Solárny článok z perovskitu a kremíka prekonáva rekord v účinnosti

0

Tím z Helmholtzovho centra v Berlíne (HZB) vyvinul solárne články s účinnosťou nad 32 %, čo znamená nový rekord v účinnosti. Kremík je už dlho priemyselným štandardom pre solárne články vďaka svojej účinnosti, odolnosti a cene, no súčasné zariadenia sa približujú k teoretickej maximálnej hranici účinnosti. Perovskit je v tejto oblasti nováčik, ktorý sa však rýchlo presadil. No zdá sa, že najlepší výsledok možno dosiahnuť, keď tieto dva materiály spoja.

Tandemové solárne články perovskit/kremík sú efektívnejšie ako oba materiály samotné, pretože majú schopnosť zbierať rôzne časti solárneho spektra. Perovskit lepšie pracuje s modrým svetlom, zatiaľ čo kremík sa zameriava viac na červené a infračervené vlnové dĺžky. Nové zariadenie HZB sa skladá z horného článku vyrobeného z niekoľkých tenkých vrstiev perovskitu a spodného kremíkového článku.

Viacero vrstiev umožňuje filtrovať rôzne farby svetla a minimalizuje elektrické straty. Tím navrhol aj nové rozhranie medzi aktívnou oblasťou a elektródami, čo pomohlo zvýšiť celkovú účinnosť článku.  Výsledný tandemový článok sa môže pochváliť účinnosťou 32,5 %.

Je to slušný krok vpred oproti predchádzajúcemu rekordu 31,25 %, dosiahnutému len pred niekoľkými mesiacmi. Nový rekord bol nezávisle overený a vedie v tabuľke, ktorú vypracovalo a pravidelne aktualizuje Národné laboratórium pre obnoviteľnú energiu (National Renewable Energy Lab – NREL).

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať