SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Roboty hliadkujú vo vinohradoch a UV lampou likvidujú škodlivé ochorenia

0

Prášková pleseň je rozšírené hubové ochorenie, ktoré napáda mnohé plodiny. Na jej liečbu sa zvyčajne používajú fungicídy, ale čoskoro sa môže ukázať, že roboty emitujúce ultrafialové svetlo sú lepší spôsob. Pri použití fungicídov proti múčnatke sa vynára niekoľko problémov. Sú drahé, ekologicky škodlivé a ich aplikácia je časovo náročná. Navyše huba sa im neustále prispôsobuje, a tak treba vytvárať nové verzie.

Tak ako iné organizmy aj huby múčnatky sú citlivé na účinky ultrafialového svetla, ktoré poškodzuje ich DNA. No majú aj obranné mechanizmy, ktoré sa spúšťajú modrým svetlom v prirodzenom slnečnom žiarení. To znamená, že hoci slnečné svetlo obsahuje aj ultrafialové svetlo, huba ním nie je poškodená.

Medzinárodný tím vedcov z USA a Nórska teraz vytvoril kolesové roboty Thorvald, ktoré sa v noci po západe slnka autonómne pohybujú po viniciach v radoch hrozna a ožarujú listy rastlín UV svetlom.  Pretože vtedy nie je prítomné žiadne modré svetlo, obranný systém huby sa nespustí. Výsledkom je, že múčnatka sa úspešne eliminuje. Keďže intenzita UV svetla je pomerne nízka, samotné rastliny nie sú poškodené.

Táto technológia sa ukázala ako účinná aj proti peronospóre (ďalšie plesňové ochorenie) a proti niektorým druhom škodlivého hmyzu. Niekoľko robotov Thorvald je teraz v rámci testov nasadených v dvoch vinohradoch v štáte New York. V budúcnosti by mal byť systém schopný zistiť mieru výskytu húb na jednotlivých rastlinách a tomu prispôsobiť ošetrenie. 

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
robot stroj

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať