SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

ROG Zephyrus Duo 16 - GX650 / Herný dravec s dvoma displejmi

0

Hlavné lákadlá tohto notebooku sú výkonný hardvér, atraktívny dizajn a predovšetkým sekundárny dotykový displej ScreenPad Plus, ktorý je nad klávesnicou a pri otvorení notebooku sa mierne vyklopí, čím sa vytvorí pre používateľa akceptovateľný pozorovací uhol.

SAMSUNG_032023_M Advertisement  

Označenie ROG (Republic of Gamers) naznačuje smerovanie na hráčov, ale výpočtový a grafický výkon využijú aj konštruktéri, grafici, editori videí a ďalšie inžinierske a kreatívne povolania. Aj pre nich bude sekundárny displej predstavovať výraznú pridanú hodnotu, pretože na ňom môžu spúšťať ďalšie aplikácie, ktoré potrebujú, bez toho, aby zaberali miesto na hlavnom displeji. Umiestnenie dotykového displeja ScreenPad Plus priamo nad klávesnicou navyše priamo vyzýva na dotykové ovládanie. Na tomto displeji si môžete napríklad spustiť aplikáciu na kreslenie, zobraziť prístrojový panel automobilového či leteckého simulátora a podobne. Primárny displej testovaného notebooku má rozlíšenie 2560 × 1600 pixelov a pokrýva 100 % farebného priestoru DCI-P3. V ponuke sú aj modely s FHD+ a 4K+ rozlíšením. Pomer strán displeja 16:10 poskytuje viac priestoru na výšku.

Umiestneniu druhého displeja je do značnej miery podriadená konštrukcia celého prístroja, predovšetkým klávesnica, ktorá je posunutá úplne dopredu, a touchpad umiestnený úplne vpravo. Takéto umiestnenie klávesnice v praxi znamená, že sa predpokladá používanie hlavne na stole, kde je ergonómia práce rovnaká, ak nie lepšia ako s bežnou klávesnicou. Lepšia preto, lebo súčasťou balenia je aj podložka pod zápästie z pružného a na dotyk príjemného mate­riálu, ktorú si položíte pred prednú hranu klávesnice. Napriek tomu, že nemá magnetické prichytenie, je pomerne stabilná. Klávesy majú optimálnu pružnú reakciu, takže písanie je presné, a ak ovládate strojopis, aj rýchle. Klávesnica má farebné podsvietenie RGB. Na umiestnenie touchpadu vpravo si paradoxne vôbec nemusíte zvykať, je totiž tam, kde by ruka in­tuitívne hľadala myš. Keďže má presne opačnú orientáciu než obrazovka, na vodorovný posun kurzora hoci cez 2/3 šírky displeja budete musieť pri implicitnom nastavení urobiť dve, prípadne možno až tri gestá, takže odporúčam myš. Prípadne môžete ako touchpad využívať sekundárny dotykový displej. Ako je pri tomto modelovom rade ASUSu zvykom, touchpad môže fungovať aj ako dotyková numerická klávesnica s podsvietenými symbolmi. Na správnu intenzitu ťuknutia si treba zvyknúť, radšej silnejšie než slabšie, pretože pomocou numerickej klávesnice zadávate číselné hodnoty, kde na rozdiel od textu je napríklad v čísle účtu chýbajúca číslica alebo preklep v sume fatálny problém. 

Po otvorení notebooku sa displej ScreenPad Plus vyklopí približne o 15°, pričom tento uhol je fixný a nemôžete ho zmeniť. Sekundárny displej má rozlíšenie 3840 × 1100 pixelov. Ak chcete dosiahnuť pocit kontinuity, nastavíte si rovnaké horizontálne rozlíšenie, ako má hlavný displej, čiže 2560 pixelov.

Implicitná konfigurácia obrazoviek zodpovedá ich fyzickému umiestneniu, teda sekundárny displej je rozšírením primárneho. V praxi to znamená, že môžete okná aplikácií flexibilne presúvať z jednej obrazovky na druhú. Pri presunutí aplikácie na dotykový displej sa jej okno zmenší, takže sa lepšie prispôsobí menšej výške displeja. Pretože dotykový je len sekundárny displej, zrejme potrvá pár desiatok minút, kým si na to zvyknete, a trochu si prstami zababrete hlavný displej, kým si zvyknete, že nie je dotykový.

Konektorová výbava je štandardná a konektory sú nielen po stranách, ale eternetový, HDMI a jeden USB port sú aj na zadnej strane. Samozrejmosť v tejto kategórii je port USB-C s podporou technológie Thunderbolt 4. Reproduktory sú po stranách v prednej časti pod klávesnicou a sú nasmerované nadol.

Srdcom notebooku je výkonný osemjadrový procesor AMD Ryzen 9 6900 HX Rembrandt, ktorý sa vyrába 6 nm technológiou FinFET a využíva novú procesorovú architektúru Zen 3+, podporuje simultánny mutithreading a má integrovanú grafiku RDNA 2. Pracovná frekvencia sa dá zvýšiť až na 4,9 GHz. Pri bežnej záťaži je procesor taktovaný na 3,3 GHz. Implicitná hodnota TDP je 45 W. Testovaný notebook bol osadený 64 GB rýchlej pamäte DDR5. Úložný priestor na polovodičovom disku má kapacitu 2 TB. Keďže ROG Zephyrus Duo 16 má aj dedikovaný grafický čip, integrovaná grafika sa bude využívať len na bežné úlohy. Pri hrách a graficky náročných aplikáciách sa bude využívať NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti Laptop GPU s architektúrou Ampere. GPU série GeForce RTX 30 poskytuje vysoký výkon, hlavne čo sa týka ray tracingu umožňujúceho verne zobraziť aj zrkadlenie na lesklých plochách a technológie Max-Q 3. generácie, ktorá využíva umelú inteligenciu. NVIDIA DLSS (Deep Learning Super Sampling) umožňuje výrazne zvýšiť snímkovú frekvenciu. RTX 3080 Ti má 12 GB videopamäte GDDR6X. V režime Turbo, ktorý môžete použiť len pri napájaní z 280 W zdroja, dokážete z procesora a grafického čipu vyžmýkať maximum, samozrejme, v intenciách chladenia. V manuálnom režime môžete nastavovať otáčky ventilátora vzhľadom na teplotné parametre. Pri náročných hrách sa spotreba grafického čipu vyšplhá až na 120 W, a ak k tomu pripočítame spo­trebu procesora, 280 W napájací adaptér je skutočne potrebný. V tichom a vyváženom režime môžete notebook napájať aj zo zdroja USB-C. V benchmarkovom teste 3D Mark Time Spy som dosiahol skóre 11 964, pričom o dokonalom vyvážení výpočtového a grafického výkonu svedčí CPU skóre 10 547 a grafické skóre 12 255. V benchmarku Port Royal som dosiahol skóre 7792 pri 115 FPS. Pocit z hrania mojich obľúbených hier, predovšetkým MS Flight Simulatora, bol veľmi dobrý, v rozlíšení 2K bolo zobrazovanie plynulé a bohaté na detaily. Rovnako si notebook dobre poradil s editovaním a renderovaním 4K videí v programe DaVinci Resolve.

Výdrž na batériu sa v tomto prípade veľmi zovšeobecňovať nedá, pretože závisí nielen od toho, čo práve robíte, ale aj od jasu podsvietenia obidvoch displejov. Pri pozeraní videa alebo bežnej práci s aplikáciami Office a striedmom, no príjemnom podsvietení sa mi podarilo dostať sa tesne nad 3 hodiny a s deaktivovaným displejom ScreenPad Plus na 3 hodiny a 20 minút. Konštruktéri sa, samozrejme, snažili dosiahnuť čo najúčinnejšie chladenie. Dva ventilátory, ktoré v prípade potreby vedia vytvoriť masívny prúd chladiaceho vzduchu, nasávajú vzduch zhora spod vyklopeného sekundárneho displeja aj zdola a vyfukujú ho vzadu a v zadnej časti bočných stien.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Sekundárny dotykový displej, výkonný hardvér, výborný displej, zaujímavý dizajn a konštrukcie
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Procesor: osemjadrový AMD Ryzen-9 6900 HX, taktovacia frekvencia 3,3 GHz – 4,9 GHz, TDP 45 W; 64 GB DDR5 4800 MHz; disk 2 TB GB NVMe M2 SSD, grafika integrovaná AMD Radeon 680M + NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti; primárny displej MiniLED 16", rozlíšenie 2560 × 1600 165Hz (16:10); sekundárny displej: dotykový 14", rozlíšenie 3840 × 1100 px, konektivita: Wi-Fi 802.11ax 2×2, bluetooth 5.2; operačný systém: Windows 11 Home; konektory: 2× USB-C 3.2, 2× USB-A 3.2, HDMI 2.1, 3,5 mm jack, slot na kartu microSD, batéria 90 Wh; rozmery 355 × 266 × 20,5 mm; hmotnosť 2,6 kg

Cena: od 4099 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať