SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Smartfón ako prenosná kancelária

Archív NXT
0

Byť mobilný amať kdispozícii kanceláriu vnotebooku je fajn, no to tu je už viac ako desať rokov. Postupne sa však slovo kancelária ako pojem na označenie miesta na vybavenie firemnej agendy presúva na tablety amobily. Tablety zaznamenali rozmach aspolu spredajom telefónov hravo prekonávajú predaje počítačov vakomkoľvek formáte.

Rozhodli sme sa preto otestovať skutočne mobilnú kanceláriu vpraxi aukážeme si, aké aplikácie na ňu potrebujete aako to vskutočnosti je sich používaním akomfortom. Zamerali sme sa na smartfóny, pretože tablety sú rozmernejšie zariadenia anie každý ich preferuje. Stále totiž máte pri sebe telefón atablet je niečo navyše, čo so sebou treba nosiť, navyšenie vždy sa dá tak pohotovo použiť.

Zoner.png

Zoner Photo Studio - Edit & Go: Úprava obrázkov je zadarmo dostupná cez novinku priamo od špecialistu na prácu s fotografiami

Technická výbava

Na začiatok si treba ujasniť základné vlastnosti mobilnej kancelárie aprostriedkov, ktoré potrebujeme. Vzhľadom na rozšírenosť mobilných OS vnašich končinách využijeme platformu Android. Tu sú priepastné rozdiely vzariadeniach, ktoré sú kdispozícii, ana základe našich testov aj praktických skúseností odporúčame nasledujúce.

_vyr_156GALAXY_S4_specs.jpg408b8e2c9f2275a4be24dd3891c7ada5.jpg

Tieto mobilné telefóny sú ako stvorené na povýšenie do funkcie mobilnej kancelárie

Telefón by mal mať HD displej. To znamená rozlíšenie aspoň 1280 × 720, prípadne ekvivalent tohto rozlíšenia vpodobných variantoch (600 alebo 800 pixelov na šírku displeja). Ďalej by ste mali mať vtelefóne minimálne dvojjadrový procesor, no naše testy ukázali, že 1,5 GHz dvojjadrový CPU už pomaly naráža na svoje limity. Operačná pamäť by mala mať kapacitu aspoň 1 GB.

Úložisko nie je také podstatné, za pár eur si dokúpite kartu microSDHC arozšírite úložný priestor na potrebnú veľkosť. Vyššie rozlíšenie displeja sa vyžaduje zdôvodu skutočne použiteľného písania dokumentov ačítania PDF či iných kancelárskych formátov. Rýchlosť procesora zabezpečí pohodlie pri prepínaní aplikácií apráci na webe. Klasický dvojjadrový už nestíha obsluhovať náročné aplikácie vmultitaskingu tak, ako by sme chceli, acítiť tu zasekávanie aspomaľovanie. Ideálne je použiť akýkoľvek štvorjadrový model. Čo sa týka full HD rozlíšenia, to má zmysel hlavne na väčších displejoch.

Najviac sa nám pozdávalo toto rozlíšenie pri telefóne Sony Xperia ZUltra, no tu už ide oporiadny kus zariadenia, bližšie skôr tabletu než telefónu. Nehľadiac na cenu, odporúčame telefóny ako Samsung Galaxy S4 alebo HTC One či Sony Xperia Z. Všetky telefóny majú dostatočne veľkú uhlopriečku avysoké rozlíšenie displeja. Dokumenty sú na nich vcelku dobre čitateľné aj bez úpravy mierky zobrazenia.

Ak nehľadáte kancelársky akomunikačný nástroj za cenu okolo 600 eur, ale lacnejší model, netreba sa komfortu obávať. Rozdiely medzi HD rozlíšením afull HD nie sú vpraxi také dramatické. Prvky na displeji sa prispôsobia počtu pixelov abez problému sa dá pracovať aj na nižších rozlíšeniach. Pozor však na základné rozlíšenie ako 480 × 800 bodov. Tu už vcelku jasne vidieť limit voblasti toho, čo sa na displej zmestí, aúžitková hodnota klesá. Extrémom je potom rozlíšenie 320 × 480 bodov,to na plnohodnotnú mobilnú kanceláriu vsmartfóne nemôžeme odporúčať.

sony-xperia-go1-sny-go.jpgLG-Optimus-L3-E400-1.jpg

Základné smartfóny snízkym rozlíšením nie sú vhodnými adeptmi na mobilnú kanceláriu

Softvérová výbava

Poďme sa pozrieť na gro celej kancelárie, ato na aplikácie, ktoré budete potrebovať. Najmä však na ich praktické používanie aspôsoby využitia, ktoré budú pre vás prínosné. Úplný základ tvoria programy ako Facebook, LinkedIn alebo Google Plus. To sú nástroje na manažment sociálnych sietí amá ich nainštalované azda každý. Facebook však nie je len opridávaní pocitových stavov alajkov. Tí, čo spravujú vlastné stránky, napríklad komunitné, vedia, že FB je podstatne sofistikovanejší nástroj na reklamu apropagáciu.

Vtelefóne môžete spravovať všetky vaše stránky, no tu sa nevyhnete menšej komplikácii. Ako príklad poslúži naša redakčná stránka na FB. Ak chceme pridávať galérie, nielen jednu fotku sopisom vrámci aktualizácie stavu, treba sa prepnúť na používanie ako PC REVUE vrozhraní bežného prehliadača, napríklad na počítači. Tu však narážame na problém, že stav sa prenesie aj do mobilnej verzie apotom všetky udalosti označujeme za stránku PC REVUE. Vinternetovom prehliadači na telefóne sa potom treba prepnúť späť na používateľský profil, aby sme aj na mobilnej verzii manažovali dianie na sociálnej sieti za seba. Ostatných sietí sa to netýka, je to len prípad Facebooku.

Zdieľanie atvorba dát

Práve preto treba mať aj spoľahlivý prehliadač, ktorý zvyknete používať. Kdispozícii sú rôzne ajednoznačne odporúčame integrovaný prehliadač vsystéme nahradiť výkonnejším, napríklad Google Chrome.

Synchronizuje otvorené stránky medzi všetkými zariadeniami, na ktorých ho používate. To však zvládajú aj iné, záleží na osobných preferenciách. Vpraxi ide oto, aby ste úplne eliminovali použitie počítača amali dostupné všetko vtelefóne. Teraz prichádza na rad zdieľanie dát. Použiť môžete Google Disk alebo Dropbox, ale napríklad aj Box.net. Osvedčili sa nám všetky služby, najviac však Dropbox. Vďaka rôznym promoakciám, sktorými sa mnohí zvás určite stretli, získate gigabajty priestoru vcloude zadarmo.

Vnašom prípade je to už viac ako 75 GB, hoci vzákladnom bezplatnom programe po registrácii sú kdispozícii len 2 GB. Dôležité je automatické prenášanie dát. Synchronizácia je bezchybná a poznáme používateľov, ktorí majú niekoľkoročnú prácu vcloude, aby mali všetky súbory dostupné cez všetky telefóny, tablety anotebooky registrované pod svojím kontom. Len čo niečo vyfotíte, opár sekúnd je to vcloude, aak je zapnutý aj váš počítač, súbory sa stiahnu na jeho disk.

Platí to aj pre kancelárske dáta. Voperačnom systéme zväčša nájdete kancelársky balík vo verzii zadarmo aza úplnú verziu umožňujúcu úpravu atvorbu nových dokumentov treba platiť. Kancelárske balíky stoja podstatne viac ako iné aplikácie, musíte počítať sinvestíciou zhruba od 10 eur vyššie. Vynaložené náklady majú svoj zmysel, pretože bez poriadneho balíka na prácu sdokumentmi alebo tabuľkami len ťažko získate skutočnú mobilitu. Takisto bude potrebný kalendár. Ktomu integrovanému nemáme vcelku žiadne výhrady. Poslúži dobre, no poskytuje len základné funkcie.

Rozšírené funkcie má napríklad kalendár vtelefónoch Samsung Galaxy Sx, no tu ste viazaní platformou, čo nie je pri získavaní nezávislosti náš cieľ. Preto odporúčame napríklad Business Calendar, ktorý má špičkové funkcie spodporou Drag & Drop, hromadnej správy udalostí, mnohých foriem náhľadu na mierku zobrazenia. Čo sa týka získavania dokumentov, sú dostupné rôzne aplikácie nahrádzajúce skenery srozpoznávaním OCR. Kvalita výstupu ani po oprave sklonu asvetla nebola zatiaľ taká, ako by sme si predstavovali, atak na skenovanie sa nám stále zdá najlepšie použiť klasické multifunkčné zariadenie.

BusinessCal.jpg

Business Calendar so špičkovými možnosťami na manažment úloh audalostí – odporúčame zaplatiť úplnú verziu

Správa súborov

Telefón ako náhrada za počítač sa nezaobíde bez správu súborov. Tých je niekoľko, závisí od preferencií azvyku. Odporúčame napríklad ES File Explorer, ktorý integruje do svojho zobrazenia účty zcloudových úložísk, teda aj Dropbox môžete spravovať ztohto prieskumníka. Prenosy, ktoré zaberú viac času, môžete minimalizovať apokračovať ďalej vpráci saplikáciou alebo iným programov vsystéme. Využitie nájde aj pri spravovaní účtov FTP, na svoje si prídete, aj keď sa staráte owebové stránky.

Kancelária vpohybe

Vybaviť si svoj smartfón aplikáciami je základ na čo najlepšie využitie jeho možností. Preto prinášame prehľad programov, ktoré by vo výbave nemali chýbať. Nejde nám oto, aby bolo všetko zadarmo. Ak má telefón slúžiť na serióznu prácu, bude treba vniektorých prípadoch zainvestovať. Úpravu fotografií môžete vykonávať cez programy Snapseed alebo napríklad Zoner Photo Studio - Edit & Go.

SmartOffice.png

Smart Office 2 je jeden zmnohých kancelárskych balíkov na správu dokumentov; nie je zadarmo, ale poskytuje výborné prostredie na úpravu dokumentov

Oba sú zadarmo. Na prácu skancelárskymi dokumentmi môžete použiť Smart Office 2 za 8,98 eura, DocumentsToGo za 11,45 eua alebo napríklad ThinkFree Office Mobile za 7,01 eura. Poštový klient je priamo vtelefóne azvláda spravovanie viacerých účtov aj snapojením na služby Microsoft Exchange. My však odporúčame prepracovanejšiu aplikáciu ProfiMail Go, ktorá je pre jeden účet zadarmo. Na Gmail je tu vlastná aplikácia vsystéme ameniť ju netreba. Kto by však chcel kompletnú správu e-mailov na jednom mieste práve cez ProfiMail Go, je tu ročný poplatok 5,98 eura.

ProfiMail.png

ProfilMail Go: Výborný program na správu e-mailov – nič lepšie sme na Androide zatiaľ nevideli

Podobne ako počítačové dáta aj tie vtelefóne bude treba zálohovať, ato nielen vrámci súborov na cloude, ale aj nastavení systému. Jednotkou vtejto oblasti je program My Backup Pro za 3,74 eura, ktorý zálohuje nielen súbory, ale aj nastavenia systému anainštalované programy. Pri potrebe preinštalovať spomalený telefón (áno, aj to sa na tejto platforme po čase používania stane) získate súbor smožnosťou jednoduchej obnovy nastavení programov asystému. Nie je zadarmo, ale hodnota, ktorú pre vašu kanceláriu prinesie, je podstatne vyššia ako cena aplikácie.

Verdikt PC REVUE

Včase, keď sú telefóny také výkonné, že zvládajú úpravu obrázkov avidea aprehrávanie full HD filmov aj bez konverzie, je na mieste zaoberať sa otázkou, či ztelefónu nevyťažiť viac ako len pasívne sledovanie obsahu. My takto telefón používame už roky asú prípady, keď na cesty berieme so sebou len smartfón vyššej triedy, pretožením prezeranie amalé úpravy dokumentov zvládneme za pochodu lepšie ako nanotebooku. Vybavenie e-mailov je otázka chvíle, kým čakáme vnekonečnom rade na vybavenie na letisku, anaplánovať si deň srobením poznámok je vstiesnených podmienkach dopravných prostriedkov takisto pohodlnejšie na telefóne ako na notebooku, do ktorého vám každý môže vidieť. Počítajte však s tým, že rozšírenie funkcionality oprofesionálne možnosti bude niečo stáť. Pôjde zhruba ocenu 50 eur na úplné verzie programov bez reklám. Takáto investícia sa vám oplatí ajej výhody zbadáte okamžite.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať