Recenzia: BRAUN Champion 4K III - Malé telo, veľký obraz

0

Firma Braun rozšírila svoje portfólio outdoorových kamier o nový model Champion 4K III. Rovnako ako v predošlom úspešnom modeli Champion 4K II stavila na osvedčenú čipovú zostavu Allwinner V3 so 16 Mpx snímačom CMOS od Sony. Kombinácia tejto čipovej zostavy s vysokokvalitným širokouhlým objektívom ULTRALIT umožňuje veľmi ostrý 4K videozáznam s rozlíšením 3840 × 2160 pri 30 snímkach za sekundu.

Už obsah balenia naznačuje, že dizajnovo kompaktná kamera je určená najmä pre športovcov, keďže obsahuje aj vodotesné puzdro, držiak na helmu či adaptér na systém GoPro. Vodotesný kryt garantuje ochranu prístroja až do hĺbky 30 metrov.

Malý náhľadový LCD displej s uhlopriečkou 2" a s rozlíšením 960 × 240 pixelov slúži skôr ako informačný. V jeho hornej časti sa zobrazuje nastavený režim, ktorý sa vyberá za pomoci veľkého tlačidla na prednej strane kamery. Stav akumulátora vidno takisto na hornej strane displeja. Napájanie zabezpečuje vymeniteľný jednočlánkový  Li-ion akumulátor s kapacitou 900 mAh. Tento zdroj energie postačuje približne na 50 až 70 minút prevádzky pri zapnutom Wi-Fi. Akumulátor kamery sa nabíja priamo cez port micro USB. Nabíjačka nie je súčasťou kamery, na tento účel je najlepšie využiť nabíjačku z mobilného telefónu. Na plnú kapacitu sa akumulátor nabije približne za 3,5 hodiny. Port micro USB slúži okrem nabíjania aj na pripojenie kamery k počítaču (sťahovanie nahrávok a fotografií) a na pripojenie napájania v aute. Kamera nemá žiadnu vnútornú pamäť, preto na jej funkčnosť potrebujete 64 GB kartu microSD. Pri vkladaní karty do kamery využijete dlhé nechty, prípadne si musíte pomôcť perom ako ja, aby ste dokázali kartu „zacvaknúť“. 

Ovládanie je trošku netradičné, keďže režim kamery sa nastavuje veľkým tlačidlom na zapínanie, ktoré je umiestnené na prednej strane kamery. Toto isté tlačidlo sa používa pri nastavení softvéru ako voľba z menu. Jednotlivé položky menu sa volia pomocou dvoch tlačidiel na boku kamery. Na potvrdenie voľby sa potom používa tlačidlo OK na hornej strane kamery. Chvíľku teda trvalo, kým som si osvojil túto logiku ovládania. Menu kamery je viacjazyčné, no slovenčinu alebo češtinu by ste tam hľadali márne. Okrem ovládania tradičným spôsobom sa dá kamera ovládať aj cez mobilný telefón alebo tablet. Spojenie s kamerou do vzdialenosti 20 metrov zabezpečuje Wi-Fi. Funkčnosť spojenia indikuje svietiaca LED dióda na hornej strane kamery. Na jej komunikáciu s telefónom treba stiahnuť aplikáciu XDV (Android alebo iOS). Prenos medzi aplikáciou a kamerou je rýchly, s minimálnym oneskorením. Výstup z kamery je HDMI, disponuje momentovým, slučkovým aj spomaleným režimom. Videozáznamy a fotografie vyhotovené kamerou pri dennom osvetlení sú čisté a zaručujú plnohodnotný zážitok. O niečo slabší výsledok sa dosiahne za zhoršených svetelných podmienok. V takomto prípade kamera v snahe zosvetliť fotku tak trochu stráca detaily. Kamera je vybavená stabilizáciou videa. Obraz pri jazde po rovnej ceste je stabilný a čistý, problém nastáva pri jazde terénom. Tam sa už prejavujú vibrácie vo videu, ale vždy je to lepšie než nahrávanie telefónom. Na rýchle akčné športy je kamera vybavená funkciou slow motion, vďaka ktorej si môžete záznam spomaliť.

Verdikt
Kamera pre nenáročného používateľa s množstvom funkcií a doplnkov za slušnú cenu. Je určená pre ľudí, ktorí chcú nahrávať a zdieľať svoje letné či zimné športové zážitky.

Cena
69 EUR

Parametre
Vodotesné puzdro do hĺbky 30 metrov, spomalené video (1080p/60 fps alebo 720p/120 fps), videoslučka (2/3/5 minút), samospúšť (3/5/10/20 s), detekcia pohybu, rozlíšenie video: 4K 3840 × 2160 p@30 fps, full HD 1920 × 1080 p@30/60 fps, HD 80 × 720 p@30/90/120 fps, uhol záberu: 170°, slot na pamäťovú kartu: microSD (max. 64 GB, Class 10), integrovaný mikrofón, rozmery 54,9 × 42,5 × 21,8 mm, hmotnosť 62 g s akumulátorom

+ Kompaktné rozmery a hmotnosť, množstvo doplnkov, pomer cena/výkon
- Trošku horšia manipulácia (vkladanie a vyberanie) s kartou microSD

Konštrukcia: 90 %
Funkcionalita: 95 %
Výkon: 70 %

Celkovo: 85 %

Zobrazit Galériu

Barnabás Nagy

Všetky autorove články
BRAUN kamera Champion 4K III objektív sirokouhly 4K zaznam

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať