SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Revolučný procesor je 100-krát účinnejší ako tie súčasné

Technológie
0

Startup s názvom Efficient Computer Corp. tvrdí, že posunul energetickú účinnosť počítačových čipov na úplne novú úroveň svojou novo ohlásenou architektúrou procesorov. Spoločnosť nedávno odhalila dizajn čipu Fabric. Podľa jej vyjadrenia môže nový procesor poskytnúť výkon na rovnakej úrovni ako tie súčasné, pričom spotrebuje len malý zlomok elektrickej energie. Tvrdí takisto, že je 100-krát efektívnejší ako „najlepší vstavaný von Neumannov procesor“ a 1000-krát hospodárnejší ako energeticky náročné GPU.

Efficient Computer v tlačovej správe oznámil, že architektúru procesora Fabric už implementoval do svojho testovacieho systému na čipe (SoC) Monza. Kľúčovou myšlienkou Fabric je optimalizácia paralelizmu od základov. CPU vo všeobecnosti nesú veľa historických prvkov, aby sa zachovala spätná kompatibilita. Efficient Computer to všetko odstraňuje a používa zjednodušenú, rekonfigurovateľnú architektúru toku dát na vykonávanie kódu v mnohých paralelných výpočtových prvkoch súčasne.

Inovatívny dizajn je výsledkom viac ako sedemročného výskumu na univerzite Carnegie Mellon. Využíva priestorový paralelizmus tým, že vykonáva rôzne inštrukcie súčasne v rámci fyzického rozloženia čipu. Tieto paralelné výpočtové prvky spája efektívna sieť na čipe (on-chip network). Softvérový balík Efficient podporuje jazyky, ako sú C, C++, TensorFlow a niektoré aplikácie Rust, čo umožňuje vývojárom aplikácií rýchlo prekompilovať svoj kód pre architektúru Fabric.

Startup uvádza, že kompilátor Fabric bol „navrhnutý spolu s hardvérom od úplného začiatku“. Napriek tomu by táto potreba prekompilovať softvér mohla obmedziť jeho rozšírenie. Prekompilovanie každej aplikácie pre bežnejšie spotrebiteľské zariadenia je náročné. Aspoň spočiatku sú teda cieľovými trhmi špecializované odvetvia, ako sú zdravotnícke zariadenia, monitorovanie civilnej infraštruktúry, satelity, obrana a bezpečnosť. 

Hoci Efficient Computer hovorí o špecifikách procesorovej architektúry len stručne, opis naznačuje flexibilný, rekonfigurovateľný procesor, ktorý sa dokáže optimalizovať pre rôzne pracovné zaťaženia prostredníctvom softvérovo definovaných inštrukcií. Spoločnosť nedávno získala počiatočné financovanie vo výške 16 miliónov dolárov od Eclipse Ventures, určené na výrobu prvých čipov Fabric. Startup uvádza, že už uzavrel dohody s nemenovanými partnermi a plánuje dodanie procesorov začiatkom roka 2025.

Zdroj: techspot.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať