PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Veterné turbíny by mohli zvrátiť neočakávané účinky klimatických zmien

Technológie
0

Veterné turbíny na mori sa budú posúvať čoraz ďalej od pobrežia, pretože dopyt po obnoviteľnej energii rastie a nová technológia plávajúcich turbín umožňuje ich inštalovanie v hlbokých vodách. Podľa nového výskumu je jedným z vedľajších produktov hlbokomorských veterných fariem to, že základy týchto plávajúcich turbín by mohli pomôcť zvrátiť škodlivé účinky klimatických zmien na tzv. sezónne stratifikované (rozvrstvené) moria. V sezónne stratifikovaných moriach je voda počas zimy úplne zmiešaná, ale na jar sa rozdeľuje na vrstvy, pričom teplá voda osvetlená slnkom sa vytvára nad chladnejšou vodou.

Vznik tejto „stratifikácie“ na jar vyvoláva obrovskú explóziu morského života, pretože v teplých povrchových vodách kvitne fytoplanktón (mikroskopické riasy) tvoriaci základ potravinového reťazca, ktorý podporuje ryby, morské vtáky a veľryby. Živiny v povrchovej vrstve osvetlenej slnkom sa však rýchlo vyčerpajú v dôsledku kvitnutia planktónu. Potom už rast závisí od živín, ktoré sa vynášajú z hlbokých vôd v dôsledku turbulencií spojených s prílivom, vetrom a vlnami. 

Táto turbulencia roznáša nielen živiny, ale aj kyslík dole do tmavých, hlbších vrstiev, kam mŕtve rastliny a živočíchy klesajú a hnijú. Keďže na rozklad vecí je potrebný kyslík, miešaniu napomáha proces, v ktorom sa odumreté rastliny a živočích premieňajú na užitočné živiny. Meniaca sa klíma znamená, že stratifikácia sa začína skôr v roku a planktón kvitne na jar skôr, čo nie v súlade so životným cyklom väčších zvierat. Predpokladá sa, že v lete sa stratifikácia zvýši, pričom zvyšujúca sa stratifikácia zníži schopnosť prirodzených turbulencií primiešavať životne dôležité živiny z hlbín do povrchovej vrstvy teplej vody.

Navyše s otepľovaním oceánu sa znižuje aj jeho schopnosť zadržiavať kyslík, čo môže viesť k zhoršeniu kvality vody. A tu prichádzajú na rad veterné turbíny. Ich inštalácia do hlbšej vody, kde je oceán stratifikovaný, poskytne nový, umelý zdroj turbulencií. Voda prúdiaca okolo základov plávajúcich turbín bude vytvárať vlny, ktoré spôsobia miešanie teplých a studených vrstiev. Nedávny výskum ukázal, že takéto vlny prinajmenšom zdvojnásobujú prirodzené turbulentné miešanie v oblasti morskej veternej farmy. 

Táto zvýšená turbulencia by mohla potenciálne kompenzovať vplyv klimatických zmien na stratifikáciu a zvýšiť prísun živín do povrchovej vrstvy a kyslíka do hlbokých vôd. Zdá sa, že veterné turbíny na mori by mohli pomôcť sezónne rozvrstveným moriam stať sa produktívnejšími, biologicky rozmanitejšími a podporovať viac rýb. Starostlivý návrh turbín a plánovanie veterných fariem by preto mohli byť dôležitým nástrojom v boji za záchranu týchto dôležitých ekosystémov pred najhoršími dôsledkami zmeny klímy.

Zdroj: inverse.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať