že "pravda" o aumulátoroch je iná..?
Reagovať

z druhej ruky reakcia na: Prekvapivá pravda ako to je v skutočnosti so životnosťou batérií elektromobilov

26.9.2023 07:09
Viac ako straty kapacity baterky sa obávam, že EV má stočené kilometre.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať