Objavili dva proteíny, ktoré by mohli byť kľúčom k dlhému a zdravému životu

2

Štúdie z Edinburskej univerzity skúmajú, ktoré proteíny by mohli ovplyvniť naše starnutie. V najväčšej genetickej štúdii starnutia vedci odhalili dva krvné proteíny, ktoré ovplyvňujú, ako dlho a zdravo budeme žiť. Ich ambíciou je vyvinúť lieky zamerané na tieto proteíny, ktoré by celý proces spomalili. Od dospelosti naše telo upadá, čo má za následok choroby súvisiace s vekom a napokon smrť. Rýchlosť, akou starneme a umierame, závisí od genetiky, životného štýlu, prostredia a náhody.

Táto štúdia odhaľuje úlohu, ktorú v tomto procese zohrávajú proteíny. Hladinu proteínov určuje DNA, ktorú sme zdedili po rodičoch, a tie zasa ovplyvňujú naše zdravie. Vedci preskúmali 857 proteínov a identifikovali dva, ktoré majú silný negatívny vplyv na starnutie. Ľudia, ktorí zdedili DNA spôsobujúcu zvýšenú hladinu týchto proteínov, boli krehkejší, mali horšie sebahodnotenie a mali menšiu pravdepodobnosť, že budú žiť výnimočne dlho, ako tí, ktorí ich nezdedili. 

Čo teda tieto proteíny robia? Prvý z nich s názvom LPA sa vytvára v pečeni a predpokladá sa, že zohráva úlohu pri zrážaní krvi. Jeho vysoké hladiny môžu zvyšovať riziko kôrnatenia tepien, ktoré vedie k srdcovým ochoreniam a mŕtvici. Druhý proteín VCAM1 sa nachádza na výstelke ciev a riadi ich rozširovanie a sťahovanie pri zrážaní krvi a imunitnej reakcii. Jeho hladiny sa zvyšujú, keď máme infekciu, čo posilňuje imunitný systém.

Vedci tvrdia, že pomocou liekov, ktoré znižujú hladiny LPA a VCAM1, by sme mohli zlepšiť kvalitu a dĺžku nášho života. V súčasnosti sa už v rámci klinickej štúdie testuje liek na zníženie LPA ako spôsob zníženia rizika srdcových ochorení. Zníženie VCAM1 v prvých štúdiách na zvieratách zlepšuje poznávacie schopnosti v starobe. Lieky, ktoré znižujú hladinu týchto proteínov v našej krvi, by mohli priemernému človeku umožniť žiť rovnako zdravo a dlho ako jedinci, ktorí sa narodili s geneticky nízkou hladinou LPA a VCAM1.

Zdroj: mirror.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Dlhý a zdravý život nebude. Poviem ti prečo: Ľudská závisť ho zničí ;-) reakcia na: Objavili dva proteíny, ktoré by mohli byť kľúčom k dlhému a zdravému životu

25.3.2022 14:03
Proteíny mohli objaviť, ale ľudská závisť zničí dlhý a spokojný život. Takže zdochnete zakrátko, čo vás ľudia zoberú do huby.
Reagovať

Žumpár Žilinka reakcia na: Dlhý a zdravý život nebude. Poviem ti prečo: Ľudská závisť ho zničí ;-)

25.3.2022 15:03
Presne tak, múdro vravíš.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať