SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Smart okuliare, ktoré nahradia váš notebook

Technológie
0

Nové inteligentné okuliare spoločnosti Nimo Planet fungujú ako nositeľný displej. Vďaka malým obrazovkám zabudovaným do strán každej šošovky môžete zobraziť viacero virtuálnych obrazoviek na sledovanie filmov, prácu alebo hranie hier – všetko bez toho, aby ste museli držať pred očami smartfón. Väčšina nositeľných displejov musí byť pripojená k mobilnému zariadeniu alebo notebooku pre napájanie a spracovanie, aby okuliare neboli zaťažené čipmi a batériami. Okuliare Nimo nepotrebujú káblové pripojenie a zároveň zostávajú relatívne ľahké.

Namiesto toho využívajú procesor Snapdragon XR1 od spoločnosti Qualcomm, čím sa z nich stáva niečo ako minipočítač na hlave. Nimo Planet chce, aby jeho okuliare počas cestovania nahradili váš notebook. Stačí, ak si na cestu zoberiete okuliare Nimo, tenkú bluetoothovú klávesnicu a myš. Na letisku alebo v kaviarni si okuliare nasadíte a dva displeje na okraji každej šošovky vám ponúknu až šesť virtuálnych obrazoviek. Okuliare sa nesnažia robiť všetko. Nemajú rozšírenú realitu ani fotoaparát, nie sú tu žiadne reproduktory, musíte s nimi spárovať vlastné bluetoothové slúchadlá.

Nie sú navrhnuté tak, aby zvládali náročné úlohy, ako je Photoshop, len jednoduchšie aplikácie na spracovanie textu a správu projektov. Zámerom je pomôcť ľuďom pracovať kdekoľvek bez toho, aby to ohrozilo ich produktivitu. Výhodné je, že vám nikto nemôže nazerať cez plece a vidieť, čo máte na obrazovke. Navyše je známe, že zamestnanci sú efektívnejší, keď majú k dispozícii viacero monitorov, ale je ťažké dosiahnuť túto skúsenosť mimo domova alebo kancelárie. Šesť virtuálnych obrazoviek k tomu môže dopomôcť.

Súčasný prototyp Nimo váži 120 gramov, ale očakáva sa, že pred uvedením na trh sa podarí znížiť hmotnosť približne o 30 gramov. Operačný systém Nimo OS je založený na odnoži Androidu, a tak nemá certifikáciu na spúšťanie obchodu Google Play. Napriek tomu budú bez problémov fungovať mnohé aplikácie pre Android stiahnuté prostredníctvom obchodov s Open Source aplikáciami. Nimo vyzerá lepšie ako väčšina inteligentných okuliarov, ale jeho ramienka sú stále mohutné. Stačí sa lepšie prizrieť a každý zistí, že zjavne nemáte nasadené bežné okuliare.

Ramienka však podporujú dotykový vstup, takže ak nemáte spárovanú klávesnicu alebo myš cez bluetooth, môžete si ťuknutím na ne vybrať položku. Prirodzene, primárnym vstupným mechanizmom pre Nimo budú klávesnica a myš, ale spoločnosť tvrdí, že podala patent na nový typ vstupného zariadenia, ktoré by ich nahradilo (ale až o niekoľko rokov). Dva displeje s rozlíšením 720p možno vyzerajú malé, ale to, čo vidíte, je virtuálny ekvivalent 45- až 50-palcovej obrazovky. Celý systém vydrží na jedno nabitie približne dve a pol hodiny.

Môže sa to však zlepšiť, keď bude spoločnosť spolupracovať s novými dodávateľmi batérií a ďalej optimalizovať hardvér a softvér. Okuliare sa budú dodávať s puzdrom, ktoré slúži ako nabíjacia stanica so zabudovanou batériou. Spoločnosť Nimo Planet pracuje na týchto okuliaroch už viac ako štyri roky a jej hlavný tím pozostáva z desiatich ľudí. Teraz spúšťa program pre podniky a vývojárov, v rámci ktorého môžu vývojári tretích strán získať prístup k vývojárskym kitom a podnikoví zákazníci si môžu okuliare rezervovať. Dodávať sa začnú v prvej polovici roka 2023 a ľudia si ich budú môcť kúpiť za 799 USD.

Zdroj: wired.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať