Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

V laboratóriu vypestovali tlčúce ľudské „srdce“

1

Vedci úspešne vypestovali z ľudských kmeňových buniek malé umelé „srdce“ vo veľkosti sezamového semienka. Pulzujúca hmota je prvým samoorganizujúcim sa miniatúrnym orgánom, ktorý pripomína ľudské srdce, a to vrátane dutej komory uzavretej stenou z tkaniva podobného srdcovému. Jednoduché orgány podobné srdcu boli v laboratóriu vyrobené už aj skôr, ale iba za použitia lešenia, formy alebo matrice, okolo ktorých sa bunky zhromažďovali. Tento nový kardioidný model sa spontánne skonštruoval sám.

Vedci museli iba premiešať pluripotentné kmeňové bunky v miske za použitia šiestich signálnych dráh, o ktorých je známe, že koordinujú vývoj srdca v ľudskom embryu. Už po jednom týždni rastu v laboratóriu si vedci všimli, že ich množina buniek vytvorila 3D štruktúru, ktorá rytmicky pulzovala a stláčala tekutinu dovnútra dutiny podobnej komore a von z nej. Ďalšie štúdie dokázali, že pomocou podobných signálnych techník možno vypestovať aj samoorganizujúce sa očné, mozgové a črevné organoidy.

SWAN_042021

Jednoduchý kardioidný model tímu umožňuje lepšie pochopenie „podstatných vecí“ pri vývoji srdca. Bez týchto vedomostí totiž nie je jasné, ako alebo prečo sa vyskytujú určité srdcové malformácie a choroby a ako ich môžeme najlepšie liečiť. Autori dúfajú, že ich model nám umožní otestovať bezpečnosť a účinnosť srdcových liekov predtým, ako ich použijeme na klinické skúšky. Štúdia bola publikovaná v časopise Cell.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

majú aj horšie veci ako tlčúce srdce zo skúmavky reakcia na: V laboratóriu vypestovali tlčúce ľudské „srdce“

1.6.2021 15:06
majú aj horšie veci ako tlčúce srdce zo skúmavky
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať