SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Prieskum: Čo všetko monitorujú zamestnávatelia pri sledovaní zamestnancov pracujúcich z domu

5

Zamestnávatelia čoraz viac využívajú monitorovací softvér na sledovanie každodennej prevádzky. Podľa spoločnosti Gartner by sa do roku 2025 mohlo zaznamenávať a vyhodnocovať až 75 % pracovných rozhovorov. Spoločnosť ExpressVPN zverejnila výsledky nedávneho prieskumu týkajúceho sa postoja zamestnancov pracujúcich na diaľku k softvéru na sledovanie zamestnávateľom.

Zatiaľ čo mnoho zamestnávateľov využíva tieto technológie na sledovanie pracovných tokov, správa zdôrazňuje, že to vyvoláva nevôľu medzi opýtanými zamestnancami. Monitorovanie zamestnancov bolo vždy veľkým problémom v oblasti ochrany osobných údajov, ale pandémia sledovanie ešte zvýšila.

Okrem narušenia dôvery medzi zamestnancom a zamestnávateľom to môže spôsobiť, že zamestnanci začnú vnímať pracovisko ako nepriateľské prostredie. Takmer tri štvrtiny zamestnávateľov (74 %) v prieskume uviedli, že práca na diaľku im „dáva pocítiť nedostatok kontroly nad ich podnikaním“. Podobný počet (69 %) zamestnávateľov uviedol, že pre tento pracovný model sa cítia „znepokojení“, pretože „nemôžu zamestnancov pozorovať osobne“.

SWAN_042021

Ďalej z prieskumu vyplynulo, že asi šesť z desiatich zamestnávateľov (57 %) nedôveruje svojim zamestnancom pri práci „bez osobného dohľadu“. Podobný počet (59 %) vyjadril rovnaký pocit v súvislosti so zamestnancami pracujúcimi „bez digitálneho dohľadu“. Prevažná väčšina šéfov (78 %) uviedla, že pomocou softvéru „sleduje výkon zamestnancov a/alebo online aktivity“. Viac ako polovica z nich (57 %) tieto technológie podľa ExpressVPN použila za posledných šesť mesiacov.

Medzi najčastejšie činnosti sledované zamestnávateľmi patria história webu a množstvo času stráveného na týchto stránkach (66 %), použité aplikácie a čas strávený používaním týchto aplikácií (53 %), ako aj sledovanie obrazovky v reálnom čase (53 %). Medzi ďalšie monitorované aktivity patria „hodiny pracovnej aktivity“ (46 %), „periodické snímanie obrazovky“ (33 %) a protokoly četov a správ (30 %). Pravidelne zaznamenávané komunikačné zdroje zahŕňajú e-mail (94 %), hovory (87 %), správy (85 %) a video (87 %).

Prieskum ukázal, že 81 % zamestnancov používa najmenej jedno firemné zariadenie a približne polovica respondentov (53 %) vie, že ich zamestnávateľ „aktívne monitoruje ich komunikačné a online aktivity“. Na strane zamestnávateľov prakticky všetci respondenti (90 %) uviedli, že „aktívne sledujú čas strávený zamestnancami prácou oproti iným činnostiam, ktoré s prácou nesúvisia“.

Asi tri štvrtiny respondentov uviedli, že uložené záznamy (hovory, správy a e-maily) im poskytujú informácie o výkonnosti zamestnanca, a 46 % uviedlo, že prepustili pracovníka na základe „zhromaždených informácií týkajúcich sa ich práce na diaľku“. Na druhej strane 59 % zamestnancov uvádza „pocit stresu a/alebo úzkosti z toho, ako zamestnávateľ sleduje ich online aktivity“.

Takmer polovica zamestnancov (43 %) sa domnieva, že monitorovací softvér je „porušením dôvery“, a 28 % zamestnancov tvrdí, že vďaka týmto nástrojom sa cítia „nedocenení“. Štvrtina (26 %) uviedla, že tieto monitorovacie nástroje v nich vyvolávajú rozhorčenie. Pracovníci podľa správy nachádzajú spôsoby, ako obísť monitorovací softvér, a to vrátane nasadenia programov proti sledovaniu (31 %) a skúmania možnosti „hackov na účel falošnej online aktivity“ (25 %).

Zdroj: techrepublic.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Mne zamestnávateľ ukradol heslá od facebooku a gmailu, musel som zmeniť dvojfaktorom naspäť reakcia na: Prieskum: Čo všetko monitorujú zamestnávatelia pri sledovaní zamestnancov pracujúcich z domu

1.6.2021 11:06
U nás vo firme mi dali nejaký pofidérny notebook. Všetko na ňom bolo heknuté alebo sledované. Kolega sa smial, že to dali cé déčko windowsu z netu, keď som spustil na stroji antivírus clam av našlo tam tonu vírusov a kolega vraví: Tak si ho konečne odhalil. Som dal výpoveď ešte v ten rok, čo bolo vo firme všetko dobabrané a zamestnávateľ nebol schopný kúpiť jeden jediný poriadny eset antivírus. To nevravím o tom, že keď som sa cez obednú pauzu prihlásil do facebooku a gmailu, niečo mi ukradlo heslá a musel som ich meniť dvojfaktorom. Otrasná firma, kde som pred tým robil: A keď som nahlásil šéfovi, že nás hekli, tak sa to ututlalo a už sa o tom nesmelo hovoriť, pričom seniorný kolegovia povedali, že to bol false positive poplach, ale ja viem že nebol, veď ten notebook blbol furt som z neho nemohol robiť poriadne. Otras, čo som zažil v IT firme tu doma na východe Slovenska.
Reagovať

RE: Mne zamestnávateľ ukradol heslá od facebooku a gmailu, musel som zmeniť dvojfaktorom naspäť reakcia na: Mne zamestnávateľ ukradol heslá od facebooku a gmailu, musel som zmeniť dvojfaktorom naspäť

1.6.2021 14:06
No zrejme ich napadli nejakými keylogermi a videli všetko, čo si písal do windowsu. Nevadí, že si preinštaluješ windows, ak majú zero day chybu a nikomu o nej nepovedali. Ale 24/7 mali tipujem do tvojho kompu prístup admini a ktovie, čo tí tam po poobediach robia ľuďom, lebo ja som zasa pracovala vo veľkej it firme na východe Slovenska a admini robili zle zákazníkom, tak že im vypli balance loader a rehlili sa, keď im volali na servisnú linku. Asi tak.
Reagovať

RE: Mne zamestnávateľ ukradol heslá od facebooku a gmailu, musel som zmeniť dvojfaktorom naspäť reakcia na: Mne zamestnávateľ ukradol heslá od facebooku a gmailu, musel som zmeniť dvojfaktorom naspäť

1.6.2021 13:06
Hesla ti nikto neukradol, lebo sa ukradnut nedaju. Ak ti blbol windows nie je to kvoli virusom, ale kvoli otrasnym appkam a extentions v chrome, ktore si tam mal nainstalovane, plus kvoli pomalemu CPU a pomalemu HDD. Antivirak mas vo Windowse automaticky. Btw., nie je nic rychlejsie ako odstranit virus obycajnym preinstalovanim systemu a nainstalovanim vsetkeho nanovo.
Reagovať

Neschopnosť vedúcich!!! reakcia na: Prieskum: Čo všetko monitorujú zamestnávatelia pri sledovaní zamestnancov pracujúcich z domu

1.6.2021 08:06
Viac ako 15 rokov moji zamestnanci pracujú doma, no nikdy ma nezaujímalo čo robia, ako robia a kedy robia. Viem čo je ich povinnosťou a čo majú spraviť v priebehu mesiaca. To vedia aj oni a máme navzájom plnú vzájomnú dôveru. Len neschopný vedúci dbá na pracovný čas. To tak kontroluje aj svojich dodávateľov?
Andrej
Reagovať

RE: Neschopnosť vedúcich!!! reakcia na: Neschopnosť vedúcich!!!

1.6.2021 15:06
Presne tak
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať