SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Smartfóny vraj v kvalite fotiek čoskoro predbehnú zrkadlovky

Technológie
2

Spoločnosť Sony, ktorá je na špičke technológie mobilných fotoaparátov, podľa nedávnej správy v Nikkei Japan verí, že jej prelomové novinky sa už v roku 2024 vyrovnajú kvalite a možnostiam digitálnych zrkadloviek (DSLR) a bezzrkadloviek alebo ich dokonca predbehnú. Prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Sony Semiconductor Solutions (SSS) Terushi Shimizu na nedávnom brífingu poznamenal, že statické snímky zo smartfónov v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov prevýšia kvalitu obrazu zo zrkadloviek s jedným objektívom.

Samozrejme, existuje široká škála bezzrkadlových fotoaparátov s rozličnými možnosťami a cenami. Poraziť lacnejšie modely nie je také ťažké ako prekonať prémiovú úroveň. Ide len o marketingové reči Sony alebo je v tomto tvrdení aj trocha pravdy? Sony spomína niekoľko kľúčových komponentov, ktoré by mohli potvrdiť jej vyhlásenie.

Po prvé, očakáva sa, že mobilné obrazové snímače v nasledujúcich dvoch rokoch dosiahnu a potenciálne prekročia veľkosť jedného palca. Sony Xperia Pro I sa už môže pochváliť jednopalcovým 20 Mpx primárnym obrazovým snímačom.  Z dôvodu obmedzenej vzdialenosti medzi objektívom a snímačom však ultraprémiový fotoaparát Sony využíva iba 12 Mpx povrchu snímača, čo je ekvivalent približne 1/1,3-palcového snímača, ktorý je celkom bežný v iných vlajkových smartfónoch. Obmedzenia týkajúce sa tvaru smartfónu teda pravdepodobne určia limity veľkosti mobilných snímačov. 

Po druhé, spoločnosť zdôraznila potenciál svojho nového prelomového dvojvrstvového snímača CMOS. Pri ňom sa oddeľuje výrobný proces pre fotodiódové a tranzistorové vrstvy, čo umožňuje efektívnejšiu optimalizáciu. Predchádzajúce dizajny majú oba prvky na tej istej doštičke. Sony uvádza, že nová štruktúra nasýti každý pixel dvojnásobným množstvom svetla, čím sa výrazne zvýši dynamický rozsah a zníži šum pri slabom osvetlení v porovnaní s bežnými obrazovými snímačmi so zadným osvetlením. Hoci snímače smartfónov nemôžu byť dostatočne veľké na to, aby konkurovali fotoaparátom APS-C, menšie snímače budú v blízkej budúcnosti schopné zachytiť oveľa viac svetla. Zatiaľ nie je známe, kedy sa táto technológia dostane do smartfónov, no objavila sa v špičkových zrkadlovkách Sony.

Po tretie, Sony si všíma rast možností spracovania pomocou umelej inteligencie, ktoré v spojení so zlepšeným hardvérom naďalej posúvajú hranice viacsnímkového HDR, zoomu s väčším dosahom a kvalitnejšieho záznamu videa. Schopnosti smartfónov v oblasti spracovania už teraz prevyšujú digitálne zrkadlovky a pravdepodobne sa tento trend bude ešte zrýchľovať.

Sony takisto v Xperia 1 IV debutuje s prvým fotoaparátom pre mobilný priemysel s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou. Periskopický fotoaparát s jedným objektívom s rozsahom 85-125 mm ponúka skúsenosť podobnú zoomu digitálnej zrkadlovky v mobilnom vyhotovení. Ak sa podarí rozšíriť rozsah ohniskových vzdialeností, táto technológia by mohla odstrániť niektoré problémy vyplývajúce z používania viacerých obrazových snímačov – od nákladov a priestoru až po nekonzistentnosť kvality obrazu a objektívu. Možno tak jedného dňa telefóny nebudú potrebovať viacero fotoaparátov.

Nepochybne je ešte čo robiť, kým smartfóny dosiahnu svoje limity. Každoročné zlepšovanie sa však v mnohých ohľadoch spomaľuje, pričom postupné zlepšovanie kvality obrazu je v každej generácii ťažšie. To je však skôr dôkazom toho, ako sa fotografovanie smartfónom v posledných rokoch zdokonalilo. Pri dobrom osvetlení a čoraz častejšie aj pri slabom osvetlení je neraz ťažké vyčítať fotoaparátom smartfónov vyššej triedy nejaké chyby. Je náročné vložiť do telefónov väčšie obrazové snímače bez toho, aby sa výrazne zväčšila veľkosť modulov fotoaparátu a/alebo hrúbka telefónu.

To je jeden z dôvodov, prečo existujú periskopické fotoaparáty, ktoré zväčšujú vzdialenosť medzi objektívom a snímačom na dosiahnutie väčšej ohniskovej vzdialenosti bez objemného telefónu. Kompromisom je potrebný priestor, navyše snímač musí byť malý, aby sa zmestil do tela pod uhlom 90 stupňov, a preto zachytáva menej svetla. Aj keď sa objavia lepšie snímače, koľko miesta môžu telefóny obetovať sústave fotoaparátu namiesto batérie, haptiky, reproduktorov a ďalších komponentov?

Aj keď sa možno blížime k 1-palcovému primárnemu snímaču, ultrazoomy a teleobjektívy sú v porovnaní s nimi stále maličké (zvyčajne stále 1/2,5" alebo menej). Je otázne, či sa v dohľadnom čase dočkáme sústavy fotoaparátov s tromi veľkými a kvalitnými snímačmi, ale videli sme modely s dvoma väčšími snímačmi. Druhou polovicou problému kvality fotoaparátov smartfónov sú objektívy a svetelnosť. S výnimkou niekoľkých telefónov s prepínateľnou clonou sú fotoaparáty v telefónoch odkázané na pevnú clonu, preto majú obmedzené ISO a rýchlosť uzávierky, aby vyvážili svoju expozíciu.

Pre pokročilých fotografov, ktorí vyžadujú úplnú kontrolu, je to problém najmä v prípade portrétov a makrosnímok. Najlepšie smartfóny už prekonali fotoaparáty typu „namier a foť“ a určite sa približujú k zrkadlovkám/bezzrkadlovkám na nižších úrovniach. Pokroky v hardvéri snímačov a objektívoch s variabilným zoomom zmenšujú hardvérovú priepasť, zatiaľ čo výkon spracovania pomocou umelej inteligencie, zlepšenia v oblasti portrétnej fotografie a techniky automatického HDR už často prevyšujú to, čo nájdete v mnohých digitálnych zrkadlovkách.

Očakávanie spoločnosti Sony, že smartfóny v roku 2024 prekonajú obrazovú kvalitu fotoaparátov s výmennými objektívmi, bude pravdepodobne reakitou, aj keď s mnohými výhradami. Je to určite možné v technickom zmysle zachytávania šumu a svetla, ale menej jednoznačné z hľadiska flexibility a umeleckej kvality. Väčšie snímače, lepšie objektívy a nápady ako softvérové rozostrenie (bokeh) a portrétne osvetlenie umožňujú používateľom rýchlo zdieľať konkurencieschopné fotografie v širokom spektre scenárov. Napriek tomu existujú problémy, ktoré sa ťažšie kompenzujú dobrým softvérom. Môže trvať pár rokov, kým budú smartfóny rovnako všestranné ako kvalitné bezzrkadlovky. 

Zdroj: androidauthority.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

A co brani zrkadlovkam reakcia na: Smartfóny vraj v kvalite fotiek čoskoro predbehnú zrkadlovky

15.6.2022 20:06
Aby implementovali algorytmus z telefonu?
Reagovať

Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: A co brani zrkadlovkam

15.6.2022 21:06
Hlupy Luboslav Lacko klame
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať