TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Samoriadiace automobily Googlu havarovali už jedenásťkrát. Vždy bol na vine vodič

Technológie
0

samoriadiace_auta_google.jpg Po šiestich rokoch testovania autonómnych vozidiel bolo zverejnených niekoľko zaujímavých štatistík. Google má momentálne v prevádzke viac ako 20 áut, ktoré dokopy najazdili viac ako 2,7 milióna kilometrov, z toho 1,6 milióna v režime autopilota. Takýmto spôsobom prejdú za týždeň 16 000 kilometrov.

V priebehu testovania sa však ani samoriadiace automobily nevyhli haváriám, a to presne jedenástim. Zakaždým išlo o drobnejšie nehody, no nikdy ich nezapríčinila umelá inteligencia, ale vodič.

Vedúci projektu samoriadiacich áut v Google Chris Urmson hovorí o neustálom zdokonaľovaní softvéru. Podľa neho majú senzory väčší prehľad ako človek. Reagujú na dopravné značky, ako aj na pohyb ľudí na ceste i mimo nej.

Nehodám sa však nedá vyhnúť úplne, a to práve v situáciách, keď ich zaviní niekto iný. „Keď strávite na cestách dosť času, nehody sa vám stanú, či už idete v normálnom, alebo autonómnom vozidle," povedal Urmson. „Napriek tomu, že softvér a senzory môžu detegovať nepríjemné situácie a reagovať skoršie a rýchlejšie ako ľudský vodič, niekedy nebudeme schopní prekonať realitu rýchlosti a vzdialenosti a niekto do nás narazí i pri čakaní na semafore. Je to dôležitý kontext pre komunity so samoriadiacimi autami. Hoci by sme si priali jazdiť bez nehôd, niekedy sa tomu nevyhneme," dodáva.

Zdroj: medium.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať