SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Prvý elektromobil v slovenských autoškolách: trenčianska autoškola školí študentov na elektromobile Mercedes-Benz EQA

Tlačové správy
0
  • Ideálny spoločník pre začínajúcich vodičov
  • Vynikajúca spotreba aj dojazd
  • Na nabíjanie stačia prestoje počas teoretickej výuky

Trenčianska autoškola Euromiko spúšťa od začiatku roka 2024 výučbu záujemcov o vodičský preukaz na elektrickom vozidle EQA. Autoškola má bohaté skúsenosti s automobilmi značky Mercedes-Benz. Už v minulosti používala Mercedes-Benz Triedy B s manuálnou prevodovkou a s nárastom počtu záujemcov o vodičský preukaz zameraný na vozidlá s automatickou prevodovkou sa pre stuttgartstkú značku rozhodla najmä pre veľmi dobré skúsenosti so servisom a službami spojenými s vozidlami.

AMD_022024  

„Sme radi, že medzi prvými elektrickými vozidlami, ktoré na Slovensku používajú autoškoly, sa nachádza práve Mercedes-Benz. Značka s trojcípou hviezdou tak dokazuje, že ponúka riešenia pre aktuálne trhové potreby.“

Oliver Zink, generálny riaditeľ Mercedes-Benz Slovakia

„S autoškolou Euromiko spolupracujeme dlhodobo a príprava elektrického vozidla predstavovala pre nás výzvu aj z hľadiska zabudovania dvojitého ovládania pedálov do automobilu. Po konzultácii so zákazníkom sme sa rozhodli pre značku Veigel. Inšpiráciou bol model EQA v nemenovanej autoškole v Berne. Samotná montáž si vyžiadala istý čas, no obišla sa bez výraznejších zásahov do konštrukcie vozidla.“

Radoslav Kodrík, predajca vozidiel MB Trenčín

Ekonomicky výhodná voľba

Rozhodnutie zaobstarať si elektrické vozidlo značky Mercedes-Benz vzniklo v autoškole Euromiko na základe ekonomických analýz. Medzi rozhodujúce ekonomické aspekty patrili aj náklady na prevádzku vrátane úspory, ktorú predstavuje cena za nabíjanie voči cene za pohonné látky. Značka Mercedes-Benz aktuálne pre elektromobiliy poskytuje zákazníkom servis v cene vozidla na 6 rokov alebo do najazdenia 90 000 km na výrobcom predpísané pravidelné údržby ako aj predĺženú záruku na 6 rokov alebo 90 000 km v cene vozidla. Samozrejmosťou je záruka mobility Mobilo.

„Zaznamenávame rastúci záujem o vodičský preukaz na vozidlá s automatickou prevodovkou. Preto sme sa rozhodli, že do ponuky zaradíme aj elektromobil. Okrem samotnej výuky nových vodičov ho využívame aj na kondičné jazdy pre vodičov, ktorí majú záujem vyskúšať si jazdu v elektrickom vozidle v rámci preškoľovania, prípadne počas kondičných jázd. Taktiež odpovedáme na čoraz častejšie otázky na tému, ako sa s takýmto vozidlom jazdí, ako sa nabíja a aké sú jeho jazdné vlastnosti. Čiže sa venujeme aj osvetovej činnosti. Zaznamenali sme aj prípady, keď sa k nám záujemcovia hlásili práve na základe toho, že ponúkame výuku na vozidle Mercedes-Benz EQA. Taktiež nás prekvapilo, akú dobrú spotrebu dosahujú naši frekventanti. Napriek zimným podmienkam sa spotreba pohybuje na úrovni 17 kWh/100 km a dojazd presahuje hodnotu 400 km. Podpisuje sa pod to predovšetkým jazda nízkymi rýchlosťami v meste s častým využívaním rekuperácie brzdnej energie, čím sa nabíja akumulátor. Zo začiatku sme vďaka službe Mercedes me Charge komfortne nabíjali na verejných nabíjačkách. Neskôr sme sa rozhodli aj pre zriadenie vlastných nabíjacích bodov. Pre vozidlo sme vytvorili dve parkovacie miesta. Pri učebni ho nabíjame na trojfázovej nástennej nabíjačke. To postačuje na to, aby sa akumulátor počas teoretickej výuky nabil doplna a vozidlo bolo pripravené na ďalšiu jazdu. Do budúcna uvažujeme nad montážou fotovoltických panelov, čo by znížilo náklady na nabíjanie. Pokiaľ bude záujem o absolvovanie kurzu na získanie vodičského preukazu na vozidlá s automatickou prevodovkou intenzívnejšie narastať a príde k ďalšiemu rozširovaniu nášho vozidlového parku, tak ďalším automobilom s automatickou prevodovkou bude istotne už iba elektromobil.“

Matúš Kocián, konateľ autoškoly Euromiko

Vstupná brána do sveta elektromobility od Mercedes-Benz

Model EQA disponuje okrem iného výkonným elektrickým pohonom a predvídavou Navigáciou s elektrickou inteligenciou a reprezentuje vstupnú bránu do elektromobility od značky Mercedes-Benz. Prednedávnom model prešiel modernizáciou, ktorá priniesla viacero aktualizácii pre lepšiu efektívnosť či aktualizáciu asistenčných jazdných systémov. Do kompaktnej triedy prináša inovácie od väčších modelových súrodencov ako napríklad technológiu nabíjania Pripojiť a nabíjať (Plug & Charge) alebo voliteľné Zvukové zážitky. Ozvučovací systém Burmester je vybavený technológiou Dolby Atmos®. Nová generácia systému MBUX v disponuje vylepšeným ovládaním hlasom. Dojazd modelu EQA [1] sa zvýšil až na 560 km podľa WLTP.

Najdôležitejšie technické údaje

 

 

EQA 250+

EQA 300 4MATIC

EQA 350 4MATIC

Pohon

Elektrický stroj vpredu/vzadu [2]

Typ

PSM / -

ASM / PSM

ASM / PSM

Výkon

kW

140

168

215

Krútiaci moment

Nm

385

390

520

Využiteľná kapacita akumulátora

kWh

70,5

66,5

66,5

Max. výkon nabíjania striedavým elektrickým prúdom
(palubná nabíjačka sériovo)

kW

11

Max. výkon nabíjania jednosmerným prúdom

kW

100

Vozidlo

Dĺžka/šírka/výška

mm

4 463/1 834/1 613

Rázvor

mm

2 729

Priemer otáčania

m

11,4

Objem batožinového priestoru podľa VDA

l

340 - 1 320

Spotreba a dojazd [3]

Spotreba elektriny (WLTP)

kWh/100 km

14,4 - 16,4

16,7 - 18,6

16,7 - 18,6

Emisie CO2 (WLTP)

g/km

0

0

0

Dojazd (WLTP) [4]

km

497 - 560

412 - 459

412 - 459

[1] EQA 250+ (WLTP: kombinovaná spotreba elektriny: 14,4-16,4  kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km) predbežne dosahuje dojazd 560 km podľa WLTP. Údaje o spotrebe paliva, emisiách CO₂, spotrebe elektriny a dojazde sú predbežné a boli stanovené interne v súlade s certifikačnou metódou WLTP. Zatiaľ nie sú k dispozícii hodnoty úradne uznanej skúšobnej organizácie ani typové schválenie ES alebo potvrdenie o zhode s úradnými hodnotami. Medzi uvedenými údajmi a úradnými hodnotami sa môžu vyskytnúť odchýlky.

[2]  ASM: asynchrónny motor; PSM: synchrónny motor s permanentnými magnetmi

[3]  Údaje o spotrebe paliva, emisiách CO₂, spotrebe elektriny a dojazde sú predbežné a boli stanovené interne v súlade s certifikačnou metódou WLTP. Zatiaľ nie sú k dispozícii hodnoty úradne uznanej skúšobnej organizácie ani typové schválenie ES alebo potvrdenie o zhode s úradnými hodnotami. Medzi uvedenými údajmi a úradnými hodnotami sa môžu vyskytnúť odchýlky.

[4]  Údaje o spotrebe paliva, emisiách CO₂, spotrebe elektriny a dojazde sú predbežné a boli stanovené interne v súlade s certifikačnou metódou WLTP. Zatiaľ nie sú k dispozícii hodnoty úradne uznanej skúšobnej organizácie ani typové schválenie ES alebo potvrdenie o zhode s úradnými hodnotami. Medzi uvedenými údajmi a úradnými hodnotami sa môžu vyskytnúť odchýlky.


Viac informácií o značke Mercedes-Benz nájdete na:
http://media.mercedes-benz.sk a www.mercedes-benz.sk

Zobrazit Galériu

Mercedes-Benz

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať