SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Revolučný Apple Vision Pro môže nahradiť používanie smartfónu, notebooku aj televízora

0

Apple na podujatí WWDC oznámil Vision Pro, náhlavnú súpravu so zmiešanou realitou (Mixed Reality – MR), produkt taký revolučný, že pravdepodobne ovplyvní celé hardvérové odvetvie. Vision Pro je náhlavná súprava so zmiešanou realitou, ktorá do ponuky produktov spoločnosti Apple prináša úplne novú kategóriu. Má dva čipy Apple Silicon (vrátane nového čipu M2), desiatky kamier a senzorov, systém rozpoznávania dúhovky, ktorý skenuje vaše oko na účely biometrie, smerové zvukové jednotky, dve obrazovky s rozlíšením 4K na vnútornej strane a zakrivený displej OLED s lentikulárnou vrstvou, ktorá umožňuje ostatným ľuďom vidieť vaše oči, keď máte headset na hlave.

S Vision Pro môžete pracovať, hrať sa, sledovať filmy, prezerať 3D obsah, komunikovať s priateľmi/rodinou a pristupovať ku každej aplikácii z obchodu App Store. Oznámenie tohto zariadenia a jeho funkcií zabralo na WWDC takmer hodinu, čím sa presne zdôraznilo, aký význam má pre budúcnosť spoločnosti Apple. Podľa Tima Cooka Vision Pro úplne nahradí ostatné počítačové zariadenia. Na interakciu s digitálnym svetom nepotrebujete notebooky, telefóny, hodinky, dokonca ani ovládače VR.

Vision Pro zvláda schopnosti vášho notebooku alebo stolového počítača a umožňuje vám vytvárať prezentácie, písať e-maily, upravovať súbory a robiť prakticky čokoľvek na obrovskom virtuálnom plátne. Podobne nepotrebujete telefón ani tablet, keď sú všetky aplikácie pre telefón/tablet dostupné v zariadení Vision Pro. Keď relaxujete, Vision Pro vám poskytne obrovskú obrazovku na sledovanie filmov a televíznych programov alebo na sledovanie 3D obsahu či panoramatických snímok.

Rozhranie Vision Pro už vlastne nie je rozhranie. Všetko, čo vidíte, je plátno pre obdĺžnikové okno. Vo svojej vizuálnej periférii môžete mať súčasne pracovnú obrazovku, nástenku Pinterest a svoj obľúbený komediálny seriál. Každý prvok zaberá 3D priestor vo vašom zraku a nie je ohraničený obrazovkou. Prvky svojho sveta môžete vyberať, vrstviť, meniť ich veľkosť alebo ich presúvať jednoducho pomocou rúk, čím odpadá potreba ovládača. Môžete si vybrať, či chcete vidieť svet okolo seba, alebo sa ponoriť do digitálnej ríše jednoduchým otočením gombíka a pritom zostať v spojení s okolitým svetom.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Obrazovka na prednej strane zariadenia Vision Pro funguje ako vaše digitálne oči (Apple to nazýva EyeSight), takže keď sa s vami ľudia rozprávajú, vidia vaše oči. Ak ste ponorení do obsahu, vaše oči nie sú na obrazovke viditeľné, takže ostatní vedia, že vás nemajú rušiť. Ak však predsa len potrebujú upútať vašu pozornosť, keď ste v pohlcujúcom zážitku, môžu sa k vám len priblížiť a EyeSight sa spustí. Zrazu sa pre vás stanú viditeľnými v rámci náhlavnej súpravy a vaše oči sa stanú viditeľnými pre nich.

Zariadenie Apple beží nie na jednej, ale na DVOCH čipových súpravách – čipe M2 a novom čipe R1, ktorý sa stará práve o to, ako digitálne prvky reagujú s vaším fyzickým svetom. Vnútri má dve 4K obrazovky až s 23 miliónmi pixelov vtesnaných na plochu veľkosti poštovej známky. To je ekvivalent 64 pixelov v priestore, ktorý zaberá 1 pixel na obrazovke iPhonu.

Vonkajšia strana zariadenia má takisto obrazovku (lentikulárny 3D displej), ktorá premieta vaše oči, takže ľudia s vami môžu nadviazať očný kontakt, keď máte nasadený headset. Čo sa týka senzorov, Vision Pro má jeden skener LiDAR, dve kamery TrueDepth, dve hlavné kamery, štyri kamery smerom nadol, dve bočné kamery a dva infračervené osvetľovače. To všetko zvonka.

Vnútorná strana má štyri IR kamery a viacero neviditeľných LED iluminátorov, ktoré sledujú vaše oči a umožňujú vám ich používať ako kurzor. Vaše ruky sa stanú ovládačmi, ktoré vám umožnia klepať, uchopiť a manipulovať s prvkami, na ktoré sa pozerajú vaše oči. Celá táto interakcia je taká komplikovaná a vyladená, že nepotrebujete diaľkový ovládač ani ovládače VR. Navyše Vision Pro používa OpticID, nový systém overovania, ktorý skenuje vaše oči, takže je oveľa bezpečnejší ako TouchID a FaceID.

Je však možné, že uvedením náhlavnej súpravy Apple strelil do nohy aj sám sebe. Okrem toho, že Vision Pro má závratnú cenu 3499 dolárov, nahrádza vlastne každé jedno zariadenie Apple. Keď ste pripútaní k náhlavnej súprave, prakticky nikdy sa nepozriete na iPhone, MacBook, Apple Watch, iMac alebo televízor. Dokonca ani nebudete nosiť slúchadlá AirPods. Vision Pro je tak zvláštne izolujúci zážitok, že vám bráni používať ostatné hardvérové zariadenia Apple. Bude zaujímavé sledovať, či si ľudia, ktorí si kúpia Vision Pro, niekedy kúpia nejaké iné zariadenie Apple, napríklad MacBook, iPad alebo Apple TV.

Zdroj: yankodesign.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať