PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Recenzie: Philips 50PUS7304/12 / Android TV strednej triedy so 4K displejom a technológiou Ambilight

2

„Sedmičkový“ rad televízorov Philips, ktoré vyrába spoločnosť TP Vision, by mal používateľom poskytnúť prémiové funkcie za dostupnú cenu. Na testovanie som mal k dispozícii model s operačným systémom Android TV Pie a s typovým označením 50PUS7304/12 (ďalej len PUS7304), ale oveľa ľahšie sa pamätá marketingové označenie The One, ktoré má zrejme naznačiť, že ide o televízor pre každého.

V porovnaní s vyššími modelmi sa PUS7304 nenechá v ničom zahanbiť a je dôkazom, že technológie dosiaľ známe len zo špičkových modelov prenikajú aj do strednej triedy. Displej má rozlíšenie 4K a na kvalite obrazu participujú výkonný obrazový procesor P5 a technológie Dolby Vision, Dolby Atmos, HLG a HDR10. Zvukový systém má výkon 20 W a podporuje technológiu DTS HD. Podporované sú aj inteligentné služby hlasových asistentov Google Assistant a Amazon Alexa. A v prípade značky Philips nemôže chýbať technológia interaktívneho farebného podsvietenia Ambilight.

Elegantný kovový rámik, ktorý sa vzhľadom na uhlopriečku obrazovky 50 palcov zdá relatívne tenký, umožňuje zakomponovať televízor aj do miestností s modernou bytovou architektúrou, založenou na kombinácii kovu a skla. Masívny kovový podstavec v tvare T pri pohľade spredu vyzerá ako tenká kovová lišta. Je nízky, takže spodná hrana zobrazovacieho panela je takmer tesne nad povrchom stolíka, čo neumožňuje umiestnenie soundbaru jednoduchým položením na stolík pod televízorom. Podstavec umožňuje otáčanie panela, takže si ho môžete ľahko natočiť tak, aby ste mali optimálny uhol sledovania.

Zobrazovací panel má zozadu okolo troch okrajov sústavu farebných LED diód, ktoré svietia dominantnou farbou aktuálne zobrazenou v blízkosti okraja obrazovky v danom mieste, takže vytvárajú na stene alebo inom pozadí farebné plochy. Implicitne je systém nastavený tak, aby farba príslušnej plochy korešpondovala s dominantnou farbou v blízkosti okraja obrazovky v danom mieste. Technológia Ambilight takto znižuje kontrast medzi obrazovkou a stenou v pozadí. Ideálne[MS1]  funguje, ak je stena za televízorom biela alebo svetlá. Ambilight sa dá nakonfigurovať aj na blikanie v rytme hudby, čo je perfektné na párty, keď sa sledujú hudobné programy. Konzervatívnejší diváci si môžu nastaviť stálu farebnú atmosféru. Televízor navyše dokáže ovládať aj svietidlá systému Philips Hue vhodne rozmiestnené po celej miestnosti, čo ešte zvýrazní efekt nálady z podsvietenia a zníži kontrast.

V cenovej relácii do 700 eur je PUS7304 jeden z mála televízorov podporujúcich HDR10+ aj Dolby Vision. Osvedčený a výkonný obrazový procesor P5 analyzuje, rekonštruuje a individuálne rieši parametre, ktoré definujú kvalitu obrazu: zlepšenie zdroja signálu, ostrosť, farbu, kontrast a pohyb. Keďže väčšina bežných zdrojov programov je v rozlíšení full HD, kľúčovú úlohu pri kvalite obrazu zohráva upscaling. Aby fungoval čo najlepšie, obrazový procesor P5 je navrhnutý tak, aby sa najskôr nastavil na maximálnu možnú úroveň primárny obrazový signál, redukoval sa šum a až takto predspracovaný obraz bol upscalovaný na 4K rozlíšenie obrazovky bez straty, resp. s maximálnym zvýraznením existujúcich detailov v obraze.

Používateľské rozhranie takmer natívneho Android TV je intuitívne a ani v pomerne bohatej ponuke nastavení sa používateľ nestratí, pretože tento spôsob nastavovania pozná zo smartfónov a tabletov s Androidom. Odporúčam vyskúšať implementovanú službu inteligentného asistenta Google Assistant, ktorý už pomerne dobre rozumie slovenčine. Fráze „divadlo Martin“ televízor rozumel tak, že zobrazil relevantné súbory na YouTube. Rovnaký výsledok sa však zobrazil aj po zadaní frázy „program divadla Martin“, kde by používateľ čakal zobrazenie programovej ponuky príslušného divadla na najbližšie dni v prehliadači. Nezabúdajme však, že povely zadávame televízoru, takže ponúka ako výsledky multimédiá. Hlasové povely sa zadávajú do mikrofónu diaľkového ovládača. Ten implicitne ovláda televízor pomocou IR, a aby fungovali hlasové povely, musíte ho s televízorom najskôr spárovať, aby mohol komunikovať cez bluetooth.

Porty sú na zadnom paneli zospodu a zboku na ľavej strane, pričom často používané konektory sú umiestnené zboku. Pri pripájaní externých zariadení oceníte, že všetky štyri HDMI podporujú 4K@60 Hz, HDR10+/Dolby Vision a spätný zvukový kanál ARC. K dispozícii je aj eternetový konektor, optický zvukový výstup S/PDIF a dvojica konektorov USB, z toho jeden vo verzii USB 3.1 gen. 1 poskytuje prúd 900 mA, takže k nemu môžete bez problémov pripojiť externý HDD. Na zadnom paneli zboku je aj výstup na slúchadlá a slot spoločného rozhrania CI na použitie dekódovacích modulov. Z USB kľúčov alebo diskov môžete nielen prehrávať videosúbory, ale televízor umožňuje pozastaviť alebo nahrať digitálne vysielanie. Na nahrávanie potrebujete mať pripojený USB disk s kapacitou aspoň 250 GB. Disk bude naformátovaný výlučne na použitie v tomto televízore. Ak chcete digitálne vysielanie len pozastaviť, stačí vám flash disk s kapacitou 4 GB.

Kolorimetrickou sondou som nameral farebný gamut 100 % farebného priestoru sRGB a 91 % DCI-P3. Odchýlka rovnomernosti jasu na plochách matice 3 × 3 bola menšia než 7 %, čo ľudské oko, ktoré vníma intenzitu jasu logaritmicky, nie je schopné postrehnúť. Kvalitu obrazu som subjektívne porovnával jednak na UHD Blu-ray filmoch, jednak na testovacích videách, ktoré som nakrútil full frame bezzrkadlovkou v rozlíšení 4K aj full HD. Upscaling FHD obsahu na 4K funguje skutočne vynikajúco, a to aj v dynamických scénach. V porovnaní so 4K televízorom inej značky, starým dva roky, sú pri podvečerných aj nočných scénach obrovské rozdiely v dynamike jasov a farieb. Farebné tóny v tieňoch sú oveľa bohatšie a lepšia je aj subjektívne hodnotená ostrosť hrán bez náznakov blikania v jemných detailoch. Nielen na televízor strednej triedy je to skutočne vysoko nadpriemerný obraz. Vzhľadom na LED technológiu panela je vynikajúce aj podanie čiernej farby, hoci obrazovkám OLED, samozrejme, konkurovať nemôže. Vo zvuku sú poznateľné aj pomerne hlboké basy. Tu sa prejavil vplyv hrubšieho tela panela v spodnej časti. Trochu nevýrazné sa však zdá podanie stredných a vyšších stredných tónov.

Verdikt:

Vynikajúci pomer medzi funkcionalitou a cenou a k tomu technológia Ambilight rozšíri optický vnem obrazu.

Technické špecifikácie:

Uhlopriečka 50" (126 cm) LED, rozlíšenie 3840 × 2160 px, podpora HDR10+ a Dolby Vision, pripojenie 4× HDMI, optický výstup S/PDIF, 2× USB, YPbPr, tuner 2× DVB-T/T2/T2-HD/C/S/S2, eternet, Wi-Fi 802.11 n, 2×2, bluetooth 4.2, OS Android 9 Pie, rozmery: 1120 × 681 × 112,7 mm (hĺbka so stojanom 240 mm); hmotnosť so stojanom 16,3 kg, spotreba typická 72 W

Cena: 679 EUR

Plusy a mínusy

+ Výborný obraz, podpora HDR10+ a Dolby Vision, podsvietenie Ambilight

- Menej výrazné stredné tóny zvuku

Hodnotenie:


Obraz: 92
Zvuk: 85
Výbava: 91
Ovládanie: 89
Celkom: 91

Tip redakcie: Pomer cena/funkcionalita


 

 

René Hubinský

Všetky autorove články

2 komentáre

Nastaveni obrazu reakcia na: Recenzie: Philips 50PUS7304/12 / Android TV strednej triedy so 4K displejom a technológiou Ambilight

31.12.2019 09:12
Nastavení obrazu jste používal výchozí od výrobce, nebo jste dělal nějaké "nejlepší" nastavení (kalibraci) obrazu dle svého. Pokud podle sebe, máte nějaké doporučení pro nastavení. Jsem 2 dny majitelem této TV :)
Reagovať

RE: Nastaveni obrazu reakcia na: Nastaveni obrazu

16.10.2020 13:10
Aj mňa by zaujímalo ako ste si upravovali obraz, co ste nechali pôvodne nastavené a co ste upravili,ďakujem
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať