SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Reportáž / World of Samsung: Nové televízory a AI, KAM sa pozriete

0

Akcia World of Samsung vo Frankfurte nad Mohanom sa tentoraz niesla v znamení umelej inteligencie. Jej integrácia naprieč kategóriami produktov od vysávačov cez chladničky, práčky až po smartfóny a televízory je veľmi zaujímavá a ponúka úplne nové možnosti využitia týchto zariadení. 

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Nás vo Frankfurte najviac zaujal nový modelový rad televízorov na rok 2024 a treba povedať, že s inováciami Samsung rozhodne nešetril.

V najvyšších modeloch televízorov Neo QLED 8K 2024 spoločnosť predstavila doteraz svoj najvyspelejší procesor s označením NQ8 AI Gen3. Ten má jednotku neurónového spracovania (NPU), ktorá je dvakrát rýchlejšia ako jej predchodca, pričom sa osemnásobne zvýšil počet neurónových sietí zo 64 až na 512. To má zásadný vplyv na kvalitu upscalingu z nižších rozlíšení, ale aj na celý proces spracovania obrazu. Nové televízory tak ponúkajú niekoľko zásadných technológií ako:

8K AI Upscaling Pro: Využíva NQ8 AI Gen3 na zlepšené zväčšovanie na 8K, zlepšuje nízke rozlíšenie obsahu tak, aby bol zobrazený v ultravysokom rozlíšení bez rôznych artefaktov a skreslenia. Procesor si poradí aj s takými náročnými detailmi, ako je rekonštrukcia vlasov alebo správne zobrazenie jemných šikmých línií, na ktorých si väčšina upscalerov vyláme zuby.

AI Motion Enhancer Pro: Rieši časté problémy pri zobrazení v športovom obsahu, ako je napríklad deformácia lopty či puku a podobne. Funkcia automaticky deteguje typ športu a používa algoritmy hlbokého učenia na aplikáciu správneho modelu detekcie lopty. Ukážka tejto funkcie bola veľmi pôsobivá. Zatiaľ čo pri minuloročnom modeli so starším procesorom dochádzalo k nekorektnému zobrazeniu pohybu loptičky, ktorá bola v niekoľkých snímkach vynechaná, nový procesor si s pohybom poradil bez jedinej chybičky.

Real Depth Enhancer Pro: Pridáva detaily do rýchlo sa pohybujúcich scén pomocou AI na presné ovládanie mini LED. Detekciou časti scény, na ktorú by sa ľudské oko prirodzene sústredilo, a jej privedením do popredia obrazy vyzerajú reálnejšie.

Infinity Air Design: Dopĺňa kvalitu obrazu Neo QLED 8K s obrazovkou, ktorá má hĺbku iba 12,9 mm, čo umožňuje pohlcujúci zážitok zo sledovania, ktorý sa zameriava na vysoké rozlíšenie a vynikajúcu kvalitu zvuku. Ponúka aj efekt zrkadla, v ktorom televízor vyzerá, akoby plával vo svojom okolí.

Výkon Neo QLED 8K je doplnený o zvukový diel, ktorý zodpovedá kvalite obrazu 8K na obrazovke.


Nový rad televízorov OLED S95D je unikátny matným povrchom, ktorý je pri OLED použitý po prvýkrát

2024 Q-Symphony: Umožňuje používateľom pripojiť viacero bezdrôtových reproduktorov a soundbar k televízoru alebo projektoru na synchronizáciu zvuku naprieč šou, filmami a playlistmi. Je to technológia, ktorá bezproblémovo synchronizuje televízor s bezdrôtovými reproduktormi a sound­barom. Pri pripojení ďalších reproduktorov si môžete zvoliť ich polohu vzhľadom na televízor, aby rozmiestnenie zvukového poľa bolo presné.  

Active Voice Amplifier Pro: Vlastný zosilňovač dialógov AI, ktorý využíva exkluzívnu technológiu hlbokého učenia na zlepšenie dialógov a hlasov na obrazovke. Oddeľuje hlasy od zmiešaného zvuku, zlepšuje vstup hlasu, aby používatelia mohli sledovať konverzáciu na obrazovke pri rôznych hlasitostiach.


Music Frame je nový bezdrôtový stereo reproduktor, ktorý možno prevádzkovať samostatne alebo zapojiť do zostavy domáceho kina s technológiou Q-Symphony 

OS Tizen na rok 2024 zjednodušuje domáce televízne zážitky

Nová verzia OS Tizen prináša obsah do popredia v modeloch Neo QLED 8K. Ponúka personalizovaný zážitok z obsahu a služieb na základe až 6 rôznych účtov nastavených na TV. Teraz si môžu členovia domácností s inteligentným televízorom Samsung nastaviť profil na personalizované odporúčania a prispôsobenejší zážitok.

Samsung TV Plus: Aktualizované používateľské rozhranie (UI) zahŕňa novú domovskú obrazovku s prehľadom dostupného obsahu, s pridanými kategóriami na rýchlejšie objavovanie obsahu. Služba sa takisto pripojí k účtom Samsung, aby ľahko pristupovala k obľúbeným kanálom a obsahu používateľov a ponúkala prispôsobené odporúčania obsahu na základe histórie sledovania.

Najnovšie televízory Samsung na rok 2024 majú takisto väčšiu kompatibilitu s rôznymi zariadeniami v rámci ekosystému, čo umožňuje hlbšie prepojenie medzi televízormi a smartfónmi alebo nositeľnými zariadeniami na väčšiu úroveň prispôsobenia, dostupnosti a pohodlia.

Mobile Smart Connect: Všetky nové aplikácie a služby sú ľahko ovládateľné pomocou doplnku SmartThings Mobile, ktorý premení smartfón na multifunkčný diaľkový ovládač, ktorý používateľom poskytuje väčšiu kontrolu nad ich obrazovkami. S jednoduchým vyskakovacím rozhraním a prispôsobiteľným používateľským rozhraním poskytuje aplikácia pohodlie a zlepšenú dostupnosť.

360 Audio: Audio funkcia, ktorá sa predtým ponúkala v zariadeniach Galaxy, sa rozširuje na televízory a obrazovky Samsung. Teraz sa slúchadlá Samsung Galaxy Buds bezproblémovo pripájajú k televízorom, aby poskytovali priestorový zvuk pre filmy, relácie a dokonca aj herné tituly, takže používatelia môžu byť ponorení do vizuálneho obsahu a hry.

Vibrary: Užívajte si niektoré z vašich obľúbených umeleckých diel vo vysokej kvalite na veľkej obrazovke vášho televízora. V režime Ambient Mode vás môžu privítať diela vášho obľúbeného umelca. Môžete si tiež užívať fotografie a hudbu z televízora a mobilných zariadení prostredníctvom funkcie Casting, čo poskytuje plynulý zážitok z pozerania. Pre českých a slovenských používateľov Samsung v blízkej budúcnosti pripravuje špecializovaný off-line obsah. Podrobnosti však výrobca zatiaľ nezverejnil.

Zvukové titulky: Táto funkcia televízora využíva AI a technológiu optického rozpoznávania znakov (OCR) na poskytovanie hlasového sprievodu pre vložené titulky v reálnom čase. Pozrieť sme si však mohli aj demonštráciu funkcie automatického dabingu, keď televízor rozpoznáva reč, preloží ju do titulkov v požadovanom jazyku a tie číta. Je to veľmi zaujímavá funkcia, ktorá je vo fáze vývoja, ale dúfame, že sa čoskoro dostane do používania.


 Modernizácie sa dočkal aj celý rad obľúbených lifestylových televízorov

Samozrejme, veľmi zaujímavé boli aj ďalšie produkty

Na výstave CES v Las Vegas Samsung ukázal novým transparentným MICRO LED, že existujú nové možnosti pre zobrazovače. Túto technológiu sme však vo Frankfurte nevideli, vystavený bol iba zobrazovač The Wall pracujúci s klasickou technológiou Micro LED. Ten patrí v súčasnosti k špičke v zobrazovacích technológiách.

Vidieť sme však mohli takmer celú ponuku televízorov OLED Samsung na rok 2024, ktoré stavajú na odkaze modelov z minulého roka, pričom model S95D ponúka veľký displej s uhlopriečkou až 77 palcov. Displej je o 20 % jasnejší ako predchádzajúce modely, s hlbokou a bohatou čiernou a presnosťou farieb zlepšenou AI, ktorá je certifikovaná Pantone. Samsung predstavil aj modely S90D a S85D v rôznych veľkostiach, pričom pribudli dve uhlopriečky – 42" a 83".

Veľmi pozoruhodná je nová technológia OLED Glare Free, špeciálne navrhnutá pre obrazovky OLED z roku 2024. Ide o špeciálnu antireflexnú vrstvu, ktorá zabraňuje odleskom a zachováva presnosť farieb. Obrazovka S95D zaujme divákov pokročilými algoritmami spracovania obrazu, ktoré zachovávajú jasné biele, hlbšie čierne a pohlcujúce farby. Okrem toho, že je to doteraz najjasnejšia obrazovka OLED Samsungu, disponuje aj vysokými obnovovacími frekvenciami až do 144 Hz, takže fanúšikovia športu a hráči si môžu užívať plynulý pohyb a čistú akciu na svojich obrazovkách.  Vo zvukových zariadeniach je najväčšou novinkou Music Frame. Tento prispôsobiteľný reproduktor je kompatibilný so SmartThings a poskytuje priestorový zvuk, keď je spárovaný s televízormi a soundbarmi Samsung. Hudobný rámček môže fungovať buď ako samostatný bezdrôtový reproduktor, alebo sa spárovať s televízorom a soundbarom Samsung prostredníctvom Q-Symphony na zvýšenie basov a priestorového zvuku. Bezproblémovo sa integruje do svojho prostredia tým, že sa maskuje vo vnútri moderných obrazových rámov, Music Frame poskytuje kvalitný zvuk bez toho, aby bol na očiach.

Foto: archív autora

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať