SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Revolučná batéria je odolná proti ohňu, neobsahuje lítium a je aj omnoho lacnejšia

0

Tvorcovia polovodičovej technológie CERENERGY uviedli, že batérie, na ktorých pracujú, sú bezpečnejšie, lacnejšie a majú dlhšiu životnosť ako ich lítiovo-iónové náprotivky. Prelomový objav je výsledkom spoločného úsilia dvoch laboratórií – austrálskeho Altech Batteries a nemeckého Fraunhoferovho inštitútu. Výsledok by mohol rozšíriť kapacitu skladovania energie z obnoviteľných zdrojov, čo je dôležité, keďže do prevádzky sa uvádza viac veterných, solárnych a prílivových elektrární.

Výskumníci CERENERGY uviedli, že ich batéria zlepší úsilie o skladovanie. Predpokladá sa, že prvá linka plánovanej továrne na batérie bude vyrábať 10 000 modulov ročne. Na batérii sa pracuje 10 rokov a využíva lacné a hojne dostupné materiály – hliník, soľ, nikel a keramiku. Drahé lítium a kobalt nie sú súčasťou zmesi. 

SAMSUNG 042024 Advertisement

„V súčasnosti vstupujeme do záverečnej fázy vývoja priemyselného produktu určeného na globálnu komercializáciu,“ uviedol riaditeľ Fraunhoferovho inštitútu Alexander Michaelis v tlačovej správe. Výskumníci uvádzajú, že náklady na výrobu batérií CERENERGY sú o 40 % až 50 % nižšie. Spoločnosť Altech má online zoznam výhod, ktoré má táto nová batéria oproti tradičným lítiovo-iónovým. Medzi zlepšenia patrí životnosť dlhšia ako 15 rokov, schopnosť pracovať pri extrémnych teplotách a žiadne riziko výbuchu.

Takáto batéria je vhodná na veľkokapacitné ukladanie energie. Pilotný závod v Nemecku je už v prevádzke a výrobcovia pracujú na tom, aby svoju značku sieťového úložiska priniesli na viac miest. „Ekologické a bezpečné batérie CERENERGY... majú potenciál revolučne zmeniť trh so stacionárnymi batériami,“ uviedol v tlačovej správe generálny riaditeľ spoločnosti Altech Uwe Ahrens.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať