PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Sony Bravia KD-55A8 / Pre filmových fanúšikov

0

Testovaný model radu A8 patrí do strednej triedy televízorov OLED, ale preberá viacero technológií z vyšších modelov. Prináša zaujímavé funkcie, ktoré sme mohli vidieť v minuloročných modeloch, ako sú Dolby Vision a Dolby Atmos. Tohtoročná novinka je napríklad technológia X-Motion Clarity (variabilné vloženie čiernej snímky s frekvenciou 120 Hz) na lepšie zobrazenie veľmi rýchlych pohybov, ako aj podpora pre pripojenie k zariadeniam Apple pomocou AirPlay 2 a HomeKit. A8 sa dodáva vo veľkostiach displeja 55 a 65 palcov, na test som dostal menší 55" variant, ktorý je vhodný ako druhý televízor do domácnosti.

SAMSUNG_092022 M Advertisement

O spracovanie obrazu sa stará obrazový procesor X1 Ultimate, ktorý obsahuje objektovo orientované spracovanie super rozlíšenia, objektovo orientovaný HDR remastering, Super Bit Mapping 4K HDR a duálne spracovanie databáz. K dispozícii je aj Pixel Contrast Booster, ktorý využíva celé 8 Mpx rozlíšenie, aby priniesol výrazne obohatený vizuálny zážitok s hlbokou čiernou, zlepšenými farbami a širokým pozorovacím uhlom. Model A8 podporuje 4K Ultra HD (3840 × 2160) so širokým farebným gamutom (DCI-P3/Rec. 2020) a vysokým dynamickým rozsahom (HDR10, Hybrid Log-Gamma a Dolby Vision). Spoločnosť Sony, žiaľ, stále nepodporuje formát dynamických metadát HDR10+. Pridanie technológie X-Motion Clarity pre OLED poskytuje jasnejší a plynulejší pohyb, čo výrazne zlepšuje sledovanie športu. Pokiaľ ide o presné podanie obrazu podľa priemyselných štandardov, je tu vlastný režim Sony, ktorý spolu s ďalšími kalibrovanými režimami poskytuje rôzne možnosti zobrazenia, ktoré verne zachovávajú zámer tvorcu.

Spoločnosť Sony sa do dnešného dňa rozhodla nepodporovať nový režim Filmmaker Mode, ktorý vypína všetky dodatočné úpravy, čo je škoda. A8 nepoužíva displej Sony Master Series, k dispozícii je však kalibrovaný režim Netflix. Obraz z Netfixu je s týmto nastavením skalibrovaný podľa tvorcov. Televízor navyše podporuje režim Calman AutoCal. K dispozícii je aj nová funkcia Ambient Optimization, ktorá využíva senzory a mikrofóny na optimalizáciu kvality obrazu a zvuku v akomkoľvek prostredí. Automaticky upraví jas obrazu podľa okolitého svetla v miestnosti, zvýši jas v jasných miestnostiach a zníži ho v tmavých miestnostiach, aby sa zlepšil zážitok zo sledovania. A8 obsahuje aj niekoľko funkcií, ktoré pochádzajú z vlajkovej lode AG9. Jedna z nich je Acoustic Surface Audio, ktorá využíva na šírenie zvuku rozochvievanie povrchu displeja, nájdete ju tu aj s režimom automatickej kalibrácie. Akustický povrch využíva aktivátory za panelom a premení celú obrazovku na reproduktor. Výsledkom je zlepšený zvukový zážitok a na lepšie basy sú k dispozícii dva subwoofery. A8 dokáže takisto interne dekódovať Dolby Atmos, čím vytvára pohlcujúci zážitok pomocou psychoakustického spracovania. Je tu aj podpora zvuku DTS, čo je chvályhodné, keďže ostatní výrobcovia ju v poslednom čase trocha zanedbávajú.

Použitý je operačný systém Android 9.0 Pie s asistentom Google, obchodom Google Play a vstavaným Chromecastom, ktorý ponúka používateľom ľahký prístup k obsahu, službám a zariadeniam prostredníctvom svojej rozsiahlej platformy. Originálne menu a hlasové ovládanie od Sony sú zlepšené na jednoduchšie každodenné použitie a ovládanie hlasom spolupracuje s Asistentom Google.

Sony A8 má minimalistický dizajn, ktorému vďaka použitiu Acoustic Surface Audio dominuje plocha displeja bez akýchkoľvek rušivých elementov. To znamená, že tu nie sú žiadne viditeľné reproduktory a panel sa jednoducho usadí na nožičkách. Vybrať si možno z nižšej štandardnej polohy alebo z vyššej polohy (+ 5 cm). Prispôsobenie a povrchová úprava sú vynikajúce a kvalita konštrukcie je prémiová. Správa káblov bola pri najnovších televízoroch Sony vždy dobrá. A8 zaisťuje vedenie káblov okolo zadnej strany zariadenia a cez nožičky stojana, takže pri pohľade priamo na televízor nevidíte žiadne vodiče. Minimalizmus však zašiel tak ďaleko, že niekedy neviete, či je televízor zapnutý. Vpredu je iba jedna malá biela LED, ktorá však blikne iba pri zapnutí alebo vypnutí. Ak je na vstupe čierny obraz, nezistíte, že je televízor zapnutý.

Portová výbava je bohatá, na počudovanie však chýba HDMI 2.1 s podporou 4K 120p, variabilnej snímkovej frekvencie či režim s nízkou latenciou. Vzhľadom na príchod novej PS 5 to pôsobí trocha zvláštne. Ináč však ide o výborný televízor s vynikajúcim obrazom a veľmi dobrým zvukom. Kvalitou zobrazenia sa hodí najmä pre milovníkov filmov alebo športových fanúšikov. Určite však odporúčam minimálne 65-palcovú uhlopriečku. Diaľkový ovládač je prehľadný, aj keď pomerne veľký, v tejto triede by som však čakal kovový.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Excelentné nastavenie „z krabice“, kalibrované režimy, Acoustic Surface, dekódovanie Dolby Atmos, bezchybné zobrazenie rýchlych pohybov, vynikajúce Dolby Vision a HDR
- Nemá HDMI 2.1, žiadna signalizácia zapnutia

PARAMETRE:

Uhlopriečka 55" OLED, rozlíšenie 3840 × 2160, podpora HDR10, HLG, Dolby Vision, procesor: X1 Ultimate, pripojenie 4× HDMI (eARC), optický výstup S/PDIF, 3× USB, tuner 2× DVB-T2/S2/C, eternet, Wi-Fi 802.11 ac, WiFi Direct, bluetooth, Android TV 9, DLNA, prehrávanie z USB, nahrávanie na USB, webový prehliadač, hmotnosť so stojanom 18,6 kg

HODNOTENIE: 9/10


                                         

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať