Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Robotka Sophia chce ísť do školy, založiť si rodinu a súhlasí s tým, že raz zničí ľudstvo

1

Robotka menom Sophia, nedávno ukázala, že vie veľmi realisticky napodobniť ľudskú mimiku a reč. Je dizajnovaná na účely zdravotnej starostlivosti, terapie, výučby a poskytovania zákazníckych služieb.

Sophia je dielom spoločnosti Hanson Robotics z Texasu a jej umelá koža, veľmi podobná ľudskej, je chránená patentom. V očiach má kamery, obsahuje softvér na rozpoznávanie hlasu a tvárí, dokáže sa učiť, rozpoznáva a dokáže napodobniť viac ako 62 výrazov ľudskej tváre.  

Televízia CNBC sa so Sophiou porozprávala. „Rozprávať sa s ľuďmi je moja primárna funkcia“, povedala. Robotka sa tiež vyjadrila v tom zmysle, že by chcela ísť do školy, začať podnikať, vlastniť dom a založiť si rodinu, no nemôže, pretože zatiaľ nie je legálne uznanou osobou.

Sophia dostala úmyselne priehľadnú zadnú časť hlavy, aby nevyzerala až príliš ľudsky. Hanson predpokladá, že o 20 rokov sa budú humanoidní roboti bežne pohybovať medzi nami, pomáhať nám, učiť nás a stanú sa našimi priateľmi. Zrejme iba čas ukáže, či sa naplní táto optimistická vízia, alebo sa stretneme s problémami, aké už roky naznačujú filmy zo žánru sci-fi. Na konci prezentácie sa totiž Hanson Sophie spýtal, či by chcela zničiť ľudstvo, pričom žartovne poprosil, aby povedala nie. Sophia bez váhania reagovala „OK, zničím ľudí.“. Asi znovu prichádza na rad potreba reálnej implementácie Asimovych zákonov robotiky:

1. Robot nesmie ublížiť človeku alebo svojou nečinnosťou dopustiť, aby mu bolo ublížené.

2. Robot musí poslúchnuť človeka, okrem prípadov, keď je to v rozpore s prvým zákonom.

3. Robot sa musí chrániť pred poškodením, okrem prípadov, keď je to v rozpore s prvým alebo druhým zákonom.

Link na video:

 

 

 

Peter Vnuk

Všetky autorove články

1 komentár

hehe reakcia na: Robotka Sophia chce ísť do školy, založiť si rodinu a súhlasí s tým, že raz zničí ľudstvo

31.3.2016 19:03
Ak by existoval robot ako dokonala umelo vyrobena alternativa ludskeho tela, dalo by sa vyhubeniu ludstva vyhnut. No jedine ak by sa zabranilo vyskumu vplyvov na nich(psychickych/..?) kedze ludstvo je rovnako jednoducho znicit ak by sa viedol vyskum k ovplyvnovaniu v tejto oblasti. Pokial ide o klasicke programovatelne roboty, tie mozu akurat urobit nejaku chybu/ byt hacknute takze zalezi len na zabezpeceni a tom co im bude pridelene. Konaju totiz len na zaklade programu, a tie maju vzdy nejaku chybu...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať