SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Umelá inteligencia meria „skóre produktivity“ zamestnancov pracujúcich z domu

Výskum a vývoj
0

V posledných mesiacoch milióny ľudí po celom svete prestali chodiť do kancelárií a začali pracovať z domu. Takíto pracovníci sa dostávajú mimo dohľadu manažérov, čo spôsobilo nárast používania sledovacieho softvéru, ktorý zamestnávateľom umožňuje zisťovať, čo robia ich zamestnanci a ako dlho to robia. K dispozícii je veľa takýchto nástrojov, napríklad Hubstaff zaznamenáva stláčanie klávesov na klávesnici používateľov, pohyby myši a webové stránky, ktoré navštevujú.

Softvér Time Doctor ide ešte ďalej a sníma videá z obrazoviek používateľov. Každých 10 minút môže zhotoviť aj fotografiu prostredníctvom webovej kamery na skontrolovanie, či sú zamestnanci pri počítači. A teraz chce jedna firma dohľad ešte zdokonaliť. Enaible vyvíja softvér so strojovým učením, ktorý meria, ako rýchlo zamestnanci plnia rôzne úlohy, a navrhuje spôsoby, ako to urýchliť.

Nástroj takisto prideľuje každej osobe skóre produktivity, ktoré môžu manažéri použiť na identifikáciu tých zamestnancov, ktorých sa najviac oplatí udržať. Je však v poriadku, že vás ľudia špehujú len preto, že vás platia? Kritici tvrdia, že dohľad na pracovisku oslabuje dôveru a poškodzuje morálku. Právnici hovoria, že takéto systémy by sa mali inštalovať až po konzultácii so zamestnancami.

Bez ohľadu na rôzne názory tento druh softvéru tu zrejme zostane, čiastočne preto, že práca na diaľku z neho urobí štandard. Tommy Weir, CEO spoločnosti Enaible so sídlom v Bostone, ktorá softvér vyvíja, si myslí, že monitorovanie pracoviska sa stane hlavným prúdom.  V najbližších 6 až 12 mesiacoch budú takéto nástroje všadeprítomné. „Predstavte si, že niekoho spravujete a mohli by ste celý deň stáť a pozerať sa na neho a dávať mu odporúčania, ako lepšie vykonávať svoju prácu,“ hovorí Weir. „Práve to sa snažíme robiť.“

Nečudo, že takáto úroveň detailov je atraktívna pre zamestnávateľov. Softvér Enaible s názvom AI Productivity Platform však presahuje sledovanie vecí, ako sú e-maily, Slack, Zoom alebo webové vyhľadávanie. To nedáva úplný obraz o tom, čo pracovník robí, hovorí Weir. Ich softvér po nastavení neustále beží na pozadí a monitoruje všetky údaje, ktoré spoločnosť poskytuje svojim zamestnancom.

Pomocou algoritmu Trigger-Task-Time sa systém naučí typický pracovný postup rôznych pracovníkov: podľa toho, čo spúšťajú, možno zistiť, aké úlohy vykonávajú a ako dlho im trvajú. Keď sa softvér naučí typický vzorec správania sa zamestnanca, dáva mu „skóre produktivity“ od 0 do 100. Teoreticky teda možno zamestnancov porovnávať podľa ich skóre, aj keď vykonávajú rôzne práce. Skóre produktivity odráža aj to, ako vaša práca zvyšuje alebo znižuje produktivitu ostatných ľudí v tíme.

Systém funguje lepšie u zamestnancov vykonávajúcich opakujúce sa úlohy než pri kreatívnejších povolaniach. Algoritmus s názvom Leadership Advisender identifikuje konkrétne body v práci zamestnanca, ktoré by sa mohli zefektívniť. Keďže v súčasnosti sa veľa hovorí o znižovaní nákladov a úspore času, Enaible propaguje svoj softvér ako spôsob, ktorým spoločnosti identifikujú zamestnancov, ktorých si treba udržať.

Algoritmy strojového učenia však majú v sebe zakódované predsudky z údajov, na ktorých sú trénované. Takéto skreslenie je ešte ťažšie odhaliť, keď je pochované v automatizovanom systéme. Ak sa tieto algoritmy používajú na hodnotenie výkonnosti zamestnanca, môže byť ťažké odvolať sa proti nespravodlivému prepusteniu. Spoločnosti používajúce softvér Enaible si ho pochvaľujú, pretože im pomáha vyťažiť viac zo svojich zamestnancov. 

Zdroj: technologyreview.com.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať