
Realta Fusion: Fúzny reaktor s magnetickým zrkadlom pre lacnú čistú energiu
Energia z jadrovej fúzie je opäť o krok bližšie k realite. Americký startup Realta Fusion vyvíja kompaktný fúzny reaktor s tzv. magnetickým zrkadlom, ktorý sľubuje vyrábať elektrinu lacnejšie než 40 USD za megawatthodinu. Ich prototyp s názvom Anvil využíva plazmu rozpálenú na vyše 100 miliónov °C, udržiavanú silným magnetickým poľom okolo 10 tesla.
Na rozdiel od známejšieho tokamaku (ktorý má prstencový tvar) je reaktor magnetického zrkadla lineárna valcová komora „uzavretá“ z oboch koncov veľmi silnými magnetmi. Tie odrážajú nabité častice plazmy späť do stredu a bránia im uniknúť. Slabšie magnety v strede pomáhajú udržať plazmu v tvare horúceho valca. Takýto otvorený dizajn prináša viacero výhod oproti tokamakom: umožňuje napríklad priebežné odvádzanie hélia – vedľajšieho produktu fúzie – bez odstavovania reaktora.
Zariadenie možno tiež zväčšiť jednoducho predĺžením komory, takže výkon sa dá zvýšiť pridaním ďalších sekcií s lacnejšími stredovými magnetmi namiesto náročnej kompletnej prestavby ako pri tokamakoch. Koncept magnetického zrkadla nie je nový; skúmal sa už v 50. rokoch, no v 80. rokoch bol výskum utlmený pre úniky plazmy z otvorených koncov a nedostatok financovania. Dnešné technológie však tieto slabiny pomáhajú odstrániť.
Realta Fusion využíva vysokoteplotné supravodivé magnety novej generácie, ktoré dokážu vytvoriť extrémne silné pole v kompaktnom zariadení – to je kľúčové pre stabilné udržanie plazmy s teplotou okolo 100 miliónov °C dostatočne dlho na prebehnutie fúzie.
Tím takisto vyvinul pokročilé metódy ohrevu a stabilizácie plazmy (rádiové vlny, vstrekovanie neutrálnych častíc) spolu s počítačovými simuláciami na aktívnu kontrolu reakcie. S čerstvým kapitálom 36 miliónov USD teraz Realta chystá výstavbu prototypu Anvil (plán do roku 2028) a verí, že jej „fúzia vo fľaši“ časom dokáže dodávať energiu spoľahlivo a lacnejšie než fosílne elektrárne.
Zdroj: techcrunch.com.
Zdroj Foto: Realta Fusion