S_022025_RING Advertisement S_022025_RING Advertisement S_022025_RING Advertisement

Prvý „bio počítač“ na svete spája ľudské mozgové bunky s kremíkovým hardvérom

0

Austrálska spoločnosť Cortical Labs uviedla na trh prvý „biologický počítač“ na svete, ktorý kombinuje ľudské mozgové bunky s kremíkovým hardvérom. Toto zariadenie s názvom CL1 predstavuje novú éru technológie umelej inteligencie, ktorá je dynamickejšia, udržateľnejšia a energeticky úspornejšia ako súčasné systémy umelej inteligencie.

Zariadenie CL1 bolo predstavené 2. marca 2025 v Barcelone. Jeho neurónové siete na báze ľudských buniek na kremíkovom čipe sa vyvíjajú ako organický počítač a učia sa rýchlejšie ako bežná AI na báze kremíka. 

Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Cortical Labs Dr. Hon Weng Chong zdôraznil dosiahnuté prelomové výsledky, najmä výskum, pri ktorom boli kultúry stimulované hrou Pong.  Cieľom je sprístupniť túto technológiu výskumníkom bez potreby špecializovaného softvéru alebo hardvéru. CL1 umožní „Wetware-as-a-Service“ (WaaS). Používatelia si budú môcť zakúpiť zariadenie alebo získať prístup k jeho schopnostiam na diaľku prostredníctvom cloudu.


CL1 má potenciál zmeniť objavovanie liekov, klinické testovanie a spôsob vývoja robotickej inteligencie, pretože umožňuje prispôsobiť riešenia na základe konkrétnych potrieb. Zariadenie by malo byť bežne dostupné v druhej polovici roka 2025. Technológia sa vyvinula z predchádzajúcej práce spoločnosti na sieti neurónov hrajúcich videohry a teraz sa zameriava na sofistikovanejšie aplikácie.


Spoločnosť Cortical Labs si predstavuje túto syntetickú biologickú inteligenciu ako novú formu života, ktorá využíva biologické neuróny organizované novým spôsobom. Zariadenie obsahuje technológie, ktoré zvyšujú stabilitu a účinnosť v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi. Pokiaľ ide o hardvér, CL1 pozostáva z laboratórne vypestovaných neurónov na stabilnom planárnom elektródovom poli, ktoré sú umiestnené v systéme podporujúcom život s reguláciou teploty a presným prietokom živín.

Hory a Mesto

Laboratórium pristupuje k vytvoreniu zásobníka so servermi biologickej neurónovej siete, v ktorom bude umiestnených viacero jednotiek CL1, ktoré budú prepojené s cloudovým systémom pre používateľov. Spoločnosť Cortical Labs sa snaží o cenovo prijateľnú ponuku a zároveň o širokú dostupnosť tejto technológie. CL1 vyžaduje relatívne málo energie a má možnosti obojsmernej komunikácie, vďaka čomu ho možno programovať bez potreby externého počítača.

Zložité biologické neurónové siete by umožnili výrazný pokrok vo výskume liekov a technológia by mohla nahradiť mnohé metódy testovania na zvieratách. Etické dôsledky tejto technológie sú významné a jej používanie sa bude riadiť predpismi. Spoločnosť Cortical zdôrazňuje dôležitosť dodržiavania právnych predpisov, aby sa zabezpečilo zodpovedné nasadenie jej systémov.


Financovanie zostáva pre spoločnosť Cortical výzvou, keďže pôsobí na pomedzí biotechnológií a umelej inteligencie. CL1 predstavuje prelom v komercializácii biologických počítačov, ktoré sú navrhnuté na zlepšenie komunikácie a spracovania informácií pomocou živých neurónových kultúr.

Zdroj: newatlas.com.

Zdroj Foto: Cortical Labs

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať