
Prototyp plazmového motora sľubuje cestu na Mars len za 30 až 60 dní
Vedci z ruskej štátnej spoločnosti pre atómovú energiu Rosatom vytvorili laboratórny prototyp plazmového elektrického raketového motora, ktorý by mohol spôsobiť revolúciu v cestovaní vesmírom. Tento pohonný systém založený na magnetickom plazmovom urýchľovači sľubuje výrazné skrátenie času medziplanetárneho cestovania, čo potenciálne umožní cesty na Mars len za jeden až dva mesiace.
Nový motor kozmickej lode výrazne prevyšuje možnosti tradičných chemických raketových motorov, ktoré dokážu generovať ťah aspoň 6 N a špecifický impulz aspoň 100 km/s. Let na Mars jedným smerom s použitím konvenčných motorov môže v súčasnosti trvať takmer rok, použitie plazmových motorov môže skrátiť misiu na 30 až 60 dní. Motor funguje na zásadne odlišnom princípe ako tradičné rakety.
Plazmový raketový motor je elektrický pohonný systém s dvoma elektródami. Keď sa medzi nimi pohybujú nabité častice a pôsobí sa vysokým napätím, elektrický prúd vytvára magnetické pole. Toto pole poháňa častice von z motora, čím získava usmernený pohyb, ktorý vytvára ťah. Zatiaľ čo tradičné pohonné jednotky majú v dôsledku podmienok spaľovania paliva maximálnu rýchlosť toku hmoty približne 4,5 km/s, nový plazmový motor urýchľuje nabité častice (elektróny a protóny) na rýchlosť 100 km/s.
Inžinieri otestujú technológiu pomocou rozsiahlej experimentálnej zostavy v Troicku. Kľúčovým vybavením zostavy je vákuová komora s priemerom štyri metre a dĺžkou 14 metrov. Rosatom vybaví testovaciu jednotku systémami na vysokovýkonné vákuové čerpanie a odvod tepla, čo vedcom umožní simulovať podmienky hlbokého vesmíru. Jednou z výrazných výhod tohto nového dizajnu motora je jeho účinnosť.
Plazma sa nemusí intenzívne zahrievať, čo znamená, že časti a komponenty motora nie sú vystavené teplotnému preťaženiu. Okrem toho motor premieňa takmer všetku vygenerovanú elektrickú energiu na pohyb. V budúcnosti by sa táto technológia mohla začleniť do vesmírnych lodí na prepravu nákladu medzi planétami. Motor je však stále vo fáze prototypu a zostáva ešte veľa práce na jeho vývoji, kým ho Rosatom bude môcť použiť na vesmírne misie s posádkou.
Zdroj: techspot.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.