SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Samsung Galaxy Tab S9 FE / Kvalita za dobrú cenu

0
Aktualizácia (28.3.2024):  Samsung prichádza s aktualizáciou používateľského rozhrania One UI 6.1. na ďalšie zariadenia. Od dnes tak môžu majitelia telefónov série Galaxy S23 (S23, S23+, S23 Ultra), S23 FE, Z Flip5, Z Fold5, tabletov série Tab S9 využívať nové funkcie umelej inteligencie Galaxy AI,
 
Popisy funkcií Galaxy AI
• Circle to Search with Google – pokročilé vyhľadávanie na Googli s presnými výsledkami. Pritom stačí čokoľvek na displeji zakrúžkovať, prípadne kliknúť na obrázok.
• Asistent pre písanie – nástroj umožňujúci vyladiť štylistiku písaných správ tak, aby zodpovedala účelu a kontextu, či už ide o zdvorilý odkaz kolegovi z práce alebo krátky, ale úderný status na sociálnych médiách.
• Tlmočník – preklad konverzácie v reálnom čase v prehľadnom rozdelenom okne – obaja účastníci hovoru si môžu stáť či sedieť tvárou v tvár a čítať si na displeji, čo ten druhý hovorí.
• Simultánny preklad – obojsmerný hlasový aj textový prekladač telefónnych hovorov v reálnom čase. Výrazne uľahčuje napríklad rezervácie najrôznejších služieb na cestách alebo hovory s ľuďmi, ktorých rodný jazyk používateľ neovláda.
• Asistent pre poznámky – tento nástroj vytvára automatické zhrnutia textu do vopred pripravených šablón, prípadne titulnej stránky najrôznejších projektov. Tým zvyšuje každodennú produktivitu.
• Asistent pre prepisy – pomocou umelej inteligencie a technológie Speech-to-Text prepisuje, zhŕňa a prípadne aj prekladá hlasové záznamy.
• Webový asistent – vďaka tejto funkcii si používatelia môžu udržovať prehľad, čo sa aktuálne deje okolo nich aj vo svete, pretože umelá inteligencia prehľadne zhŕňa hlavné správy či obsah vybraných webových stránok.
• Generatívne úpravy – ešte väčšia tvorivá sloboda pri úprave fotografií. Funkcia umožňuje meniť veľkosť či polohu objektov v kompozícii, prípadne ich úplne odstrániť.
• Návrh úprav – osobný inteligentný poradca pri úprave fotografií, posudzuje každú snímku zvlášť a navrhuje úpravy na mieru.
• Okamžité spomalenie – inteligentne pridáva do videozáznamu ďalšie okienka, čo umožňuje vytvárať spomalené zábery akčných scén.

Prívlastok FE čiže Fan Edition sa používa pre „zoštíhlené“ verzie vlajkových produktov Samsung Galaxy, pri ktorých sa výrobca prostredníctvom miernych kompromisov snaží znížiť cenu. Platí to aj v prípade tabletu Galaxy Tab S9. Verzia FE nemá OLED, ale IPS LCD displej s uhlopriečkou 10,9 palca, rozlíšením 2304 × 1440 pixelov a obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Displej je však veľmi kvalitný s brilantnými vernými farbami a vysokým kontrastom. V strede som nameral maximálny jas 730 nitov. Funkcia Vision ­Booster vám umožní sledovať obsah displeja aj na priamom slnečnom svetle. Pomer strán 16:10 umožňuje zobraziť viac obsahu pri používaní na šírku a pri používaní na výšku je takýto formát ideálny na zobrazenie dokumentov. Po doplnení o bluetooth klávesnicu získate provizórny pracovný nástroj. Displej je chránený sklom Gorilla Glass 5. Snímač odtlačkov je v tlačidle na zapnutie/uspatie. Je spoľahlivý a prihlásenie trvá približne pol sekundy.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Tablet takisto využíva trochu menej výkonnú čipovú súpravu Exynos 1380 z vlastnej produkcie Samsungu ktorá má štyri výkonné jadrá A78 (2,4 GHz), štyri úsporné jadrá A55 (2 GHz) a GPU Mali-G68 MP5. Bežný používateľ rozdiel vo výkone nespozná, hlavne ak nemá možnosť priameho porovnania, skôr ocení predĺženie výdrže na 10 hodín vďaka úspornej čipovej súprave. Kapacita RAM je 6 GB. Kapacitu úložného priestoru je možné rozšíriť pomocou micro SD karty. V balení je aj kvalitný stylus, ktorý má 4096 úrovní citlivosti na tlak a dá sa magneticky prichytiť o zadnú stenu. Napájací zdroj pribalený nie je. Batéria s kapacitou 8000 mAh sa nabíja maximálnym príkonom 45 W. Certifikát odolnosti IP68 pre tablet aj stylus v praxi znamená, že tablet môžete používať aj v teréne či na dovolenke a neprekáža, ak vás prekvapí dážď alebo vám tablet či stylus spadnú do vody. Napriek tomu, že primárnym účelom fotoaparátov v tabletoch sú dokumentárne zábery, prípadne fotenie dokumentov, zadný fotoaparát s rozlíšením 8 Mpx poskytuje v dobrých svetelných podmienkach vcelku dobré zábery. Predná kamera má snímač s rozlíšením 12 Mpx a ultraširokouhlý objektív. Môžete si nastaviť aj menej širokouhlý záber, ktorý sa získa orezaním.

Reprodukcia zvuku je stereofónna s bázou rovnajúcou sa šírke tabletu, takže priestorový zvuk je relatívne plastický a pomerne kvalitný, takže na sledovanie videí vcelku stačí. Samozrejme podanie basov je podmienené rozmermi zariadenia.

Pri testovaní som najviac využíval písanie a kreslenie stylusom. Načrtol som si niekoľko pomerne zložitých schém do prezentácií, pričom kreslenie niektorých schém som zaznamenal ako video pomocou funkcie zachytávania obsahu obrazovky v Androide. Tieto animované schémy exportované ako videosúbory chcem využiť pri webinároch a prednáškach. Možnosti maľovania a vyfarbovaniasi vychutnajú predovšetkým deti.

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať