SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

BOSCH: Ročné finančné výsledky 2019

Tlačové správy
0

Bosch sa na Slovensku zameriava na prepojenú budúcnosť 

  • Konsolidovaný obrat na Slovensku v roku 2019 vo výške 475 miliónov eur 
  • Investície vzrástli o 17 percent na viac ako 12 miliónov eur
  • Bosch budova 21. storočia vybavená prepojenými systémami 

Bratislava – Bosch, popredný svetový dodávateľ technológií a služieb, uzavrel v Slovenskej republike fiškálny rok 2019 konsolidovaným obratom 475 miliónov eur, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom mierny pokles o 2,9 percenta. „Pokles tržieb v roku 2019 je spôsobený predovšetkým náročnou situáciou v automobilovom priemysle. Čísla teda zodpovedajú poklesu na automobilovom trhu“, uviedol Milan Šlachta, reprezentant Bosch Group na Slovensku. Vzhľadom ku globálnej pandémii koronavírusu spoločnosť Bosch Slovensko poskytuje utlmenú predpoveď na aktuálny fiškálny rok. „Aj keď z dôvodu aktuálnej situácie očakávame aj na Slovensku náročný rok, aj naďalej sa zameriavame na miestny trh a jeho dlhodobý potenciál,“ uviedol Milan Šlachta.

„Aj keď z dôvodu aktuálnej situácie očakávame aj na Slovensku náročný rok, aj naďalej sa zameriavame na miestny trh a jeho dlhodobý potenciál.“
Milan Šlachta, reprezentant Bosch Group na Slovensku
 

Prepojená Bosch budova 21. storočia v Bratislave

V priebehu roka 2019 prešla budova pobočky Bosch v Bratislave výraznou rekonštrukciou. Cieľom bolo vytvoriť inteligentné miesto. Srdce budovy tvorí Building integration system (BIS) z obchodnej oblasti Building Technology, ktorý do seba integruje všetky bezpečnostné technológie aj s ich vizualizáciou v grafickom rozhraní v reálnom čase a zároveň vytvára ucelenú platformu pre logické riadenie a snímanie externých technológií ako výťah, brána do areálu, osvetlenie budovy a pod. V zrenovovanej budove je inštalovaný aj elektronický zabezpečovací systém (ESZ) či elektronická požiarna signalizácia (EPS) s detektormi, ktoré ako jedny z mála na svete majú ochranu voči elektromagnetickému smogu, ktorý priamo vplýva na počet falošných poplachov. Centrála disponuje videoanalýzou IVA, ktorá dokáže vyhodnocovať rôzne situácie vo vnútorných a vonkajších priestoroch Okrem toho sa v nej takisto nachádza prístupový systém, ktorý riadi prístup do budovy. V zrenovovanej budove sa nachádza štandardná klimatizačná jednotka pre chladenie a kúrenie, centrálna regulácia, ktorú je možné použiť na ovládanie až 64 vnútorných jednotiek či systém na rekuperáciu tepla určený na maximalizáciu energetickej účinnosti.

Vývoj v obchodných oblastiach Bosch

Obchodná oblasť Mobility Solutions predstavuje tradične najväčšiu časť konsolidovaného obratu Bosch Group v SR. Zatiaľ čo automobilová prvovýroba je v súčasnosti konfrontovaná s výzvami, divízia Automotive Aftermarket dosiahla pozitívne výsledky, a to vďaka rozšíreniu portfólia zariadení na meranie emisií. Divízia predáva náhradné diely a služby a takisto prevádzkuje sieť 37 nezávislých autorizovaných servisov pod značkou Bosch Car Service. Závod spoločnosti Bosch v dcérskej spoločnosti Holger Christiansen v Bernolákove, jediný závod na svete pre renováciu alternátorov, zaznamenal v roku 2019 výrazný rast a na trhoch v Európe, USA a Kanade. Spoločnosť v roku 2019 dodala zhruba 250 000 automobilových alternátorov pre osobné automobily a úžitkové vozidlá. Okrem toho spoločnosť vykonáva diagnostiku záruk štartérov a alternátorov pre zákazníkov na celom svete.

V obchodnej oblasti Priemyselná technika pôsobí spoločnosť Bosch Rexroth, ktorá dlhodobo úspešne spolupracuje s distribučnými partnermi vo všetkých oblastiach predaja a servisu. Distribuční partneri sú tak schopní ponúknuť výrobky a odborné služby z oblasti Priemyselnej hydrauliky, mobilnej hydrauliky a priemyslovej automatizácie. V minulom roku došlo k predaji podielu v spoločnosti Valicare s.r.o, spoločnom podniku Bosch a Heitec AG, v ktorom bol Bosch vlastníkom 51 percent, pretože sa spoločnosť Bosch rozhodla odpredať bývalú divíziu obalovej techniky.

Obchodná oblasť Spotrebný tovar zaznamenala v roku 2019 dobré výsledky. Oblasť pozostáva z dvoch divízií – BSH domáce spotrebiče a Elektrické náradie. Nárast zaznamenal najmä predaj elektrického náradia, Bolo to aj v dôsledku rozšírenia distribúcie do veľkých internetových obchodov. Investície v závode BSH v Michalovciach v roku 2019 presiahli sumu 10,7 milióna eur. Investovalo sa prevažne do výrobných strojov a zariadení. Závod sa zameriava na výrobu energeticky účinných elektromotorov a čerpadiel pre domáce spotrebiče. Závod je známy svojimi odbornými znalosťami v oblasti vibrácií, akustiky a simulácie, ktoré umožňujú optimalizáciu parametrov hluku a vibrácií pri širokom spektre domácich spotrebičov ako aj ďalších výrobkov Bosch.

V obchodnej oblasti Energetika a technika budov divízia Termotechnika dosiahla rekordný obrat v oblasti tepelných čerpadiel. Nové produkty s možnosťou pripojenia na internet a systémy vykurovania boli úspešne zavedené a to v súlade so stratégiou spoločnosti Bosch v oblasti internetu vecí. Pri použití vykurovacieho systému Bosch ovládaného pomocou smartfónu môžu zákazníci napríklad nepretržite monitorovať svoju spotrebu energie.

Bosch Group: Výhľad na 2020 a dlhodobé strategické smerovanie

S ohľadom na pandémiu koronavírusu v aktuálnom fiškálnom roku spoločnosť Bosch očakáva, že svetová ekonomika bude čeliť významným výzvam. Vedenie skupiny Bosch na bilančnej tlačovej konferencii v Nemecku oznámilo, že na dosiahnutie aspoň vyrovnaného výsledku je potrebné vyvinúť veľké úsilie. Navzdory výzvam súčasnej situácie Bosch drží dlhodobý strategický kurz: Technologická a servisná spoločnosť naďalej sústavne sleduje ambiciózne ciele v oblasti ochrany klímy a vyvíja príslušné aktivity na rozšírenie udržateľnej mobility. „Aj keď sú v súčasnosti stredobodom pozornosti iné témy, nesmieme stratiť zo zreteľa budúcnosť našej planéty,“ uviedol Volkmar Denner, predseda predstavenstva spoločnosti Bosch. Bosch v roku 2020 dosiahne globálne ciele ochrany klímy a všetkých 400 závodov spoločnosti po celom svete bude klimaticky neutrálnych. Ďalším cieľom je učiniť predchádzajúce a následné aktivity v hodnotovom reťazci čo najviac klimaticky neutrálne - do roku 2030 by sa hodnota súvisiacich emisií (Scope 3) mala znížiť o 15 percent. Okrem toho spoločnosť plánuje skoncentrovať svoje znalosti a skúsenosti z viac ako 1 000 vlastných projektov energetickej efektivity v novej poradenskej spoločnosti „Bosch Climate Solutions“. Ochrana klímy urýchľuje štrukturálne zmeny v mnohých priemyslových odvetviach a vodík získava na význame v automobilovom priemysle aj v technike budov. Bosch preto spolupracuje s partnermi na mobilných a stacionárnych palivových článkoch. Podľa Dennera je v rámci mobility dôležitá rozsiahla technologická ofenzíva, ktorá predpisuje nielen batériovú elektrickú cestu k udržateľnej mobilite, ale berie do úvahy taktiež efektívne spaľovacie motory a predovšetkým obnoviteľné syntetické palivá a palivové články.

Kdekoľvek je to možné, chce Bosch zapojiť svoje know-how do snahy o obmedzenie pandémie, napríklad pomocou novo vyvinutého rýchlotestu COVID-19 a analyzátora Vivalytic. Spoločnosť Bosch plánuje v roku 2020 vyrobiť viac ako milión a v budúcom roku až tri milióny rýchlotestov. V niektorých regiónoch spoločnosť Bosch taktiež začala vyrábať ochranné masky a dezinfekčné prostriedky, ktoré sú využívané predovšetkým na ochranu pracovníkov.

BOSCH

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať