Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Mikro robot zamaskovaný za bielu krvinku dokáže prepašovať lieky do mozgového nádoru

5

Čínsky výskumný tím navrhol nový druh biohybridných mikrobotov, ktoré sa pomocou šikovného biologického zamaskovania priblížia k zdroju chorôb v tele a poskytnú cielenú a účinnú liečbu. Štúdia bola publikovaná v časopise Science Robotics. Hoci drobné roboty a ich maskovanie za baktérie nie sú nové veci, tento dizajn mikrorobotov sa líši tým, že môže prekonať jednu z najprísnejších biologických bariér tela: hematoencefalickú (krvno-mozgovú) bariéru (blood-brain barrier – BBB).

Pre mikroroboty (ktoré telo často rozpoznáva ako cudzích votrelcov) bolo ťažké prekonať túto poslednú obrannú líniu a priblížiť sa k potenciálnym nádorom mimo nej. Zhiguang Wu, autor štúdie a profesor na Harbinskom technologickom inštitúte so zameraním na nanotechnológiu, tvrdí, že nový mikrobot dokáže prekonať tieto prekážky.

Tím použil princíp trójskeho koňa a zamaskoval svoj mikrobot na doručovanie liekov ako biele krvinky, aby prekĺzol cez hematoencefalickú bariéru tela. V prípade boja proti rakovine platí, čím cielenejšia liečba, tým lepšie. Najmä mozgové nádory môžu byť na veľmi chúlostivom mieste a ich odstránenie by si vyžadovalo nebezpečný chirurgický zákrok na mozgu. A aj vtedy sa dá skutočne odstrániť iba 90 percent nádoru.

KON - RAD

Výskumníci zamaskovali svoj mikrorobot v troch krokoch:

  • Vytvorili nanogél naplnený liekom, ktorý mal poslúžiť ako základ mikrorobota.

  • Nanogélový robot bol potiahnutý membránou E. coli, aby vyzeral ako obzvlášť nebezpečná cudzia hrozba.

  • Takýto mikrobot bol potom vystavený neutrofilom, typu bielych krviniek bojujúcich proti infekcii, ktoré ho pohltili, a tak vlastne ukryli. A na svete bol mikrobot maskujúci sa ako E. coli a maskujúci sa ako neutrofil. Vedci ho primerane nazvali „neutrobotom“.

Na vyskúšanie toho, ako dobre si budú neutroboty počínať, tím použil model mozgového nádoru myši, pričom nanogély boli naplnené rakovinovým liekom paclitaxelom. Na ovládanie pohybu neutrobotov bola myš umiestnená v rotujúcom magnetickom poli. Kombináciou schopností sledovania polohy v reálnom čase, autonómneho plánovania dráhy a vizuálnej spätnej väzby systém umožňuje samostatnú navigáciu neutrobotov po naprogramovanej dráhe.

Tím uviedol, že ich neutroboty dokázali úspešne navigovať a dokonca preniknúť cez BBB myši, aby dosiahli mozgový nádor a doručili doň lieky. Používanie takýchto mikrobotov s vlastným pohonom na dodávanie liekov by mohlo vedcom umožniť, aby sa pri liečbe nádorov dostali ešte bližšie, ako doteraz umožňovali pilulky alebo injekcie, a to všetko pri minimálnej invazívnosti.

Zdroj: inverse.com.

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

JIM reakcia na: Mikro robot zamaskovaný za bielu krvinku dokáže prepašovať lieky do mozgového nádoru

31.3.2021 19:03
dalsi titulok A LA NOVY CAS
Reagovať

RE: JIM BIM reakcia na: JIM

2.4.2021 19:04
A čo si prosím ťa čakal? Čas sú peniaze a za tú reklamu, ktorá generuje peniaze na tomto webe to úplne stačí. Ani ja viac nechcem. Úplne mi toto postačuje. O nič lepšie nie je Wired ani Ars technica. Len sú tam takí blbí Angláni, že ťa za takýto koment vyhodia a napíšu trolling a dovi dopo!
Reagovať

Ňo, tak v domácej wifi a 4G od operátora to zblbne smerovanie neutrobota elektromagnetickým poľom reakcia na: Mikro robot zamaskovaný za bielu krvinku dokáže prepašovať lieky do mozgového nádoru

30.3.2021 19:03
Takže to musí byť neustále v magnetickom poli, aby to nabralo správny smer, lenže my doma všetci žijeme v elektromagnetických poliach wifi aj 4G a tak tie zrejme budú rušiť pôvodné polia a pacient celý robot vyciká obličkami von z tela ako nebezpečnú ešeria koli ): Čo keby však mal nanorobot prísavky a vedel by sa prisať na krvnú doštičku? Tie sú potrebné pri mikroreze tkaniva robotom a samé by ho preniesli a udržali na mieste nádoru kým by vypustil liek?
Reagovať

RE: Si děláš jako srandu, né? reakcia na: Ňo, tak v domácej wifi a 4G od operátora to zblbne smerovanie neutrobota elektromagnetickým poľom

30.3.2021 20:03
Si děláš jako srandu, né? Ten robot by zařezal do tkaniva nádoru a pak se jako přisaje na přišlý krevní dosky, jó? Chytrý, tak by sme mohly vypustit to magnetický pole kolem, né? A taky bychom mohly takto vypustit ty interference s domácí wifi a 5Gé :) A pak ten samej osud: Jen bys ho vymočila ven toho robota...
Reagovať

RE: RE: No vlastne je to jednoduchšie: reakcia na: RE: Si děláš jako srandu, né?

30.3.2021 20:03
No vlastne je to jednoduchšie: Stačilo by ho do nádoru vstrieknuť injekčnou striekačkou a pri porušení tkaniva nádoru by tam prišli krvné doštičky a na ne by sa robot prisal. Následne už by len vypúšťal lieky v nádore a potom vymočiť.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať