SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Samsung QE65Q85R / S ambíciou konkurovať OLED

0

V minulom roku sme testovali najvyšší model Samsungu Q9, ktorý vynikal podsvietením Direct LED s dynamickým jasom až 2000 nitov. Rok sa s rokom zišiel, Samsung už ponúka druhú generáciu 8K TV a my testujeme druhý najvyšší model so 4K rozlíšením QE65Q85R, ktorý sa hrdí dynamickým jasom 3800 nitov. Ako vidieť, technologické možnosti sa stále posúvajú a je až udivujúce, kam dokázal Samsung technológiu LCD panelov dotiahnuť.

Ako sme už u tohto výrobcu zvyknutí, drží sa svojej osvedčenej technológie Quantum Dot, ktorú stále zdokonaľuje a marketingové oddelenie už ani nevie, ako by ju nazvalo. Tento rok však zostáva pri osvedčenom QLED. Televízor využíva LCD panel s podsvietením modrým svetlom, pred ktorým sú vsadené fólie s dvoma vrstvami kvantových bodov, ktoré generujú červenú a zelenú farbu. Vo výsledku sa zmiešaním týchto základných farieb RGB dosahuje presná biela, umožňujúca dosiahnuť široké spektrum zobrazovaných farieb. Toto riešenie poskytuje vysoký výkon podsvietenia a lepšie zobrazenie obsahu HDR. Panel je vybavený špeciálnou vrstvou Ultra Black Elite, ktorá zabezpečuje dokonalé pohlcovanie svetla z okolia a predchádzanie odleskom. Široký pozorovací uhol je dosiahnutý aj novým ostriacim prvkom v blízkosti podsvietenia a novým difúznym systémom v blízkosti prednej strany panela na zastavenie zvyčajného zníženia kontrastu LCD a sýtosti farieb pri sledovaní obrazu mimo osi. Podsvietenie Direct LED až s 96 sektormi umožňuje meniť jas na základe obrazového obsahu. Novinka prichádza s podporou formátov HDR10, HLG, HDR10+ pre video s vysokým dynamickým rozsahom a v špičkách dosahuje svietivosť ­úctyhodných 1500 nitov. Ako sa dalo očakávať, Dolby Vision medzi podporovanými formátmi nie je. Televízor bez problémov zvláda zobraziť až 100 % rozsahu farebného priestoru DCI P3. Panel má rozlíšenie 3840 × 2160 bodov a uhlopriečku 65", ktorá je v tomto rade v strede, Q85R dostanete aj v 55" a 75" verzii. Panel pracuje, samozrejme, s 10-bitovým zobrazením farieb a prístroj spĺňa podmienky na certifikáciu UltraHD Premium.

Pre hráčov je tu podpora ­automatického prepínania herného režimu Xbox One S/X a funkcie variabilnej obnovovacej frekvencie. Je tu dokonca nastavenie, ktoré zvýši jas v tmavých oblastiach bez zmeny jasných oblastí, čo vám pomôže odhaliť nepriateľov ukrytých v tieni. Vstavaný zvukový systém je v konfigurácii 2.2 kanály a poskytuje výkon 40 W. Z minuloročných modelov poznáme režim ­Ambient Mode, ktorý v režime stand-by umožňuje ­zobrazovať pozadie splývajúce s podkladom za televízorom. V novej verzii pribudlo viac ako 60 nových tém aj viacero možností prispôsobenia. Umožňuje to aplikácia Smart Thinks, ktorú si nainštalujete na svoje mobilné zariadenie a potom ním vyfotíte televízor aj s pozadím. Na televízore sa vám zobrazia špeciálne značky, ktoré pri fotení musíte zarovnať s displejom smartfónu. Ten potom vytvorí pozadie, ktoré môžete nahrať do televízora. Nová verzia ponúka široké možnosti nastavení a personalizácie. Farbu aj jas pozadia možno doladiť, takže keď sa s tým trochu pohráte, dá sa dosiahnuť vcelku zaujímavý výsledok. Nakoniec to vyzerá tak, že televízor zobrazuje hodiny akoby na pozadí steny za ním. Počas zobrazenia môžete z mobilu prehrávať hudbu.


Káblik ku Connect Boxu je dostatočne dlhý, takže ho môžete elegantne ukryť, aby čisty vzhľad nič nenarúšalo, V zadnej časti stojana je drážka na jeho uloženie

Televízor je poháňaný úplne novým procesorom Quantum 4K AI s podporou umelej inteligencie. Tá má na starosti hlavne spracovanie obrazu a zvuku vrátane zdrojov s nižším rozlíšením. Bola trénovaná na miliónoch vzoriek záberov, ktoré boli downsamplované zo 4K rozlíšenia na full HD, HD aj SD a boli tak zaznamenávané algoritmy pre rôzne typické scény a objekty v obraze. Tie sa používajú pri opačnom procese, keď treba prepočítavať tieto nižšie rozlíšenia na 4K. Procesor pomocou umelej inteligencie najprv deteguje typ scény, potom rekonštruuje detaily a textúry v obraze, obnovuje kontrastné hrany rozmazané nízkym rozlíšením a nakoniec inteligentne odstráni šum. Samozrejme, aj táto technológia má svoje limity, ale je to zatiaľ najdokonalejší up­sampling, aký môžete vidieť. Najlepšie výsledky dosiahnete s kvalitným full HD materiálom z Blu-ray diskov, ale aj pri videách z YouTube či iných streamovacích služieb. V tomto prípade je kvalita veľmi vysoká a rozdiel bez priameho porovnania s rovnakým natívnym materiálom v 4K rozlíšení neuvidíte. Umelá inteligencia však spracúva aj zvuk. Ten sa na vstupe analyzuje a separujú sa časti patriace k jednotlivým kanálom. Následne procesor rozdelí zvukový signál na časti, ktoré predstavujú reč, zvuky v pozadí, efektové zvuky a basové zložky, a následne identifikuje typ obsahu, či ide o koncert, dialóg, akciu, šport a podobne. Podľa toho je potom zvuk prehrávaný. Celé spracovanie obrazu aj zvuku prebieha v reálnom čase. Umelá inteligencia však je iba jedna z noviniek. Televízor umožňuje zaradenie do inteligentnej domácnosti prostredníctvom Smart Thinks a podporuje aj hlasové ovládanie cez Bixby a Amazon Alexa, zatiaľ však iba v angličtine. V režime Ambient mode je k dispozícii 60 nových tém a pribudli možnosti personalizácie, zmeny farieb aj použitie vlastných vzorov.

Dizajn sa drží minimalistického pojatia s tenkým rámikom okolo panela, ktorý dole v strede zdobí iba malé logo výrobcu. Stojan je pevný, s lištou vpredu. Trochu nezvyčajne je zložený až zo štyroch častí a na TV sa montuje, keď je položený na prednej strane. Škatuľa je navyše jednorazová, takže ak budete potrebovať televízor na firemné prezentácie, ktorý treba častejšie prenášať, tomuto sa vyhnite. Elektronika s prípojnými miestami je umiestnená v externom Connect Boxe, aký používal aj predchádzajúci najvyšší rad TV. Ten je spojený s panelom iba jedným tenkým káblom s polopriehľadnou izoláciou a pripojený k dedikovanému konektoru. K panelu sa nepripája nič iné. Je to veľmi elegantné a sofistikované riešenie. Káblik je dostatočne dlhý, takže Connect Box môžete elegantne ukryť, aby čistý vzhľad nič nenarúšalo. V zadnej časti stojana je drážka na jeho uloženie. Ovládanie na prístroji má podobu piatich tlačidiel v kruhu, umiestnených pod stredovým logom. Dodávaný diaľkový ovládač je celý kovový, má minimalistický dizajn s niekoľkými tlačidlami, vstavaný mikrofón na hlasové vyhľadávanie a ovládanie ním je veľmi príjemné. Samsung potvrdzuje, že technológia LCD zatiaľ nepovedala posledné slovo. Sledovacie uhly sú aj oproti minuloročným modelom zase lepšie. Obraz je detailný a dobre nastavený už po vybalení zo škatule. Televízor aj podľa našich meraní pokrýva 100 % farebného priestoru DCI-P3 s priemernou farebnou odchýlkou δE s hodnotou 1, čo je veľmi dobré. Tradične je k dispozícii veľmi široká ponuka nastavení obrazu. Najväčší benefit je špičkový jas, ktorý v súčasnosti prekonávajú iba vyššie modely výrobcu, oproti konkurencii však patrí k najvyšším. V kombinácii s výborným zobrazením čiernej a veľmi dobrým lokálnym stmievaním tu máme favorita na sledovanie obsahu HDR. Obraz má vynikajúci rozsah dynamiky aj veľmi dobré farby, a tak je tento model ideálny práve na sledovanie najnovších titulov na Ultra HD Blu-ray diskoch. Dobrá správa je, že napriek vysokému jasu sú stále zachované najtmavšie úrovne čiernej aj jemná kresba v tmavých častiach. Televízor má integrovanú aplikáciu Smart Thinks, vďaka ktorej možno priamo z menu ovládať prvky inteligentnej domácnosti od osvetlenia cez vykurovanie, domáce spo­trebiče až po bezpečnostný systém. Jedna z jej funkcií je Ambient Mode, ktorá umožňuje oživiť miestnosť vo forme videoobrazu. Režim môžete zapnúť priamo tlačidlom bez toho, aby ste TV zapínali. K televízoru som mal na test aj soundbar Q60R, ktorý však patrí k nižšiemu radu. Napriek tomu bolo zaujímavé porovnať jeho zvuk so zvukom televízora. V každom prípade sa výrobcovi podarilo vytvoriť výborný zvukový diel, ktorý vyhovie vo väčšine situácií. Basov je síce o niečo menej, na druhej strane v niektorých situáciách mi zvuk vyhovoval viac ako ten zo soundbaru. No ak budete chcieť sledovať najnovšie tituly aj s kvalitným priestorovým zvukom, treba siahnuť po niečom lepšom.

„Kvalitný obraz s vysokým jasom, široká ponuka funkcií a výborný zvukový diel.“

Parametre:

• Uhlopriečka 65" LCD s LED podsvietením Direct Full Array Plus a Quantum dot vrstvou, rozlíšenie 3840 × 2160, procesor Quantum 4K, certifikácia Ultra HD Premium, podpora HDR10, HDR10+, HLG, farebné spracovanie 10-bitové, pripojenie 4× HDMI 2.0, optický S/PDIF výstup, 3× USB 2.0, 2× DVB-T2/T/C/ S2, eternet, Wi-Fi, Ci+ 1.4, HbbTV 1.5, rozmery 1449,5 × 831,2 × 61,9 mm, hmotnosť bez stojana 25,1 kg, hmotnosť so stojanom 28,2 kg

• Cena: 3099 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz v Ultra HD aj full HD, upscaling, zvuk, výbava, ­vysoký jas
- Nič podstatné

HODNOTENIE:

Obraz: 98 %
Zvuk:  98 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 95 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 98 %

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Samsung OLED 8K QLED

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať