Zenbook S14 Zenbook S14 Zenbook S14

Samsung QE65S95D / Po tretie a stále na špici

0

Pred tromi rokmi Samsung po dlhom čase znova zablúdil aj do vôd technológie OLED. Ako to však pri Samsungu chodí, nebolo to iba replikovanie technológií iných výrobcov. S novými televízormi OLED uviedol rovno aj novú technológiu panela Quantum Dot OLED (QD OLED).

ASBIS_L5540

Nový Samsung QE65S95D je teda už treťou generáciou televízorov QD OLED. Keďže je technológia QD OLED stále novinkou, nezaškodí krátke zhrnutie. Väčšina televízorov OLED na trhu dosiaľ využíva panely s technológiou WOLED, to znamená, že základom sú biele body OLED, na ktorých sú nanesené farebné filtre RGB. QD OLED oproti tomu využíva modré body OLED, ktoré generujú modrú zložku obrazu, a pre ďalšie dva body z každej trojice sú priamo integrované vrstvy kvantových bodov na generovanie červenej a zelenej zložky. Vďaka tomu je oproti konvenčnej technológii OLED dosiahnutý posun zelenej a červenej zložky tak, aby boli generované presne a bez prímesí. Vo výsledku to znamená hlbšiu zelenú aj červenú farbu, presnejšie farebné podanie, výraznejšie a prekreslenejšie farby. Ďalší benefit je podstatne vyšší jas a živšie farby aj pri pohľade z ostrejších uhlov. To je dané tým, že v prípade klasickej technológie OLED farebné filtre pohlcujú časť svetla a potláčajú vyžarovanie do strán. Modré OLED však poskytujú vyšší svetelný výkon a kvantová vrstva nepohlcuje svetlo, naopak, kvantové body sa po osvetlení modrým svetlom rozžiaria. Tým umožňujú väčší rozptyl svetla. Panel tak dokáže poskytnúť plný jas vo všetkých farbách. Zaujímavá je aj maska panela, v ktorej sú jednotlivé body poskladané do trojuholníkov, pričom vrchol tvorí zelený bod, ktorý je oproti červenému a modrému takmer dvakrát väčší. Základná vrstva OLED je nanesená na podkladovej kovovej doske, ktorá sa stará o lepšiu distribúciu tepla, a tak nehrozí lokálne prehrievanie. Vďaka tomu dokáže zobrazovať maximálny dosiahnuteľný jas a kontrast bez rizika tepelného preťažovania displeja, ktoré by mohlo viesť k jeho degradácii. Dokazuje to aj náš test, pri ktorom sme ani po dlhom sledovaní televízora nezaznamenali zahrievanie panela a na dotyk bol chladný. To je veľmi podstatný rozdiel oproti súčasným klasickým panelom OLED. Prehrievanie panela však, samozrejme, stráži aj elektronika, ktorá pri jeho hrozbe lokálne znižuje jas. Rovnako ako v minulom roku je k dispozícii trojica uhlopriečok: 55, 65 a 77 palcov. Na test som tentoraz mal 65" model, ktorý je v podstate štartovacou uhlopriečkou pre 4K formát.

Najväčšou inováciou novinky je antireflexný displej. Hoci sa to nemusí zdať, ide o zásadné zlepšenie, s ktorým novinka prichádza ako vôbec prvá na trhu. Televízor tak môžete prevádzkovať aj v silno osvetlených priestoroch bez rizika odleskov na displeji. OLED Glare Free je veľmi presvedčivá a aj silné svetelné zdroje vidíte na vypnutom displeji iba ako jemný fľak. Obraz je jasnejší, má vyšší kontrast a jeho kvalita sa nemení ani pri sledovaní z extrémnych uhlov. Televízor podporuje aj obnovovaciu frekvenciu 144 Hz a VRR. Zvonka zbadáte zlepšený dizajn. Celý televízor má hrúbku iba 12 mm, je bez akýchkoľvek výstupkov, má tenší rámček a používa externý vstupný box Slim One Connect, ktorý má oproti iným modelom menšiu výšku. K televízoru je pripojený iba jedným tenkým, polopriehľadným káblom. Môžete ho umiestniť mimo dohľadu s dostatočne dlhým káblom alebo priamo zozadu na stojan. Na to je v balení krátky káblik. To je výborná správa hlavne pre tých, ktorí majú radi zavesenie televízora na stenu, čo sa dá uskutočniť pomocou štandardného držiaka VESA s rozmermi 400 × 400 mm. Žiaľ, táto koncepcia nedáva veľa priestoru na reproduktory. Výsledkom je, že model S95C obsahuje len zá­kladnú verziu systému Samsung Object Tracking Sound. Je však pravda, že k takémuto televízoru automaticky patrí aj kvalitný soundbar. Tie má Samsung k dispozícii s Dolby Atmos a technológiou Q-Symphony, zabezpečujúcou spoluprácu v tandeme s reproduktormi televízora. Ja som tentoraz testoval so špičkovým systémom Samsung Soundbar Q930D.

Spracovanie obrazu má na starosti nová generácia procesora Samsung 4K Neural ­Quantum Processor AI Gen.2 s najnovšou verziou OS Tizen. Pre milovníkov filmovej atmosféry je k dispozícii režim Filmmaker, ktorý vypína niektoré procesy zlepšovania obrazu a ponúka ho nespracovaný, v podobe, v akej vyšiel zo štúdia. Televízor tradične podporuje formáty HDR10, HLG a HDR10+, žiaľ, bez Dolby Vision. Slim One Connect box ponúka pripojenie so štyrmi vstupmi HDMI. Všetky dokážu pracovať s rozlíšením 4K/144 Hz, VRR a ALLM, pričom HDMI 3 podporuje aj eARC. Nájdete tu aj tri vstupy USB 2.0, jeden tuner pre pozemné a satelitné vysielanie, optický digitálny výstup a eternetový port. Pokiaľ ide o bezdrôtové pripojenie, k dispozícii je Wi-Fi, bluetooth a podpora AirPlay 2.

Televízor S95D sa dodáva s novým plastovým ovládačom TM2360E s nabíjateľnou batériou, ktorú možno nabíjať solárnym článkom na zadnej strane alebo cez USB-C. Pomocou neho môžete ovládať aj ďalšie pripojené zariadenia. Používateľské prostredie pod taktovkou najnovšej verzie platformy Tizen ponúka široký výber aplikácií na streamovanie videa. Nájdete tu však integrované aj prostredie Smart Things na ovládanie ostatných zariadení v domácnosti spolu s hlasovým ovládaním prostredníctvom služieb Bixby, Google Assistant alebo Alexa.

Televízor pokračuje v stopách predchodcov a prináša nekompromisnú kvalitu obrazu. Pokrýva farebný gamut na úrovni pôsobivých 92 % farebného priestoru BT.2020. V režime Filmmaker pracuje po kalibrácii s priemernou farebnou odchýlkou δE 0,7. Tieto parametre zaručujú vynikajúci obraz s hlbokou čiernou, vynikajúcim vymedzením tieňov, presne vykreslenými detailmi a prirodzenými farbami. Spracovanie obrazu novou čipovou súpravou s umelou inteligenciou zaručuje zvýšenie rozlíšenia a zlepšenie obrazu na vysokej úrovni a aj obsah s nižším rozlíšením je sledovateľný, zatiaľ čo spracovanie pohybu je rovnako schopné a vytvára pohyblivé obrazy bez trhania alebo iných pohybových artefaktov. Televízor pri zobrazení HDR dokáže dosiahnuť špičkovú svietivosť 1530 nitov, pričom celkový jas dosahuje stále výborných až 250 nitov. Pre OLED sú to vynikajúce hodnoty. Je to, samozrejme, vďaka vrstvám kvantových bodov použitých pre červenú a zelenú farbu, ktoré vytvárajú širšie a čistejšie farby s HDR. Pri sledovaní testovacích videí poskytuje televízor neuveriteľne vykreslený obraz s úžasným podaním farieb a hlbokou čiernou, v ktorej sa však na rozdiel od niektorých klasických OLED TV s panelmi WOLED nestrácajú detaily ani v najhlbších tieňoch. Televízor reprodukuje krištáľovo čistý obraz s vynikajúcim spracovaním pohybu, nezaskočia ho ani náročné scény s veľkým množstvom detailov. Televízor tak má predpoklady stať sa výborným displejom aj pre náročných hráčov, tí si však zatiaľ – do uvoľnenia Game Hubu aj pre náš región – budú musieť vystačiť s externými hernými konzolami.

Samsung S95D podáva presvedčivý výkon v režime SDR aj HDR. Obraz pôsobí príjemne prirodzeným dojmom, zatiaľ čo vyššia svietivosť zaručuje, že sledovanie HDR je skutočný zážitok a jas prevyšuje bežné modely OLED. Čierna je bezchybná, detaily tieňov sú vynikajúce a pôsobivé je spracovanie pohybu. Škoda iba chýbajúcej podpory Dolby Vision.  

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci obraz, výbava, dizajn, všetky porty HDMI 2.1, VRR, ALLM a 4K pri 144 Hz
- Bez podpory Dolby Vision

PARAMETRE:

Displej: 65" Quantum Dot OLED (QD OLED) s rozlíšením 4K 144 Hz, Quantum HDR OLED plus, antireflexný povrch, obrazový procesor Neural Quantum Processor 4K Ai Gen.2, OS Tizen 7, vstupy: 4× HDMI 2.1, podpora eARC, 3× USB 2.0, USB-C (iba pre kameru), bezdrôtová konektivita: Wi-Fi 802.11ac, bluetooth 5.2, AirPlay 2, zvukový výkon 70 W, Dolby Atmos 4:2:2, Q Symphony, tuner DVB-T/T2 /C/S/S2, Common Interface Plus (CI+1.4), digitálny zvukový výstup S/PDIF (optický), eternet, podpora Google Assistant, Alexa, Bixby, rozmery televízora so stojanom (š × v × h): 1443,5 × 894,4 × 267,9 mm, hmotnosť s podstavcom 29 kg

Cena: 3669 EUR

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať