CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Prsteň RingConn Smart Ring

0

Prsteň je najosobnejšie nositeľné zariadenie a podobne ako hodinky či fitnes náramky dokáže monitorovať veľa fyziologických parametrov, ktoré nás zaujímajú počas športového výkonu, spánku či počas relaxovania.

SAMSUNG 07M Advertisement

Prsteň má v porovnaní so smart hodinkami niekoľko výhod. Ocenia ho ľudia, ktorým prekáža pevne utiahnutý remienok hodiniek. Ak je remienok voľný, senzory na monitorovanie fyziologických parametrov väčšinou nefungujú správne. Čiže ak si remienok povolíte pred spaním, monitorovanie spánku neposkytne relevantné výsledky. Naproti tomu pri správne zvolenej veľkosti prsteňa ani nevnímate, že ho máte na prste. Pred testovaním som najskôr dostal súpravu s maketami prsteňa v rôznych veľkostiach od 6 do 14 s tým, aby som aspoň deň nosil maketu veľkosti, ktorá mi najviac vyhovuje. Mne najlepšie pasovala veľkosť 13. V súprave boli aj tri pliešky so vzorom farieb Pale Gold, Moonlit Silver a Midnight Black. Vybral som si strieborný odtieň. Následne mi prišiel prsteň požadovanej veľkosti a farebného odtieňa.

Vonkajší povrch prsteňa je z titánu, ktorý sa vyznačuje tvrdosťou a odolnosťou proti oteru. Vnútorná časť, v ktorej je batéria, elektronické súčiastky a snímače, je zhotovená z epoxidu lekárskej kvality, sú tu tri senzory na sledovanie srdcovej frekvencie a kyslíka v krvi, jeden akcelerometer a štyri snímače teploty. Niektoré senzory z prsteňa vystupujú, preto vnútro prsteňa nemá presný kruhový tvar, navrhnutý tak, aby prsteň na prste dobre sedel, pohodlne sa nosil a na prste sa neotáčal. Hmotnosť prsteňa je 3 – 5 gramov v závislosti od veľkosti. Prsteň je odolný proti vode podľa IP68, pričom výrobca udáva, že znesie statické ponorenie do hĺbky 50 metrov.

Prsteň meria tep srdca, okysličenie krvi, telesnú teplotu, hladinu stresu, počet spálených kalórií počas dňa a pomocou akcelerometra aj priebeh pohybových aktivít. Tepovú frekvenciu a saturáciu O2 v krvi zisťujú tri senzory PPC, teplotu merajú štyri snímače. Primárnou motiváciou na nosenie prsteňa je snaha o zlepšenie fyzickej aj psychickej kondície, no v neposlednom rade je to aj štýlový doplnok. V balení je prsteň, praktické nabíjacie a transportné puzdro a kábel USB. Batéria v prsteni vydrží 7 dní, potom ju treba dobiť v puzdre. Nabíjanie trvá približne 90 minút. Puzdro má batériu, ktorá postačí na 18 nabití. Jednoduché násobenie prezradí, že v puzdre je energia na 126 dní.

V aplikácii RingConn si vytvoríte účet, pričom zadáte dátum narodenia, pohlavie, výšku a hmotnosť. Tieto údaje sú potrebné na vyhodnocovanie fyziologických funkcií a fyzických aktivít. Počas testovania som prsteň nosil stále bez ohľadu na to, akú prácu som vykonával. Okrem iného som pri testovaní alkylátového benzínu popílil motorovou pílou asi dva kubíky dreva. Pri manipulácii s benzínom sa ho trochu dostalo aj medzi prst a prsteň, epoxidový vnútorný povrch prsteňa to v pohode ustál. Počas rehabilitácie používam pri chôdzi barlu, takže prsteň som nosil na ruke, ktorá bola voľná a pri chôdzi sa pohybovala obvyklým spôsobom. To je ďalšia výhoda prsteňa oproti hodinkám, že ho môžete nosiť na ktorejkoľvek ruke, zatiaľ čo hodinky, resp. ich ovládacie prvky sú uspôsobené na nosenie na ľavej ruke. Prsteň som si pri práci intuitívne prehodil na prstenník tej ruky, v ktorej som nič nedržal.

Používateľské rozhranie aplikácie je koncipované ako jemne motivujúce, hlavne čo sa týka vecí, ktoré môžeme ovplyvniť len nepriamo, ako je spánok a stres. Informácia o tom, že ste zle spali, je vám sama osebe nanič, veď to dobre viete aj bez prsteňa, ale pohľad na graf, v ktorom sú znázornené fázy spánku, veľa napovie aj laikovi. Zistil som, že môj priemerný čas spánku je 6 hodín a 45 minút, čo je síce menej ako odporúčaných 8 hodín, ale zdá sa, že mi to stačí. Nájdete tu aj graficky spracované sumárne informácie. Doma máme troch jorkšírov, tí výborne odbúravajú stres, takže na testovanie tohto parametra nie som dobrý kandidát. Prišiel som však na to, že na vyvolanie stresovej nálady sú dobré niektoré akčné počítačové hry. Takže už viem, čomu by som sa mal vyhýbať.

Aktuálne hodnoty fyziologických parametrov môžete nielen sledovať v aplikácii, ale aj zdieľať. Je to výborná funkcia hlavne pre ľudí trpiacich zdravotnými problémami a seniorov. Máloktorý senior bude ochotný nosiť moderné smart hodinky, ktoré treba každý deň nabíjať, ale prsteň s konzervatívnym vzhľadom a dlhou výdržou batérie bude akceptovať každý.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať