SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

STENGL IT Akademie zdokonalí zadarmo IT špecialistov v nemčine 2. ročník prichádza do Žiliny, tvárou je Adela

Tlačové správy
0

Na Slovensku jediný kurz nemčiny pre IT špecialistov prichádza do mesta Žilina. 1. ročník STENGL IT Akademie sa konal v Bratislave a získal prestížne ocenenie PROKOP 2016. Partnera Goethe-Institut Bratislava strieda v 2. ročníku neme-nej uznávaný́ Ústav celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity v Žiline. Organizátorom kurzu, ktorý́ získajú́ úspešní záujemcovia ZADARMO, je IT firma stengl a. s., a ambasádorkou Adela Vinczeová́ Banášová́. „Nemčina mi je blízka odmalička, v našej rodine bola vždy druhou rečou. Vďaka nemčine som objavila užasné knihy, otvorili sa mi životné́ obzory, určite ma posunula aj kariérne. Takže aj vďaka nemčine som tam, kde som,“ vysvetľuje moderátorka fakt, prečo pred rokom súhlasila stať sa tvárou STENGL IT Akademie.

Spoločnosť stengl CSR projektom poukázala na nevyužitý́ potenciál na trhu a otvorila diskusiu o možnostiach rozsiahlejšej výučby nemeckého jazyka na vysokých školách technického zamerania. Andrej Petrovaj, výkonný́ riaditeľ spoločnosti stengl a. s.: „Živíme sa informatikou viac než 18 rokov. Na trhu sme sa presadili aj tým, že sme skombinovali technologickú́ znalosť so znalosťou nemčiny. Sme presvedčení, že nielen pre nás a pre našu firmu, ale pre celý slovenský IKT trh by bolo obrovskou devízou, keby naši ITčkári mali vyššiu znalosť nemeckého jazyka. Žijeme v stredoeurópskom priestore, nemecký trh je obrovský, nemecké́ firmy prichádzajú́ k nám.“

Nemčina vs. zamestnanosť
Nemecké́ firmy, pôsobiace v oblasti informačných a komunikačných technológií, totiž pociťujú́ výrazný́ nedostatok pracovných siľ. Ide až o 60 % opýtaných spoločností; 82 % firiem outsorcuje časť svojho IT, čo vytvára priestor pre nemecké investície. Od vstupu do Európskej únie navyše získalo Slovensko mnoho významných investícií z nemecky hovoriacich krajín. Nemecké, rakúske, či švajčiarske firmy z rôznych oblastí otvorili na Slovensku svoje pobočky schopné zamestnať tisíce ľudí. Na trhu práce tak prirodzene vznikol dopyt po pracovných kapacitách s podmienkou ovládania nemčiny. Jazyková́ kompetentnosť sa tým stala dôležitým a niekedy až určujúcim faktorom v pracovnom procese. Taktiež viaceré slovenské firmy založili svoje podnikanie na spolupráci s partnermi z DACH regiónu (Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko), preto je pre nich podstatné, aby ich zamestnanci vedeli komunikovať v nemčine. „Angličtina IKT špecialistovi u nás nezabezpečuje okamžité́ uplatnenie. Je potrebná znalosť nemeckého jazyka na úrovni B1 a vyššie. Bežná́ komunikácia, projektová reč a základy IT,“ hovorí Andrej Petrovaj.

Ako a prečo sa prihlásiť
Kurz STENGL IT Akademie na Ústave celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) získa zadarmo 15 záujemcov. Do 1. ročníka v Bratislave sa ich prihlásilo vyše 200, do najužšieho výberu sa dostali úspešne 12-ti v 3-kolovom výbere.
Výučba na úrovni B1 začína v priestoroch UNIZA v centre Žiliny 9. 10. 2017 a končí v januári 2018.

Čo treba pre účasť na kurze urobiť?
1. Vyplniť IT dotazník na stránke www.stenglakademie.sk.
2. Absolvovať online test nemčiny priamo od ÚCV UNIZA.
3. Ústny pohovor.
CSR projektu STENGL IT Akademie – www.stenglakademie.sk, predchádzal prieskum v rámci hodinovej výučby anglického a nemeckého jazyka. Len jedna z deviatich opýtaných fakúlt technického zamerania v SR umožňuje vybrať si nemecký jazyk ako povinne voliteľný́. V školskom roku 2015/2016 bolo napríklad na Fakulte hospodárskej informatiky EUBA 257 vyučovacích hodín angličtiny a 31 hodín nemčiny, čo je nepomer 8:1.

Názor vysokoškolských kapacít
„Sme veľmi potešení, že môžeme byť tento rok partnerom významného projektu ako je STENGL IT Akademie. Spoločným úsilím môžeme posilniť nemčinu na školách, nakoľko môže v budúcnosti napomôcť absolventom s technickým zameraním nájsť si vhodné zamestnanie na súčasnom trhu práce,“ hovorí doc. Ing. Milan Trunkvalter, PhD., prorektor pre vzdelávanie UNIZA.

Ing. Lucia Hrebeňárová, PhD, riaditeľka Ústavu celoživotného vzdelávania UNIZA dodáva: „Projekt je výborným spojením univerzitného prostredia a praxe. Nielenže rozširuje obzory, ale prináša aj nové témy a zážitkové metódy. Nesie v sebe odkaz, že učenie sa nemeckého jazyka je aj v našom regióne nevyhnutnosťou.“

Otvorenie celospoločenskej debaty o posilnení výučby nemčiny vitá učiteľská obec všeobecne. Radoslav Štefančík, dekan Fakulty aplikovaných jazykov EUBA: „Mladí ľudia si často neuvedomujú́ dôležitosť a prínos jazykových znalostí pre ich budúci profesionálny aj kvalitný́ denný́ život. Preto je namieste, až povinnosťou usmerňovať ich.“

TIME.is, s. r. o.

Všetky autorove články
STENGL IT Akademie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať