ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Rezort spravodlivosti by mal tento rok dokončiť šesť IT projektov

Informatizácia
0

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR by malo do konca tohto roka ukončiť implementáciu šiestich IT projektov, povedal vo svojom príhovore v rámci medzinárodného kongresu ITAPA 2015 - No Borders minister spravodlivosti Tomáš Borec. Konkrétne ide o Elektronickú zbierku zákonov, Portál právnych informácií, Rozvoj elektronických služieb súdnictva, Elektronické služby monitoringu obvinených a odsúdených osôb a Register úpadcov, projekty sú financované z Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS). Dokončiť by sa mal aj projekt Elektronický súdny spis, financovaný zo švajčiarskeho finančného mechanizmu.

Ako priblížil minister, informatizácia a elektronizácia v rezorte spravodlivosti bola jedna z priorít identifikovaná v programovom vyhlásení vlády v roku 2012. "Dnes môžem naozaj hrdo konštatovať, že to, čo sme rozbehli v roku 2012, aby sme odstránili dlhodobé deficity v tejto oblasti, môžem povedať, že sme sa dostali v niektorých veciach na technologickú špičku," povedal Borec v príhovore. Minister poznamenal, že prostredníctvom technológií chce viac otvoriť súdnictvo verejnosti a zjednodušiť tak prístup k spravodlivosti ako takej. Zásadné zvýšenie transparentnosti v súdnom konaní prinieslo podľa Boreca aj povinné nahrávanie súdnych pojednávaní.

Medzinárodný kongres ITAPA 2015 sa koná v dňoch 3. a 4. novembra so sloganom "No Borders". Kongres otvoril prezident SR Andrej Kiska, ktorý vo svojom príhovore kritizoval výsledky Operačného programu Informatizácia spoločnosti. "Dnes po ôsmich rokoch je jasné, že štátu sa podarí splniť presne polovicu zadania, minúť takmer 900 miliónov eur. Minúť ich často netransparentne a v mnohých prípadoch bez akéhokoľvek úžitku," povedal Kiska. Minister kultúry Marek Maďarič predstaví na kongrese projekt Digitalizácie kultúrneho dedičstva. O inováciách a zvyšovaní konkurencieschopnosti Slovenska bude informovať minister hospodárstva SR Vazil Hudák.

ITAPA je od roku 2002 značkou, ktorá zastrešuje všetko, čo súvisí s informatizáciou spoločnosti a eGovernmentom. Podľa organizátorov sa snaží spájať ľudí z verejného a privátneho sektora do konštruktívneho dialógu, z ktorého by mali vyjsť konkrétne riešenia.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať