SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Slovensko.Digital v otvorenom liste vyzýva ministra dopravy

Tlačové správy
0

Slovensko.Digital v otvorenom liste vyzýva ministra dopravy, aby umožnil odbornú diskusiu a zverejnil kompletné podklady k IT projektom za takmer 100 miliónov eur

IT odborníci zo združenia Slovensko.Digital upozorňujú na možné predraženie a neefektívnosť pri dvoch projektoch ministerstva dopravy, ktorých obstarávanie začalo ešte za vedenia ministra Počiatka. Otvoreným listom preto vyzývajú súčasného ministra Arpáda Érseka, aby umožnil k projektom odbornú diskusiu a zverejnil k nim všetky podklady a výsledky interného auditu.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja ešte v roku 2015 začalo obstarávanie dvoch IT projektov v celkovej hodnote takmer 100 miliónov eur. Ide o projekt Informačného systému výstavby a projekt Atlas pasívnej infraštruktúry. Na riziká oboch projektov poukázali neziskové organizácie Aliancia Fair-play a Slovensko.Digital ešte vo februári 2016. Upozorňovali, že k projektom chýba zverejnená podkladová dokumentácia a analýzy a hrozí pri nich predraženie.

Zástupcovia Slovensko.Digital preto poslali otvorený list ministrovi Arpádovi Érsekovi. Žiadajú, aby k projektom umožnil otvorenú odbornú diskusiu a zverejnil všetky podkladové analýzy. Upozorňujú, že projekty boli vnímané ako rizikové aj v minulosti a boli predmetom interných auditov. K projektu informačného systému výstavby bola nedávno zverejnená projektová štúdia, odborníci však poukazujú, že je to len zlomok dokumentácie, ktorá má k projektu existovať. “Vyzývame ministra dopravy, aby k obom projektom zverejnil kompletnú dokumentáciu, vrátane záverov z interných auditov” povedal Ján Hargaš zo Slovensko.Digital.

Nezisková organizácia tiež upozorňuje, že na dotazy cez infožiadosti dostáva opakované zamietavé rozhodnutia s odvolaním sa na autorské práva dodávateľských firiem alebo argumenty, že zverejnením analýz by mohol byť narušený princíp rovnakého zaobchádzania vo verejnom obstarávaní. “Tieto argumenty považujeme za vymyslené. Tým, že dokumentáciu budú mať všetky subjekty rovnako dostupnú predsa nemôže prísť k nerovnému zaobchádzaniu. Rovnako autorské práva dodávateľov by nemali byť dôvodom na skrývanie dokumentácie pred verejnosťou, ktorých dane sa na jej vytvorenie používajú” uviedol Ján Hargaš zo Slovensko.Digital.

Slovensko.Digital

Všetky autorove články
Slovensko.Digital ministerstvo

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať