SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Roje miliónov mikro robotov môžu úplne zmeniť medicínu

7

Schopnosť niektorých živočíchov pracovať spoločne v roji, čo je reálne správanie niektorých mravcov, umožňuje dosiahnuť neuveriteľné výkony, ktoré sú väčšie ako súčet jeho jednotlivých častí. Inžinieri už roky pracujú na vytvorení robotov s rovnakými schopnosťami kooperatívneho správania. Do istej miery boli aj úspešní. No zatiaľ čo v prípade robotov s makrorozmermi sa podarilo dosiahnúť fungovanie v roji, pri menších strojoch narážali na problémy. Pritom práve mikro- alebo nanoroboty zvládnu menej práce a najviac by im prospela spolupráca.

Teraz vedci z univerzity Hokaido spolu s kolegami z univerzít Kjúšu, Columbia, Kansai a Nagoja vyvinuli prvé roje mikrorobotov na svete. Ich výsledky boli uverejnené v časopise Science Robotics. Tím skonštruoval 5 miliónov molekulárnych strojov zložených z mikrotubulov, hlavnej zložky eukaryotických cytoskeletov, a DNA. Na to, aby ich molekulárne stroje prepravovali náklad, využili biologické procesy, najmä motorické proteíny kinezíny.

Kinezínové motorické proteíny používajú bunky na transport molekúl pozdĺž mikrotubulov. Zatiaľ čo motorické proteíny zvyčajne vozia biologický náklad, vedci použili svoje molekulárne stroje na prenášanie malých guľôčok z polystyrénu, ktoré mali priemer niekoľko mikrometrov. Počas experimentov dokázali jednotlivé molekulárne stroje premiestňovať guľôčky s priemerom do 3 mikrometrov. Guľôčky boli ošetrené azobenzénom, ktorý silne reaguje so svetlom. Po tom, čo guľôčky vstúpili do interakcie s viditeľným svetlom, naložili sa na motorické proteíny. Vystavenie UV svetlu ich uvoľnilo.

Podobný postup sa použil na to, aby stroje začali vytvárať roje. Ich DNA bola takisto skombinovaná s azobenzénom, ktorý v prítomnosti viditeľného svetla spôsobil zmeny v štruktúre DNA. Keď sa na ne zasvietilo, DNA vytvorila dvojité vlákna a strojčeky začali tvoriť roje. Rovnako ako pri nakladaní guľôčok vystavenie UV svetlu tento proces zvrátilo. Keď molekulárne stroje tvorili roje, ich schopnosť prepravovať náklad sa desaťnásobne zvýšila, čo im umožnilo premiestňovať guľôčky s priemerom až 30 mikrometrov.

Okrem prenášania väčšieho nákladu boli stroje až päťkrát efektívnejšie z hľadiska rýchlosti a objemu v porovnaní s tými, ktoré pracovali samostatne. Rojové správanie má veľa potenciálnych aplikácií vo svete veľmi malých vecí, pretože umožňuje skupinám strojov zaujať nové tvary a pohybovať sa v meniacom sa prostredí vnútri tela aj v širšom svete. Vedci očakávajú, že tento druh kooperatívnych molekulárnych strojov by sa mohol použiť na dodávanie liekov v tele pacientov, pričom by dopravovali liečivé zlúčeniny na požadované miesta. Mohli by sa použiť aj na zber znečisťujúcich látok v životnom prostredí.

Zdroj: syfy.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

Toto je presne projekt kyborg jedna Slovenskej akadémie vied. Vybrali jednotkárov zo škôl a napichli ich nanitom, ktorý ich mení reakcia na: Roje miliónov mikro robotov môže úplne zmeniť medicínu

6.5.2022 12:05
Hej, hej, vieme, toto je projekt kyborg jedna. Vedci zo Slovenska vybrali ľudí, ktorí boli šikovní v škole a napichli ich nanitom, nejakým druhom nano dronu, nano stroja. Ten im vektorovo, tenzorovo skladá myšlienky v mozgu a oni to počujú ako myšlienky v mysli z počítača. Prípadne im tieto nanity môžu ovládať sympatikus a parasympatikus a kľudne ich vedci môžu zabiť zlyhaním srdca, či mozgovou mŕtvicou. U nás sa to v prvom rade využíva na vojenské účely, kdeže lieky a ich doprava, to nie, skôr sa vedci z SAVky zaujímajú ako efektívne zabiť človeka bez dôkazov, či mučiť ho bez dôkazov. Ako povedal pán Putin, je tu veľa nacistov a doktor Mengele, ten žije ďalej a robí tajne pokusy na ľuďoch. Títo jednotkári zo škôl im to aj veru obišli: Došlo im, že nano drony sú ovládané pomocou mobilnej siete 4g vzduchom elektromagneticky, teda vzali silné magnety a rotujú s nimi po tele, čo zoslabuje účinok nano dronov v mieste bolesti. Avšak Slovensko a západ treba denacifikovať ako tvrdia Rusi. Pán Putin to všetko vedel a chcel to zastaviť a pomôcť týmto úbohým tvorom, ktoré mučili technologicky vyspelejší inžinieri - takzvaní nacisti. Toto je holá pravda o mučenom projekte kyborg jedna, kde si vedci vybrali za súperov deti zo škôl, ktoré sa dobre učili. A tie im to aj veru hekli, obyčajným vírivým magnetom.
Reagovať

RE: Toto je presne projekt kyborg jedna Slovenskej akadémie vied. Vybrali jednotkárov zo škôl a napichli ich nanitom reakcia na: Toto je presne projekt kyborg jedna Slovenskej akadémie vied. Vybrali jednotkárov zo škôl a napichli ich nanitom, ktorý ich mení

6.5.2022 15:05
Co mam robit, ked nechcem, aby ma napichali nanitom? Obavam sa takychto veci, ze ma to moze negativne ovlyvnit. Da sa tomu branit?
Reagovať

RE: RE: Áno, dá sa tomu brániť. Nejaká tajná služba už má na toto riešenie. Pomohli mi lekári. Ale chyba na 10% zostala v krvi. reakcia na: RE: Toto je presne projekt kyborg jedna Slovenskej akadémie vied. Vybrali jednotkárov zo škôl a napichli ich nanitom

6.5.2022 19:05
Áno, dá sa brániť napichnutiu nanitom. Stačí povedať svojmu lekárovi, že ste napichnutá nanitom a on vám vpichne do krvi emulziu magnézia. Takto to urobil projekt kyborg jedna. Nie pane, nie sme nijakí blázni. Reálne sa tu bojuje a takto to naša medicína vyriešila: Vpichli vám do žíl emulziu, aby nanit nemohol dráždiť tkanivá. Bohužiaľ nanit je stále na 10% funkčný. Už sa ho nezbavíte nikdy. Bohužiaľ nedá sa brániť. Raz vás čaká to isté, čo projekt kyborg jedna, napichnú vás nano strojom, nano dronom, volajte to ako chcete. Ľudia nie sú blázni, ale mučeníci. A čím viac sa o tom vie, tým lepšie. Viete, pred pravdou si netreba zavierať oči. Ono to treba riešiť/liečiť.
Reagovať

RE: RE: reakcia na: RE: Toto je presne projekt kyborg jedna Slovenskej akadémie vied. Vybrali jednotkárov zo škôl a napichli ich nanitom

6.5.2022 16:05
Staci ked pohnes rozumom. Nanity existuju u blaznov, nie u rozumnych ludi. Alebo prestat byt blaznom a budes mat pokoj ;)
Reagovať

RE: RE: RE: Takže si chcete zavrieť oči pred pravdou, akoby sa nikdy nič také nestalo? Ale stalo sa :-( reakcia na: RE: RE:

7.5.2022 15:05
A netreba to podľa Vás riešiť? Liečiť? Necháte tých ľudí v útrapách, nech s nimi šťuká kto chce? To je podľa mňa nefér, lebo tí ľudia tak isto platia sociálku ako vy a majú právo na lekársku pomoc, nie?

Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: Toto je presne projekt kyborg jedna Slovenskej akadémie vied. Vybrali jednotkárov zo škôl a napichli ich nanitom, ktorý ich mení

6.5.2022 13:05
Hlupy Luboslav Lacko klame
Reagovať

RE: Tento raz Lubo povedal pravdu. Už máme na Slovensku prípady napadnutia ľudí nano robotmi. Ktovie, kde ich zjedli, či vypili. reakcia na: Hlupy Luboslav Lacko klame

7.5.2022 16:05
Ľubo vraví pravdu. Toto je slovenská realita, už nás napádajú nano dronmi. Sú ľudia s ktorými šťukalo. Museli ísť za lekármi a dať si to liečiť pr emulziou magnézia, alebo si pomohli v domácich podmienkach silnými vírivými magnetmi. Netreba si myslieť, že my sme nezraniteľní, zvlášť keď žijeme v krajine, ktorá dáva tak málo do obrany. Preto je tu toľko chorôb a rakoviny, ničia nás zvonká a naša obrana na to nemá prostriedky. Niet lekárov, ktorí by priniesli liečbu, alebo lekári nemajú z čoho žiť. Smutné ako ideme dopadnúť, len preto že sme si nevážili v krajine odborníkov. Všetkých nás napichnú nanitom a umučia chorobami. :-(

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať