SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Video: Prvý záznam existencie časových kryštálov

8

Vedcom v Berlíne sa podarilo zachytiť vôbec prvé zábery takzvaného časopriestorového kryštálu, známeho aj pod názvom časový kryštál. Ide o pulzácie v časopriestore, ktoré boli pôvodne vytvorené v laboratóriu v roku 2016. Video ukazuje časový kryštál vytvorený z magnónu, čo sú kvázičastice spojené so spinovou vlnou elektrónov v magnetickom materiáli. Časový kryštál bol zhotovený z magnónov v magnetickom páse s pripevnenou mikroskopickou anténou.

Anténa sa použila na generovanie oscilačného magnetického poľa pomocou rádiovej frekvencie a blednúce a zosilňujúce sa čiary vo videu ukazujú absorpciu röntgenových lúčov touto štruktúrou z magnetických vlnových dĺžok. Tmavšie oblasti ukazujú, kde bolo absorbovaných viac röntgenových lúčov, čo umožnilo vizualizáciu periodickej oscilácie času i priestoru. Časové kryštály sú stavom hmoty a dajú sa najľahšie vysvetliť ich porovnaním s bežnými fyzikálnymi kryštálmi.  Zatiaľ čo kryštál je vytvorený z opakujúcich sa vzorov atómových mriežok, časový kryštál opakuje rovnaké vzory v čase.

Prakticky povedané, časové kryštály vykazujú takzvanú časovú periodicitu, pri ktorej predvídateľne kmitajú medzi jednou a druhou konfiguráciou. Koncept časových kryštálov existoval na papieri už v roku 2012, no ich pozorovanie o štyri roky neskôr znamenalo obrovský objav. Ide totiž o celkom nový stav hmoty, ktorý sa úplne líši od toho, čo zvyčajne skúmame ako pevné látky, kvapaliny a plyny. Možno nie je ľahko pochopiteľný, ale napriek tomu je fascinujúci.

Zdroj: petapixel.com.

Redakcia

Všetky autorove články

8 komentárov

To nebude asi len Brownov pohyb(lebo non momentum), to bude paralela s Hawkingom a jeho UV šíriacimi sa z čiernej diery reakcia na: Video: Prvý záznam existencie časových kryštálov

30.3.2021 20:03
Lenže ako sa to môže vlniť bez ohľadu na moment sily? Rozvlnia to magnetickým poľom a potom dva atómy idú podľa momentu a zvyšné sa odtrhnú a vlnia sa a ťukajú ako chcú podľa seba? Čo ich ovplyvní? Pripomína mi to paralelu s Hawkingovými čiernymi dierami, tie všetko vtrhávajú do seba, no aj tak sa z nich šíria ultrafialové žiarenia ako reakcia na to, že niečo z časopriestoru vytrhli. Takže tu tie dva atómy ovplyvnené magnetickým poľom idú síce podľa momentu ťuk ťuk, ale ovplyvnia podtlakom vytrhnutia ťukania ďalšie dva atómy a tie už idú podľa toho momentu vytrhávnia, nie podľa prvého štandardného momentu. Takže zase opísali známu vec, no nie je to jednoduchý Brown, ale ultrafialový Hawking z čiernej diery ako reakcia na vytrhávanie z časopriestoru obrovskou gravitáciou a toto je Hawkingova paralela. Fakt bol geniálny. Na webe píšu: Nakoniec sa vedcom podarilo potvrdiť Hawkingovu teóriu, keď dokázali detekovať páry zvukových vĺn, v ktorom jedna vlna "padala" do čierne diery a druhá unikala smerom od čiernej diery. Teda aj čierna diera musí podliehať akcií a reakcií v jej okolí a takto zrejme funguje aj časopriestorový kryštáľ: Má dva horizonty udalostí: vonkajší silný a vnútorný slabý: (https://pc.zoznam.sk/novinka/vedci-pozorovali-hawkingovo-ziarenie) Ďalej ide o zvratnosť v čiernej diere ako píšu inde a vzniknuté funkcie sú jedinečné: Reverzibilita (zvratnosť) poukazuje na fakt, že vývojový operátor funguje aj v opačnom smere, čiže minulé vlnové funkcie sú tiež [jedinečné.] A toto je podstatné, že sú jedinečné: Tak vznikajú jedinečné časopriestorové kryštály ako popisuje Hawking a nezávisia od jedného momentu sily, ale od dvoch - vytrhnutého a vytrhávaného. (https://sk.m.wikipedia.org/wiki/Informa%C4%8Dn%C3%BD_paradox_%C4%8Diernych_dier)
Reagovať

A čo teraz? Len Brownov pohyb USPORIADANÝ v MAGNETICKOM poli ZOTRVAČNOSŤOU? reakcia na: Video: Prvý záznam existencie časových kryštálov

30.3.2021 12:03
Nepozorovali oni len Brownov pohyb, ktorý bol periodicky zoskupený magnetickým poľom vodiča? A dali tomu kúlový nový názov "Časové kryštály"? Lebo toto sa dá dokázať taktiež tak, že do kadičky čistej vody kvapnem atrament a tam vidím ako molekuly neustále pulzujú, len NEperiodicky a mihajú sa v čistej vode molekuly atramentu. V čom je rozdiel? Žiadny: Keby sme tam kvapli vodivý karbónový modrý prášok z povedzme lejzrovej tlačiarne a dali by sme kadičku vody do pulzujúceho magnetického poľa a steny kadičky by mali minimálne trenie, tak voalá: Vyrobíme časový kryštál, ktorý neustále v kadičke vody s tintom pulzuje periodicky v magnetickom poli i bez neho zotrvačnosťou. Oni fakt dali usporiadanému Brownovmu pohybu názov "časové kryštály"? Sa divím, teda, lebo ten iq test klame, ak sa mýlim :)
Reagovať

RE: A čo teraz? Len Brownov pohyb USPORIADANÝ v MAGNETICKOM poli ZOTRVAČNOSŤOU? reakcia na: A čo teraz? Len Brownov pohyb USPORIADANÝ v MAGNETICKOM poli ZOTRVAČNOSŤOU?

30.3.2021 13:03
Podle mně seš děvče blbá: Tak voni dostanou za přejmenovaný Brownův pohyb Nobelovu cenu a ty jim to ještě zdarma vopravíš a dostaneš za to kulový :-D
Reagovať

RE: A čo teraz? Len Brownov pohyb USPORIADANÝ v MAGNETICKOM poli ZOTRVAČNOSŤOU? reakcia na: A čo teraz? Len Brownov pohyb USPORIADANÝ v MAGNETICKOM poli ZOTRVAČNOSŤOU?

30.3.2021 13:03
Takto nejako vyzerá neusporiadaný Brownov pohyb: https://en.wikipedia.org/wiki/Brownian_motion No a to magnetické pole častice len usporiada, aby kmitali ako kúlový názov "časový kryštál", no je to stále len poľom USPORIADANÝ zotrvačný Brownov pohyb (; Na iq teste mi to ukázalo iq=130, tak preto som na to prišla :-D
Reagovať

RE: RE: A čo teraz? Len Brownov pohyb USPORIADANÝ v MAGNETICKOM poli ZOTRVAČNOSŤOU? reakcia na: RE: A čo teraz? Len Brownov pohyb USPORIADANÝ v MAGNETICKOM poli ZOTRVAČNOSŤOU?

30.3.2021 13:03
Ty, že máš vole iq sto třidset? To těžko! (; Dyť si jim dala výjimečný nápad zdarma. Za to se děvče dneska ůčtuje, už tady nic nepiš můžu bejt třeba tvůj agent kdybys chtěla. S takovejma nápadama sa dneska vobchoduje. A kdo vrátí tu ukradenou Nobelofku, vole? Za uspořádanejho Browna ji dostaly a přejmenovaly ho na "časový krystál", vole! Tak se dneska dělá vjeda, vole. :-D
Reagovať

RE: RE: RE: A čo teraz? Len Brownov pohyb USPORIADANÝ v MAGNETICKOM poli ZOTRVAČNOSŤOU? reakcia na: RE: RE: A čo teraz? Len Brownov pohyb USPORIADANÝ v MAGNETICKOM poli ZOTRVAČNOSŤOU?

30.3.2021 19:03
Tu to vysvetľujú: minúta 2:00: https://www.youtube.com/watch?v=ucwmGZ51X7E Naozaj by tak mohol pulzovať Brownov pohyb v magnetickom poli, len neviem prečo im to povedalo dievča z piatej triedy fyziky ZŠ :)

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať