NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

Silicon Power Xpower Turbine RGB (2× 16 GB) / 32 GB v dvoch moduloch

0

S rozmachom desať a viacjadrových procesorov už aj na mainstreamových platformách začínajú dávať čoraz väčší zmysel RAM, ktoré majú na modul väčšiu kapacitu, než je bežných 8 GB. Napríklad 16 GB, ako to má aj súprava Silicon Power Xpower Turbine RGB s podrobným označením SP032GXLZU320BDB. Takýchto súprav zatiaľ nie je mnoho, ale určite budú časom pribúdať a nahrádzať tie súčasné s polovičnými veľkosťami.

Tak procesory určené do pätice Intel LGA 1200, ako i AMD stále podporujú dvojkanálový pamäťový radič, čo znamená, že dvojmodulové súpravy budú stále potrebné. Hoci so štyrmi modulmi niektoré procesory vykazujú vyšší výkon, z cenových dôvodov sa príliš nevyplácajú (pokiaľ kupujete súpravu 4× 8 GB) a skladačka z dvoch súprav 2× 8 GB nemusí fungovať na špecifikovaných parametroch. A v neposlednom rade sú s dvoma modulmi lepšie vyhliadky prípadného budúceho rozšírenia kapacity.  

V ostatnom čase nás zaujala dvojmodulová 32 GB súprava Silicon Power Xpower Turbine RGB s 3200 MHz a CL16, 18, 18. To najmä cenou, kúpiť sa dá približne od 125 eur a k tomu má ešte navyše osvetlenie RGB LED, čo môže byť pre niektorých výhoda hoci v porovnaní s Patriotmi Blackout, ktoré v tejto cenovej relácii osvetlenie nemajú. Vlastná aplikácia tu síce chýba, no podporované sú používané aplikácie tretích strán: ASUS Aura, MSI Mystic Light, Gigabyte RGB Fusion a aj ASRock Polychrome.

Vzhľadom na „ľudovú“ cenu je pozoruhodná pomerne veľká rezerva XMP. Bez väčších ťažkostí sa s inak nezmeneným napájacím napätím (1,35 V) dostanete pri CL20 na konečných 3900 MHz. A podotýkam, že to aj s procesorom AMD; testované s procesorom Ryzen 9 5900X na základnej doske MSI MEG X570 Ace. Mohlo by vás zaujímať i to, že sú pamäte typu dual rank, to znamená, že sú osadené pamäťovými čipmi z obidvoch strán PCB. Konkrétne slušnejšími 2 GB čipmi Samsung B-die (SEC928). Pamäte si môžete kúpiť aj jednotlivo po moduloch (SP016GXLZU320FSB) alebo v prípade, že by vám nestačila rýchlosť po OC, je dostupná aj súprava s XMP na 4133 MHz, čo je pri 16 GB delikátna záležitosť.


Silicon Power Xpower Turbine RGB (2× 16 GB) s XMP na 3200 MHz majú po obidvoch straných veľmi slušné pamäťové čipy Samsung B-die

Za pochvalu stojí i to, že pamäte sú pomerne nízke a s výškou 40 mm nevylučujú ani použitie popri niektorých dvojvežových chladičoch. Najväčší nedostatok je napokon veľmi biedna dostupnosť, ako to často pri produktoch Silicon Power býva. Aktuálne ste tak nútení nakúpiť zo zahraničia, na eBay alebo na Amazone.

 „Tieto pamäte sa naozaj podarili, odporúčame ich všetkými desiatimi.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Slušné možnosti pretaktovania, vábny vzhľad, široká kompatibilita, výhodná cena
- Veľmi slabá dostupnosť

Hodnotenie: 9/10

Cena: 125 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať