SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Sony XR-65X90L / Vychutnajte si filmové zážitky

0

Na súčasnom trhu s televízormi, ktorému kraľujú technológie OLED, QLED či Mini LED, je uvedenie LCD televízora pomerne odvážny krok. Sony XR-65X90L však ukazuje, že aj napriek technologickým obmedzeniam technológia LCD ešte stále nepovedala posledné slovo. Novinka prináša jasný a farebne vyvážený obraz, ktorý je výsledkom špičkovej kontroly podsvietenia. Model X90L je pritom dostupný vo viacerých uhlopriečkach od 55" až po 98".

SAMSUNG 042024 Advertisement

Z hľadiska dizajnu oceňujem konštrukciu nožičiek, ktoré možno umiestniť do dvoch pozícií – takmer na konce televízora alebo blízko jeho stredu. Vďaka tomu sa dá položiť televízor na ľubovoľný stolík. Nožičky sú prispôsobiteľné, umožňujú pod televízor umiestniť soundbar, čo je praktické, ale zároveň to limituje veľkosť soundbaru, ktorý možno použiť. Do tela televízora sa iba zasúvajú, vďaka tomu je aj počiatočná inštalácia jednoduchá. Televízor je relatívne hrubý a ťažký v porovnaní s konkurenciou, je to však spôsobené systémom Full Array LED, teda celoplošným LED podsvietením. Z hľadiska konektivity môžete využiť dva porty HDMI 2.1, z ktorých jeden slúži aj ako port eARC. To znamená, že ak použijete eARC na pripojenie soundbaru alebo AV prijímača, budete mať iba jeden port HDMI, ktorý zvládne signály 4K/120 Hz z PS5, Xbox Series X alebo PC. Ak máte viacero zariadení kompatibilných so 4K/120 Hz signálom, bude to problém. Hoci televízor podporuje Dolby Vision, chýba mu špeciálny herný režim pre Dolby Vision, čo znamená, že hra v tomto režime trpí vysokým vstupným oneskorením. Potešiteľnejšie je, že X90L podporuje aj VRR a ALLM, a hoci neexistuje nastavenie HGiG pre nezávislú kalibráciu HDR, funkcia Perfect for PS5 automaticky kalibruje HDR na hranie na PS5.

Sony vo svojich televízoroch už tradične cieli predovšetkým na filmový zážitok, čoho dôkazom je aj predinštalovaná exkluzívna streamovacia služba Bravia Core, poskytujúca filmy vo vyššej kvalite než iné služby. X90L je v podstate najlacnejším modelom TV Sony na rok 2023, ktorý obsahuje čip Cognitive Processor XR s novou funkciou XR Clear Image. Tá vie identifikovať typ a kvalitu obsahu a automaticky ho zlepšuje alebo zvyšuje jeho rozlíšenie. LCD panel síce neobsahuje Mini LED, má však väčší počet zón stmievania, ktoré zlepšujú kontrast a zabraňujú rôznym parazitickým efektom. Sony nikdy nezverejňuje konkrétny počet stmievacích zón, ale oproti minuloročnému modelu X90K sa ich počet zdvojnásobil. Napriek tomu však nedosahuje kvalitu obrazu top modelov iných výrobcov s podsvietením mini LED, aj keď je obraz veľmi kvalitný. Používateľské rozhranie Google TV je dobre implementované, pohodlné, s lepšími personalizovanými odporúčaniami, hoci by mohlo byť svižnejšie. Aplikácie sú bohaté na obsah vrátane Netflixu, Prime Video, Disney+ a Apple TV. Z formátov HDR televízor podporuje HLG, HDR10 a Dolby Vision, zaujímavé je, že HDR10+ nie je podporovaný.

Výrobcovi sa veľmi dobre podarilo stmeliť vysokú svietivosť panela s hlbokými čiernymi odtieňmi. Jasné je, že televízor s podsvietením bez ohľadu na množstvo stmievacích zón nikdy nebude schopný dosiahnuť kontrast na úrovni pixela, ako je to pri OLED, ale X90L svoj hardvér veľmi dobre využíva. Podsvietenie je veľmi rovnomerné a konzistentné, bez akýchkoľvek nepravidelností alebo oblakov ako pri starých LCD televízoroch (alebo niektorých lacných LCD modelov v súčasnosti), a hoci sa úroveň čiernej farby trochu zvyšuje v obrazoch s vysokým kontrastom, zriedka si to všimnete pri sledovaní skutočného obsahu. Výnimkou je situácia, keď sa na inak úplne čiernej obrazovke objaví veľmi malá oblasť jasného svetla. S tým majú všetky LCD televízory problém, ale X90L si s tým poradí pomerne dobre, aj keď bez mierneho halo efektu to nejde.

Inak sú farby úžasne prirodzené, a to nielen v nastaveniach Dolby Vision, ale aj pri prezeraní HDR v televízore v móde Custom. Ak si vyberiete tento režim, dostanete kinematograficky presný výkon s minimálnou potrebou dodatočných úprav. Jedinou chybičkou na kráse, ktorú ani X90L nedokáže úplne obísť, sú obmedzené pozorovacie uhly LCD panela. Ak pozeráte na obraz z väčšieho uhla, farby si síce zachovávajú primeranú živosť, ale čierne odtiene rýchlo vyblednú. No vcelku je obraz televízora vzhľadom na použité technológie nadpriemerný.

Zvuk znie pre televízor danej veľkosti a ceny pomerne dobre. Hlboké basy tu, samozrejme, nehľadajte, ale na bežné sledovanie je výsledok veľmi slušný. Ak si však chcete naplno využívať zvukovú atmosféru aj s priestorovými efektmi, rozhodne bude dobrá voľba zakúpenie kvalitného soundbaru.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu, upscaling, ovládanie, dva ovládače v balení
- Slabšie pozorovacie uhly

PARAMETRE:

Sony XR-65X90L: displej 4K Ultra HD LCD (3840 × 2160) s priamym podsvietením a lokálnym ­stmievaním 100/120 Hz, 65" (164 cm), obrazový procesor Cognitive Processor XR, OS Google TV, 32 GB flash, vstupy: 4× HDMI  (2× vo verzii HDMI 2.1), 2× USB, herné funkcie 4K/120 Hz, VRR, ALLM, podpora eARC, S/PDIF, rozmery (v × š × h, bez stojana): 71 × 123 × 5,6 cm

Cena: 1799 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať