SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Samsung Galaxy A52 – kandidát na bestseller

2

Nový model Galaxy A52, ktorý má mimochodom aj súrodenca s prívlastkom 5G je od svojho populárneho predchodcu A51 pripravený prevziať štafetu úspechov v predajnosti. Má k tomu všetky predpoklady – atraktívny dizajn, špičkový displej, vodeodolnú konštrukciu a batériu s veľkou kapacitou. Testoval som model vo farbe Awesome Violet. V ponuke sú aj farebné varianty Black, White a Blue, všetky s prívlastkom Awesome.


Veľmi príjemne ma prekvapil Super AMOLED displej s rozlíšením Full HD + obnovovacou frekvenciou 90 Hz chránený odolným sklom Gorilla Glass 5. Výrobca udáva maximálny jas 800 nitov, takže displej je dobre čitateľný aj na priamom slnečnom svetle. Tento maximálny jas sa nastaví len v automatickom režime, ak intenzita okolitého svetla prekročí hodnotu 20 000 luxov. V tejto cenovej kategórii nemôžete očakávať adaptívnu reguláciu obnovovacej frekvencie, takže si môžete manuálne nastaviť buď 60 Hz, alebo 90 Hz. Pri vyššej frekvencii je zobrazovanie plynulejšie, bohužiaľ za cenu mierneho zvýšenia spotreby energie.   Samozrejmosťou je nočný režim s potlačenou modrou zložkou svetla a technológia Eye Comfort Shield upravujúca automaticky farebnú teplotu. Pod povrchom displeja je snímač odtlačkov prstov pracujúci na optickom princípe. Rýchlosť a presnosť autentifikácie je veľmi dobrá, aj keď ultrazvukovým snímačom vo vlajkových smartfónoch konkurovať nemôže.Už sme si zvykli na to, že celú prednú stenu moderných smartfónov, až na malý otvor objektívu predného fotoaparátu tvorí displej, takže dizajnéri sa môžu realizovať predovšetkým na zadnej strane. Je z odolného plastu z jemne matnou a na dotyk príjemnou povrchovou úpravou. Jej dominantou je mierne vyvýšená platforma s objektívmi a LED svetlom, ktorá má elegantne zaoblené rohy a má rovnakú farbu ako zvyšok zadnej steny. Vďaka zaobleným hranám táto platforma nadväzuje na zadnú stenu nielen opticky, ale aj hmatovo. Navyše, keďže tam nie sú žiadne hrany, neusadzuje sa pri nich prach.  Dôležitou konkurenčnou výhodou v tejto cenovej triede je odolnosť voči vode aj prachu na úrovni štandardu IP67. Ten predpisuje, že prístroj by mal vydržať ponorenie do hĺbky 1m v čistej vode po dobu 30 minút. V praxi to znamená, že ak vám smartfón nedopatrením spadne do vody, mal by to prežiť bez ujmy, taktiež po páde do blata ho môžete opláchnuť pod tečúcou vodou. Zdôrazňujem tečúcou, nie striekajúcou. Smartfón podporuje dual SIM, pričom druhý slot je alternovaný s pamäťovou kartou s kapacitou do 1 TB.

Štvorica objektívov zadného fotoaparátu je usporiadaná tak, že vľavo  (zhora nadol) je ultraširokouhlý, objektív, objektív hlavného fotoaparátu a senzor DOF, ktorý je určený na zisťovanie vzdialenosti objektov fotografovanej scény za účelom rozostrenia pozadia. Vpravo nad LED bleskom je makro objektív. Kvôli harmonizácii dizajnu sú majú otvory objektívov v stĺpcoch rovnaký priemer. Hlavný fotoaparát má snímač s rozlíšením 64 MPx. Pokiaľ chcete za dobrého svetla zachytiť maximum detailov, môžete tento fotoaparát prepnúť do režimu maximálneho rozlíšenia.  Implicitne tento fotoaparát využíva technológiu  Tetra-binning, ktorá zlúči štyri 0.8㎛ pixely do jedného väčšieho  0.8㎛ pixelu. Rozlíšenie fotografií je teda 16 MPx. Dôvodom takéhoto zlúčenia pixelov je, že väčšie pixely majú štvornásobne väčšiu plochu a teda sú schopné zachytiť štvornásobne viac svetla. To spolu s objektívom o svetelnosti f/1,8 s optickou stabilizáciou obrazu umožňuje získať oveľa lepšie zábery pri večernom, či nočnom fotení, alebo pri fotení v miestnosti, kde je menej svetla. Pri slabšom svetle odporúčam aktivovať nočný režim, ktorý počas troch až štyroch sekúnd zachytí 12 samostatných záberov, ktoré následne skombinuje do výsledného záberu, ktorý má spravidla prekvapivo dobrú dynamiku jasov a farieb.  Celkom dobre to funguje aj v dynamických scénach s pohybujúcimi sa objektami. Nočný režim má aj ultraširokouhlý fotoaparát, avšak s hlavným fotoaparátom dosiahnete lepšie výsledky, takže večer a v noci používajte ultraširoký režim len ak je to nevyhnutné. Cez deň za dobrých svetelných podmienok je však  kvalita týchto záberov veľmi dobrá.

Zábery rôznym zoomom

10 násobný zoom (vľavo) je už chudobnmý na detaily, lepšie je prísť bližšie (vpravo)
Funkcia Scene Optimizer na báze umelej inteligencie sa snaží rozpoznať, čo je v zábere a prispôsobiť tomu expozičné parametre a následné spracovanie zosnímaného záberu. Funkcia dokáže rozpoznať 30 kategórií scén, napríklad jedlo, krajinu, vodopády či domácich miláčikov. Pri makro záberoch dbajte na dobré osvetlenie a kontrolujte si, či je zaostrené na objekt, ktorý je stredobodom záberu.Zábery s rôznym zoomom

Vľavo záber hlavným fotoaparátom, vpravo záber makro objektívom

Detaily makroobjektívom

Na záberoch vpravo je umelo rozostrené pozadie

Samozrejmosťou je nakrúcanie videa v rozlíšení 4K UHD. Samsung u tohto smartfónu veľmi dobre zvládol kompresiu, takže videá sú plné detailov. Určite vyskúšajte funkciu 4K video snap, ktorá umožňuje z nakrúteného 4K videa povyberať kľúčové momenty a uložiť ich ako statické zábery, ktoré majú rozlíšenie 8 MPx. Akčné scény pri ktorých sa so smartfónom pohybujete odporúčam nakrúcať v režime FullHD@30 fps, pretože toto je maximálne rozlíšenie pre super stabilizáciu obrazu, ktorá je veľmi účinná.

 Nakoľko smartfón je dizajnom a v neposlednom rade aj cenovkou určený hlavne pre mladých ľudí, nemôžu chýbať rôzne Fun funkcie typu AR Emoji a My Filte, či funkcie umožňujúce na báze rozšírenej reality doplniť do záberu rôzne veselé detaily, typu srdiečka, zvieracie uši a podobne.  

Čipset Snapdragon 720G od Qualcommu má dva výkonné jadrá aktivované pri hrách a náročných aplikáciách a šesť úsporných jadier pre bežné aplikácie a rutinné úlohy. Počas 10 dňového intenzívneho testovania som ani raz nezaznamenal žiadne zaváhanie v plynulosti zobrazovania ani v používateľskom rozhraní, ani v aplikáciách. Samozrejme treba si uvedomiť, že graficky najnáročnejšie hry si v najvyššom rozlíšení a detailoch zahráte plynule len na 3x až 4x drahších vlajkových smartfónoch.   

Batéria vydrží dva dni bežného používania. Funkcia adaptívneho šetrenia energie analyzuje na báze strojového učenia vaše typické denné aktivity a podľa toho optimalizuje spotrebu. Pribalená 15  W nabíjačka je kompromisom medzi ekologickým trendom predávať smartfóny bez nabíjačky a rýchlonabíjačkou. Smartfón samotný podporuje nabíjanie príkonom až 25 W a vtedy sa batéria nabije na polovicu kapacity za 30 minút.

Reprodukcia zvuku je stereofónna, dostatočne hlasná, a na danú cenovú triedu prekvapivo kvalitná. Vylepšuje ju technológia Dolby Atmos. Konzervatívnejších používateľov poteší 3,5 mm Jack konektor na pripojenie slúchadiel.

S nimi si môžete naplno vychutnať aj priestorové zvukové efekty. Pri hrách odporúčam aktivovať špeciálny režim Dolby Atmos for Gaming.

Android 11 vylepšuje nadstavba One UI 3.1 optimalizovaná na ovládanie jednou rukou. Je to dobrý kompromis, čo sa týka predinštalovaných aplikácií bez zbytočného balastu


                                         

Technické údaje: Procesor: Osemjadrový Qualcomm Snapdragon  s frekvenciou jadier (2 x 2,3 GHz Kryo 465 Gold + 6 x 1,8 GHz Kryo 465 Silver), 8 nm technológia; GPU Adreno 618, pamäť: 6 GB RAM, 128 GB úložný priestor + slot na microSDXC kartu;  displej: 6,5 palcový Super AMOLED, rozlíšenie 1080 x 2400 px, 407 PPI, 90 Hz 800 nit;   Fotoaparát: zadný hlavný širokouhlý (26 mm): 64 MPx, 0.8 µm f/1.8 OIS; ultra širokouhlý (123˚) 12 MPx 1.12µm, f/2.2;  makro objektív: 5 MPx, f/2.4; DOF objektív 5 MPx, f/2,2; predný fotoaparát: 32 MPx, 0.8 µm, f/2.2; Konektivita:  WiFi 802-11 ac, bluetooth 5.0, A2DP, LE; NFC; Operačný systém Android 11 s nadstavbou OneUI 3.1; Batéria: 4 500 mAh; Rozmery: 159,9 x 75,1 x 8,4 mm, hmotnosť 189 g. Cena: 349 eur

+ výborný displej, dizajn, výdrž na batériu, vodeodolnosť, dobré fotoaparáty

- nič podstatné

Hodnotenie: 9

 

Tip redakcie: dizajn

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Galaxy A52

2 komentáre

Slabá baterka, mohla byť aspoň päť tisícka ako má Mi 11 ultra reakcia na: Samsung Galaxy A52 – kandidát na bestseller

5.4.2021 16:04
Slabá baterka, mohla byť aspoň päť tisícka ako má Mi 11 ultra a cena tohoto samsungu mohla byť pod dve stovky v korelácií k dnešným platom v kríze.
Reagovať

Ako všetko dražie :( reakcia na: Samsung Galaxy A52 – kandidát na bestseller

2.4.2021 14:04
Ako všetko dražie ): len platy zostávajú nízke
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať