S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement

Revolučná jadrová elektráreň na báze tória nepotrebuje vodu na chladenie

7

Čínski vedci už roky pracujú na jadrovej elektrárni na roztavenú soľ, využívajúcej tórium. Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu dokonca v roku 2021 vytvorili prototyp reaktora. Do roku 2025 má byť v púšti Gobi, kde sa nachádza malý experimentálny reaktor, spustená „bezpečnejšia, zelenšia“ elektráreň. Elektrárne s tóriom sú príťažlivé, pretože nepotrebujú vodu na chladenie. Prenášajú teplo a vyrábajú elektrinu pomocou tekutej soli. Tórium je takisto hojnejšie ako bežne používaný urán, ktorý pri tomto spôsobe nie je potrebný.

Jadrová energia je atraktívna, pretože dokáže poskytovať spoľahlivú energiu bez znečistenia ovzdušia spôsobujúceho otepľovanie. Vo viac ako 30 krajinách existuje približne 440 reaktorov. Podľa Svetovej jadrovej asociácie tieto štiepne elektrárne vyrábajú približne 9 % elektrickej energie na planéte. Tórium tak ponúka ďalšiu alternatívu. Existujú však prekážky, ktoré treba prekonať.

Samsung WatchUltra Advertisement

Americkí experti skúmali túto možnosť v 60. rokoch, no potom sa asi po desaťročí od tohto drahého úsilia upustilo. MAAE uviedla, že ťažba môže byť náročná a drahá, ale zdá sa, že čínsky prototyp dal odborníkom podnet na pokračovanie. Proces funguje tak, že roztavená soľ s tóriovým palivom vstupuje cez potrubia do aktívnej zóny reaktora, kde prebieha reťazová reakcia. Po zvýšení teploty vyteká na druhej strane a odovzdáva teplo roztavenej soli bez tória, ktorá cirkuluje v samostatnej slučke.

Horúca, ale nerádioaktívna roztavená soľ potom prúdi do elektrárne vedľa reaktora a poháňa turbínu. Viac ako 80 % vyhoreného paliva sa môže recyklovať, zvyšok odpadu „stuhne na sklo“ a uskladní sa pod zemou v púšti. Kompaktné modely reaktora by sa mohli používať na pohon lodí a vojenských vozidiel. Je to súčasť úsilia, ktoré sa bude stupňovať do roku 2035, keď Čína plánuje mať 150 moderných reaktorov. Na porovnanie, v USA majú 93 reaktorov.  

Zdroj: thecooldown.com.

Zdroj Foto: freepik.com.

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

Genius tor reakcia na: Revolučná jadrová elektráreň na báze tória nepotrebuje vodu na chladenie

10.9.2024 04:09
Tornaľa,torroid,Thor,tchor,brana,dvere,otvor,atď. Takze napad je to uz davno osvedceny,prevod tepla na elektrinu sa uz čiastočne da zvladnut aj bez tociacich sa elementov,kde pochopitelne kopec energie ide bokom . Nechapem,preco rovno nevyrabame elektrinu? Furt sa skrabeme lavou rukou za pravym uchom. Ved staci napchat tie toriove ci ake onak vejšie rozpadavajuce sa oné do nadoby s elektrolytickym roztokom,katodou,anodou a nepotrebujeme nic ani chladit,sekundarnym obvodom sa stane navyse elektrina , ktora asi predpokladam,podla vsetkeho,mam taky pocit,tušim ze ani nedokaze byť radioaktivna,pokial pravda ju nerozsekame na dajme tomu na nano,piko,femto,atto kusky .....
Reagovať

ako je to s tou vodou na púšti? reakcia na: Revolučná jadrová elektráreň na báze tória nepotrebuje vodu na chladenie

9.9.2024 03:09
nerozumiem tomu poslednému kroku, keď ťa roztavena soľ poháňa turbínu reaktora - to len tak bez horucej pary asi nepôjde, a teda kde tu vodu na tej púšti zoberú?
Reagovať

Nič... reakcia na: Revolučná jadrová elektráreň na báze tória nepotrebuje vodu na chladenie

3.9.2024 13:09
...na tom revolučné nie je!
Tak isto ako iné elektrárne vyrába teplo(!), ktoré premení ohrevom vody na paru a tou poháňa turbínu, ktorá točí elektrickým generátorom.
Zastaralá technológia lebo inak to okrem solárnych článkov nevieme.
Mimochodom, všetko to vyrobené teplo ide do atmosféry kde sa hromadí a Z TOHO je stúpajúca teplota na planéte, nie z CO2!
Dopyt a výroba el. energie (rozumej aj tepla!) je oproti 50. rokom minunulého storočia 100 násobný!
Reagovať

zaujímavé, ale... reakcia na: Revolučná jadrová elektráreň na báze tória nepotrebuje vodu na chladenie

29.8.2024 11:08
Dobrý článok, len by potreboval doľuknúť štylistiku, napr:

"Tórium je takisto hojnejšie ako bežne používaný urán, ktorý pri tomto spôsobe nie je potrebný."
Hojnejšie ? -
"... hojnejšie zastúpené v zemskej kôre..." (napr.)...

"...MAAE uviedla, že ťažba môže byť náročná a drahá,..."
"...ťažba tória..."
"
Reagovať

RE: zaujímavé, ale... reakcia na: zaujímavé, ale...

29.8.2024 18:08
To že sú v článku použité zložité formulácie ktoré si významovo odporujú je len znakom zle natrénovaného AI modelu ktorý mal takýto článok vytvoriť. Kedysi bol fabulátorom Jožo Pročko, teraz to zaňho robia stroje.
Reagovať

RE: RE: zaujímavé, ale... reakcia na: RE: zaujímavé, ale...

29.8.2024 20:08
myslíš, že tento článok vygenerovala AI? Podľa akých znakov si na to prišiel (okrem tej zložitosti, čo píšeš) ?
Reagovať

RE: RE: RE: zaujímavé, ale... reakcia na: RE: RE: zaujímavé, ale...

31.8.2024 11:08
Keby tento článok (alebo iné články) napísal redaktor, tak sa pod svoju prácu podpíše. Je to aj jeho zviditeľnenie sa na trhu ktoré mu umožní postúpiť na finančnom rebríčku.

Takže som o tom smrteľne presvedčený. Ak o tom pochybuješ, tak si sa utopil v balaste náhodných nezmyslov ktoré zvykla generovať AI ešte pred jej sprístupnením pre široké masy.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať